Bahçıvan

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
358 gösterim
Genç, güzel ve kocası Justin'in sevgili bir tanesi Tessa Quayle Kuzey Kenya'da korkunç bir şekilde öldürülür. Amatör bir bahçıvan, yaşlı bir dul ve diplomat olan Quayle, kendi köklerine inerek âşık olduğu kadının olağanüstü cesaretinin izlerini aramaya koyulur. Ama öğrendikleri onu şüpheli yapmakla kalmaz, Tessa'nın katillerinin de hedefi yapar.

Zamanımızın en ilgi çekici ve iyi hikâye anlatıcılarından biri olan John le Carré bu defa da yeni dünya düzeninin görkemli keşfinin peşine düşüyor. Dizginlenemeyen kapitalizmin karanlık yüzünü sıradan insanların ihanetleriyle anlatan Bahçıvan, karısını trajik bir ölümle kaybeden Justin Qayle'in tutkusunu okurla buluşturuyor.

Bahçıvan, 2005 yılında beyazperdeye uyarlandı. Başrollerinde Ralp Fiennes, Rachel Weisz'in oynadığı, yönetmenliğini Fernando Meirelles'in yaptığı film pek çok dalda Oscar'a aday oldu.

Le Carré, insanoğlunun kendisine ve gezegene verdiği ve vermeye devam ettiği zararlara dair derin sorular soruyor.
-Daily Mail-

Le Carré'nin standartlarında en iyisi. Başka bir deyişle mutlaka okunmalı.
-Sunday Telegraph-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  580
 • ISBN:
  9786051711478
 • Orijinal Adı:
  The Constant Gardener
 • Çeviri:
  Zeliha İyidoğan Babayiğit
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çıktığı dönemde okuduğum bir kitaptı.kitaptı. Justin'in eşini cinayete kurban vermesi ile başlayan,araştırmalar derinleştikçe kendisini de olayların içinde bulmasını merak ile okumuştum. Etkisinde kaldığım bir eserdi...

Kitaptan 3 Alıntı

Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tüberküloz anneleri başka hastalıklardan daha fazla öldürüyor. Afrika'da her zaman kadınlar bedel ödüyor. Wanza bir kobaydı ve kurban oldu.

Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 242)Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 242)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dağlar kararmakta olan gökyüzüne doğru yükseliyordu. Gökyüzü, hızla hareket eden bulutlar, ters ada rüzgarları ve şubat yağmurlarıyla yüklüydü. Kıvrımlı yol, çakıl taşları ve ıslak tepelerden gelen kırmızı çamurla kaplıydı.

Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 191)Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 191)
Nurhan Işkın 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Elena son bir kaç gündür söylemekte olduğu şeyi gizlice kabullendi: Justin'e deli gibi aşık olmuştu,bu yıllardır olmayan bir şeydi ve onun her an gidebileceğini düşünmek mutlak bir acı kaynağıydı.

Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 105)Bahçıvan, John Le Carré (Sayfa 105)