Bekleme Dönemi

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
565 gösterim
Bir gün daha... Tıpkı diğer günler gibi yaşanmayı bekleyen. Aynı sıkıcı rutin, aynı amaçsız savruluşlar. Ve bir adam. Tüm bunlara son vermeye karar veren. Bunu, sahip olduğuna inandığı bedenini ölüme mahkum ederek gerçekleştirmek isteyen ama bir türlü en doğru yöntemin hangisi olacağına karar veremeyen. 
İşte bu isimsiz birinci tekil şahıs, en nihayetinde bir silah alıp, kafasına bir kurşun sıkmaya karar veriyor. Kaderin ne garip cilvesidir ki, ruhsat için gerekli olan bir iki günlük bekleme dönemi, hayatında devrim niteliğinde bir değişimi beraberinde getiriyor. İntiharın yerini, intikam ve cinayet alıyor. Amaçsız hayatına son vermek yerine, dünyayı insanlara acı veren pisliklerden temizlemeyi amaç ediniyor. Ona göre, olması gerektiği gibi, Asil bir amaç hem de!

Hubert Selby Jr. diğer kitaplarında olduğu gibi doğrudan, hiçbir süsleme yapmaksızın, sözü dolandırmadan, yüzünüze karşı haykırarak anlatıyor hikâyesini yine. Bekleme Dönemi'ni okurken, amaçsız bir adamın hezeyanlarında dolandığınızı zannedeceksiniz başlarda. Ama sonra göreceksiniz ki bu kitap, toplumda şu ya da bu nedenle oy hakkından yoksun bırakılanlar, ezilenler, sömürülenler, taciz edilenler; çoğu kez güçlüler tarafından sesi kısılanlar; kendilerini halsiz mecalsiz hissedenler, gerçekten elden ayaktan kesilmiş, görülmeyen, ihmal edilenler adına bağırmakla, çığlık atmakla kalmıyor, gayet anlamlı, mantıklı gerekçeler ileri sürerek onları ayağa kalkmaya, karşı çıkmaya, isyana çağırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789755397443
 • Orijinal Adı:
  Waiting Period
 • Çeviri:
  Ahmet Ergenç
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nihan Kara 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölmeye karar vermiş bir adamın geçirdiği bütün evreleri yalın bir dille anlatan,sıkıntılı yani çok etkileyici bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Bu dünyada her şeyin bir amacı var ve bütün şeyler -yosunlar, bokböcekleri, parazitler- acı çekmeden ve sorgulamadan amaçlarını yerine getiriyor. Biz ise Yaratılış'ın, arzularıyla körleşmiş, dolayısıyla da amacını bireysel ve kolektif olarak görmezden gelen tek parçasıyız ve hayatlarımızı delice bir hiçlik koşuşturmacası içinde harcıyoruz

Bekleme Dönemi, Hubert Selby Jr.Bekleme Dönemi, Hubert Selby Jr.