Bekleyiş

9,0/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
0 beğeni  · 
807 gösterim
Askeri doktor olan Ling Kong, yaşlı anne babasının ısrarıyla, iyi huylu ama basit bir kız olan Shuyu ile evlenir. Ancak karısıyla hiçbir şeyi paylaşamaz. Lin başka bir şehirdeki askeri bir hastaneye tayin olunca, evinden ayrılır ve ailesini yılda sadece on gün ziyaret edebilir. Genç adam işi ve kitaplarıyla doldurduğu hayatından şikayetçi değildir. Ancak hemşire Manna'ya aşık olunca karısından ayrılıp onunla evlenmek ister. Karısını boşanmaya razı etmek için köyüne gider, ama Shuyu yılda ancak on gün görebildiği kocasından vazgeçmek istemez. Lin ile Manna on sekiz yıl boyunca, komünist rejimin baskısı altında Shuyu'nun boşanmaya razı olmasını beklerler. Sonunda aşkın gücünün zamanın acımasızlığına karşı kazandığı zafere rağmen, hayat başka bir 'Bekleyiş'e mi dönüşecektir?

Ha Jin şiirsel bir yalınlıkla, ustaca aktardığı öyküsünün arka planında, Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarını kara mizaha kaçan bir yorumla sergilerken, Manna'yı devrimci, modern Çinli gencin, Shuyu'yu geleneksel Çinli kadının; Lin'i ise iki uç arasında çaresiz kalan, batı kültürüne aşina aydının simgesi olarak kullanmış.

"Ha Jin, post-modern bir çağda realist bir üslupta yazmayı sürdürebilen en usta yazarlardan biri."
- Kirkus Review-

"Ha Jin'in romanı abartılı konusuna rağmen, yapısıyla, farklı mizah anlayışıyla, anlatımındaki şaşırtıcı incelikle okuyucuyu hemen etkisi altına alıyor."
- New York Times Book Review / Francine Prose-

"Bekleyiş kültürel engelleri aşan basit bir aşk öyküsü. Ancak Ha Jin, sakin kırsal alanlardan Çin'in kuzeydoğusundaki küçük bir kasabaya uzanan öyküsünü, şiirsel bir zarafetle aktarmış. Çin'deki günlük hayatın zengin ayrıntıları, inandırıcı bir ifadeyle okuyucuya ulaşıyor."
- The Chicago Tribune-
(Arka Kapak)

Ödüller: Amerikan Ulusal Kitap Ödülü, 1999 PEN/Faulkner Ödülü, 2000
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2001
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789753313346
 • Orijinal Adı:
  Waiting
 • Çeviri:
  Sibel Türe
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarının altında on sekiz yıl boyunca, aşkına kavuşabilmek için karısından ayrılmayı bekleyen yazarın kara mizaha kaçan bir yorumla anlattığı bir sabrın romanı...

Kitaptan 9 Alıntı

Kübra A. 
04 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yine de şu anda bir şeyden emin olabiliyordu: Aşk ve huzur arasında birini seçmesini söyleseler, ikincisini seçerdi. Rahatça oturabileceğin, kitabını okuyabileceğin, güzel bir yemek yiyip huzurla uyuyabileceğin bir yerden daha güzel ne olabilirdi?

Bekleyiş, Ha JinBekleyiş, Ha Jin
ESRA 
 16 Nis 2017 · Kitabı okuyor

Merak
Manna'nın Lin'e olan minnattarlığı yerini yoğun merak duygusuna bıraktı ve;
"Aptal kız ne diye onu merak edip duruyorsun? Tamam iyi bir adam olduğu doğru fakat ne de olsa evli.Delilik etme. O buraya senin için gelmedi.
Ya karısını sevmiyor ve ayrılmak istiyorsa ne olacak? " hayal kurup durma da uyumana bak diyordu ama Lin'i düşünmeden edemiyordu.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 51 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 51 - Epsilon)
ESRA 
16 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Aşk böyle midir?
İnsanlar evliliğin aşkı öldürdüğünü boşuna söylemiyorlar.Evliliğe ne kadar yaklaşırsak,ona karşı o kadar az bağlılık hissedeceğim. Bu artık onu sevmediğim anlamına mı geliyor? Delilik etm. O ve sen bunca senedir beklediniz.Şimdi birleşme zamanı. Evet gerçek aşıklar her an oturup birbirlerini seyretmezler; sadece aynı yöne bakıp aynı yöne doğru yollarına devam ederler. Kim söylemişti bunu yabancı bir rahip olmalı. Ya Manna? O benim Shuyu ile aynı odada kalmam hakkında ne düşünüyor? Bundan rahatsızlık duyuyor mu? Herhalde duyuyordur. Beni özlüyor mu?

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 248 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 248 - Epsilon)
ESRA 
13 Tem 2017 · Kitabı okuyor

-Karidesten bahsedildiğini daha önce duymadınız mı?

-duydum ama hiç görmedim dedi Ren.

-Ben de ilk kez görüyorum diye itiraf etti Bengsheng. Onları bu sabah ilçeden aldım. Satılık olduğunu görünce "canına yanayım" dedim. Erkek dediğin yeni şeyleri denemeli ki gözü açık gitmesin. O yüzden dört kilo aldım. Tabii biraz pahalı, kilosu üç buçuk yuan. Bana Güney'den getirildiğini ve sadece yabancıların yiyebildiği ithal bir mal olduğunu söylediler.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 151 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 151 - Epsilon)
ESRA 
 13 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Eğer armudun tadını anlamak istiyorsanız, onu yiyerek değiştirmelisiniz.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 192 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 192 - Epsilon)
ESRA 
 16 Nis 2017 · Kitabı okuyor

Koca göl dalga dalga çırpınıyor
Bizim köyümüz öbür kıyıda
Sabah oldu mu sığ sularda yürürüz
Atar ağlarımızı ve döneriz akşamları
Dolar taşar balıklarla teknelerimiz

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 49 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 49 - Epsilon)
ESRA 
13 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Aşk
-Manna devam etti, "Aşk konusunda kalbimin sesini dinlemeliyim.Bırak insanları, kuşlar bile bazen aynı kafese konduklarında birbirlerinin eşi olamayabilirler.O yüzden bir daha sakın bana başka bir erkekten bahsetme."
-"tamam". Lin rahatlayarak iç geçirdi. "O halde benim daha iyi bir adam olduğumu mu düşünüyorsun?" diye şakayla karışık sordu.
"Keşke seni bu kadar çok sevmeseydim" dedi Manna.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 138 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 138 - Epsilon)
ESRA 
16 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Siz ikiniz hayatınızın bu fırsatını iyi değerlendirmelisiniz. Birbirinizi sevin ve özen gösterin. Hiç bir zaman aşkınızın acı bir aşk olduğunu unutmayın.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 279 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 279 - Epsilon)
ESRA 
13 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Sen fazla kararsız davranmışsın Lin. Kendini sefil etmişsin. Senelerce bir sürü adam idare ettim. Senin nasıl bir tip olduğunu biliyorum. Sen hep başkalarının senin kötü bir insan olduğunu düşüneceğinden korkuyorsun. İyi kalpli bir insan olmaya çalışıyorsun. Fakat kalp dediğin nedir ki? Bir köpeğin bile yiyebileceği et parçası. Senin problemin karakterinden kaynaklanıyor. Önce kendini değiştirmelisin.
'Karakter kader demektir' diyen kimdi?
-Beethoven mı? Dedi Lin.
Evet. O kadar çok şey biliyorsun fakat kararlı hareket edemiyorsun. Hiç bir şey seni sertleştirmiyor. Gerçekten değişmek istiyorsan şartları yaratabilirsin.

Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 192 - Epsilon)Bekleyiş, Ha Jin (Sayfa 192 - Epsilon)