Bekleyiş

9,0/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
759 gösterim
Askeri doktor olan Ling Kong, yaşlı anne babasının ısrarıyla, iyi huylu ama basit bir kız olan Shuyu ile evlenir. Ancak karısıyla hiçbir şeyi paylaşamaz. Lin başka bir şehirdeki askeri bir hastaneye tayin olunca, evinden ayrılır ve ailesini yılda sadece on gün ziyaret edebilir. Genç adam işi ve kitaplarıyla doldurduğu hayatından şikayetçi değildir. Ancak hemşire Manna'ya aşık olunca karısından ayrılıp onunla evlenmek ister. Karısını boşanmaya razı etmek için köyüne gider, ama Shuyu yılda ancak on gün görebildiği kocasından vazgeçmek istemez. Lin ile Manna on sekiz yıl boyunca, komünist rejimin baskısı altında Shuyu'nun boşanmaya razı olmasını beklerler. Sonunda aşkın gücünün zamanın acımasızlığına karşı kazandığı zafere rağmen, hayat başka bir 'Bekleyiş'e mi dönüşecektir?

Ha Jin şiirsel bir yalınlıkla, ustaca aktardığı öyküsünün arka planında, Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarını kara mizaha kaçan bir yorumla sergilerken, Manna'yı devrimci, modern Çinli gencin, Shuyu'yu geleneksel Çinli kadının; Lin'i ise iki uç arasında çaresiz kalan, batı kültürüne aşina aydının simgesi olarak kullanmış.

"Ha Jin, post-modern bir çağda realist bir üslupta yazmayı sürdürebilen en usta yazarlardan biri."
- Kirkus Review-

"Ha Jin'in romanı abartılı konusuna rağmen, yapısıyla, farklı mizah anlayışıyla, anlatımındaki şaşırtıcı incelikle okuyucuyu hemen etkisi altına alıyor."
- New York Times Book Review / Francine Prose-

"Bekleyiş kültürel engelleri aşan basit bir aşk öyküsü. Ancak Ha Jin, sakin kırsal alanlardan Çin'in kuzeydoğusundaki küçük bir kasabaya uzanan öyküsünü, şiirsel bir zarafetle aktarmış. Çin'deki günlük hayatın zengin ayrıntıları, inandırıcı bir ifadeyle okuyucuya ulaşıyor."
- The Chicago Tribune-
(Arka Kapak)

Ödüller: Amerikan Ulusal Kitap Ödülü, 1999 PEN/Faulkner Ödülü, 2000
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2001
 • Sayfa Sayısı:
  358
 • ISBN:
  9789753313346
 • Orijinal Adı:
  Waiting
 • Çeviri:
  Sibel Türe
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 04 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Lin adlı doktor subay geleneklere uygun bir evlilik yapar; ama ileriyi göremez ve rastgele bir evlilik yapılmayacağını anladığında çocuğu bile olmuştur. Karısını hiçbir zaman sevmez. Zaman geçer, karşısına Manna adında -bana göre oldukça sığ- bir hemşire çıkar ve onunla bir gönül ilişkisi kurar. Öyle böyle zaman geçer, adam ne karısını boşayabilir ne Manna'dan ayrılabilir. Lin -bana göre- iki kadını da hak etmeyen, ikisinin de hayatını kötü etkileyen biri. Sevmeyi bilmeyen, sevgi gördüğünde de bunun kıymetini bilmeyen, burnu sürtülesice! :) Gerçi bir yandan da sorumluluk sahibi, çalışkan bir adam ama insan işte bir yerden kazanırken öte yandan yokuş aşağı yuvarlanmaya meyilli varlık.

Bu kitaptaki en masum, en sevilesi, en düzgün karakter Shuyu'ydu. Yazık; sadık, kendi halinde, evinin bekçiliğini yapan bir anneydi. Kitabın sonuna kadar da bu masumiyeti hep devam etti. Manna'ya da yazık, o da hayatı dolaylı da dolaysız da Lin tarafından mahvedilmiş, gençliği gitmiş bir karakter. Lin efendi kültürlü bir adam olsa da işte bir şeylerden vazgeçmeyi bilmeliydi ve asıl mutluluğu mesleğini devam ettirdiği yerde aramamalıydı. Bence her şeyi bırakıp köye dönmeli ve orada çocuğu ve karısıyla; o sakin, huzurlu hayatı yaşamalıydı... İş işten geçer yaş 50'ye varır vesselam.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çin gelenekleriyle komünist devrimin koşullarının altında on sekiz yıl boyunca, aşkına kavuşabilmek için karısından ayrılmayı bekleyen yazarın kara mizaha kaçan bir yorumla anlattığı bir sabrın romanı...

Kitaptan 1 Alıntı

Kübra 
04 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yine de şu anda bir şeyden emin olabiliyordu: Aşk ve huzur arasında birini seçmesini söyleseler, ikincisini seçerdi. Rahatça oturabileceğin, kitabını okuyabileceğin, güzel bir yemek yiyip huzurla uyuyabileceğin bir yerden daha güzel ne olabilirdi?

Bekleyiş, Ha JinBekleyiş, Ha Jin