Bel Canto

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
179 gösterim
Bir Latin Amerika ülkesinde, başkan yardımcısının sarayı andıran evinde, zengin Japon işadamı Bay Hosokawa’nın onuruna bir doğumgünü partisi düzenlenir. Yoksul ülkeye yardım edeceği umut edilen Bay Hosokawa’nın opera sevgisini bilmeyen yoktur, bu nedenle davetliler arasında ünlü Amerikalı soprano Roxanne Coss da vardır. Ancak davetin bitiminde gerillalar evi basar, amaçları devlet başkanını kaçırmaktır. Ne var ki başkan son anda evinde kalmaya karar vermiştir. Planları suya düşen gerillalar, Roxanne hariç tüm kadın ve çocuk davetlileri serbest bırakıp, diğerlerini neredeyse beş ay rehin tutarlar.
Gerillalarla hükümet arasında uzayan pazarlık, rehineler arasındaki ilişkilerin biçimini değiştirir. Sert toplumsal ayrılıklar çözülür ve yok olur, aynı dili bile konuşamayan onca insan kendine özgü yöntemlerle iletişim kurar. Özellikle de müzik, insanları birbirine bağlar. Şaşırtıcı sevgiler gelişir, rehineler yeni dostlarına, hatta ailelerine kavuşur...
Bel Canto, hiyerarşik kuralların ortadan kalkmasıyla birbirine tamamen yabancı ortamlardan gelen, birbirinin dilini bile konuşamayan insanların, nasıl salt insan olma paydasında buluşabildiğini anlatan masalsı bir roman. Aşk üzerine kurulu fantastik bir tutku hikayesi, sanatın ve sevginin insanları bölen mihraklara karşı kazandığı zaferin destanı...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9750704592
 • Orijinal Adı:
  Bel Canto
 • Çeviri:
  Dilek Şendil
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

"Alışık olduğu her türlü özgürlüğü yitirirken, içinden yeni daha küçük özgürlük kıpırtıları yükselmeye başlıyordu: Tutkuyla düşünme özgürlüğü, ayrıntılarıyla anımsama hakkı."

Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 135)Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 135)

Dünya tehlikeli bir yerdi, can güvenliği denen kavram çocuklar uyumadan önce anlatılan peri masalından başka bir şey değildi."

Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 177)Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 177)

Onca yalnızlık varken gelen bir öpücük insanı tutup su yüzeyine çıkaran, boğulma ânında kucaklayıp doyasıya hava almasına yardım eden bir el gibiydi."

Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 228)Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 228)

Gen de Roxane'a " beklemekten sıkılmaz mısın?" diye sordu. Kadın gülümsedi. "Evli kadınlar beklemekten sıkılmazlar."

Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 346)Bel Canto, Ann Patchett (Sayfa 346)