Benim Eğitimim Bir Rüyalar Kitabı

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
401 gösterim
Burroughs'un rüyalarına yolculuk...

Benim Eğitimim'de, Beat Kuşağı'nın önde gelen ismi, kurgunun en keskin, en tuhaf zekâlarından biri, içorgansal, kâbus gibi düzyazıların yazarı William S. Burroughs bilinçaltının otobiyografisini sunuyor. Düşlerinde "Ölüler Ülkesi"ne gidiyor, yitik eski arkadaşlarının yasını tutup onları diriltiyor, idama mahkûm oluyor, suyun üzerinde yürüyor; uyuşturucu, seks ve yolculuk düşleri görürken, mekânlar ve yaratıklar, hem kitaplarının hem uykularının arasında dolaşıp duruyor.

Burroughs'un yazarlık, resim, bilinç ve yaratıcılık üzerine düşüncelerinin kışkırtıcı bir şekilde canlandığı Benim Eğitimim, çarpıcı ve iğneleyici olduğu kadar büyük bir yazarın düşünce dünyasının derinliklerinin açığa çıktığı bir yolculuk da.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789755705415
 • Orijinal Adı:
  My Education, A Book Of Dreams
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Halil Korkut 
27 May 11:21 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herşey yazarın, 1959'da hayali bir havalimanında hayali bir uçağa ''eğitimini tamamlamadığı'' için alınmayışı ile başlıyor. Eğitimini tamamlamamak demek yani yeterince rüya deneyimi olmayışı demek. Bunun üzerine yazar eğitimini tamamlamak için olur olmaz rüyalar görmeye başlıyor. Tahmin edin okurları bunlardan mahrum edecek kadar duyarsız olmayan yazar bütün bu rüyaları yıllar yıllar boyunca not ediyor ve nihayet bu kitap oluşuyor. Kitabı okuyan, uçuyor yani bildiğiniz uçuyor, ordan oraya yolculuk yapıyor başı dönüyor derken rüya içinde rüyalarda kayboluyor.
Bu rüyalarda aslolan yazarın Ölüler Ülkesi dediği yerde ölmüş arkadaşlarıyla buluşması yüzleşmesi ve birtakım olaylara karışmasıdır. Kitap böyle böyle sürüp gidiyor.
Kitabın sonlarında rastlanılan siyasal ve toplumsal eleştiriler kitaba manidarlık katan kısımlarıdır. Okur olarak bu yazarı daha önce tecrübe etmemişseniz, tecrübe etmeye bu kitapla başlamayın.

Kitaptan 2 Alıntı

Halil Korkut 
27 May 11:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

SORU SORMAYI BIRAKTIĞIN VE SORU SORMA KAVRAMINI KAFANDAN SİLDİĞİN ZAMAN HER SORUNUN YANITI MEYDANA ÇIKACAK.

Benim Eğitimim, William S. BurroughsBenim Eğitimim, William S. Burroughs
Halil Korkut 
27 May 11:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

EN ÖLÜMCÜL RESİM HİÇBİR ŞEYİN RESMİDİR. RENKLER VAR VE KONTRASTLAR VAR, AMA HİÇBİR İMAJ, HİÇBİR ŞEY YOK. İNSAN UMUTSUZCA BİR YÜZ, BİR AĞAÇ, BİR EV ARIYOR, AMA HİÇBİR ŞEY YOK.

Benim Eğitimim, William S. BurroughsBenim Eğitimim, William S. Burroughs