Betty Blue

8,0/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
7 beğeni  · 
842 gösterim
Hemen belirtelim: elinizdeki roman "yırtıcı" bir aşkı anlatıyor. "Aşk"ı, mutluluk ve evlilik beklentileriyle yaşamak isteyenlere göre bir kitap değil; hiç değil!... Sakin bir hayattan yana olanlar, pembe rüyalarının yıkılmasından korkanlar, okumasınlar.. Eleştirmenlerce bir mit, içtenlikle ve cesurca keleme alınmış bir roman olarak nitlenedirilen Betty Bule, barlarda çalışan bir kadınla bir musluk tamicisinin, yani sıradan insanların, yani anti-kahramanların aşklarını yaşamak ve kaderlerini değiştirmek için verdikleri mücadeleyi anlatır. Kadın çağdaş dünyanın sahteliklerine ve alçaklıklarına karşı öfkesini dizginlemeyen biridir. Hayata karşı çırılçıplaktır, korunmasızdır, hiçbir hesabı yoktur. Erkek, yalnızlık ve nesnelerin anlamsızlığı konusunda deneyimli, isyanını gerçekleştiremediği için kendini için için yiyen bir kuşağa mensuptur. Minyatür bir hayat kurmak için dünyanının ıssız bir köşesine gider. Bir kitap yazar ve unutur. Akşamları bira içerek güneşin batışını seyretmeye razı olur. Bir gün kadın öfkesiyle, dişiliğiyle, sahiciğiyle gelir. Erkeğin öfkesinin de giderek ateşlendiği cehennemin ayrıntılarına doğru uzanan bir yolculuğa beraberce çıkarlar... Farklılıklarına aldırmayanlarla, başlarını eğdirmek isteyenlerle... kavga etmeketen çekinmezler. Giderek bir bok çukuruna dönüşen dünyaya teslim olmazlar. Yaralanırlar. Yaralarlar. Romanın bir yerinde Erkek: " 'Hayatta birtakım hedeflere saplanmak, kendini zincire vurmaktır.' 'Mutluluğun var olmadığını, cennetin var olmadığını,kazanılacak ya da kaybedilecek hiçbir şey olmadığını ve hiçbir şeyin özünün değiştirlemeyeceğini' anlamak gerkir. 'Ve bundan sonra insana sadece ümitsizliğin kaldığına' inanmak bir kere daha yanılmaktır. 'Çünkü ümitsizlik de bir yanılsamadır, der. Kaderine razı olmayanların, öfkesini kontrol etmek istmeyenlerin, yüreğinde ateş yannların romanı...
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9755391770
 • Çeviri:
  Ayşen Ekmekçi
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bu kitabı YouTube’da izlediğim bir videoda, merak duygumu da dürtmekle beraber fazlasıyla övdükleri için aldım. Kitap, ne bahsedildiği kadar kaliteli ne de bahsedildiği kadar yırtıcı bir aşkı konu alıyor. Ortada aşk olduğundan bile şüpheliyim. Bir istatistik olarak hayatta yer edinmek istemeyen mızmız bir karakterimiz var ve bu karakterimiz kitaba adını veren Betty. Betty’nin vasıfsızlığını gidermek için kullanmak istediği ve bu yüzden de ‘Seninle gurur duymalıyım’ gibi basit bir cümleyi kurduğu erkek arkadaşı; ismi kullanılmasına rağmen romanın asıl kahramanı olan benim gerçekten nefret ettiğim genç bir tesisatçımız var.

Tesisatçı olmasına rağmen kendince bir roman yazan erkek, Betty’le görüşleri pek uymayan bir karakter. Betty, bulunduğu konumdan rahatsız, bunu da düzeltmek için sadece erkek arkadaşının yazdıklarını kullanan ve yayın evlerine başvurarak erkek arkadaşıyla gurur duymak isteyen bir kadın. Evet, öyle. Zor ama acınası bir kişilik. Sonunda delirmesine neden olan şey de bu. Karakterin kendini hayata karşı hep yetersiz görmesi. İşte sırf bu yetersizlik hissinden dolayı sinirleri çabuk zıplayan, kendine hâkim olamayan ve belki de bu yüzden pek çok işi doğru yapamayan Betty’nin aşığı olan erkeğimiz de ayrı bir zavallı. Betty kendini ne kadar önemli görüyor ve buna bağlı olarak da daha iyi yerlerde yaşamak ve daha rahat bir hayatın içinde kendini görmek istiyorsa erkek de o kadar bulunduğu konumdan memnun, yaşadığı hayatı kabullenmiş ama bir tesisatçıdan daha fazlası da olma potansiyeline sahip bir karakter.

*spoiler*

Yaklaşık 200 sayfa sanırım böyle geçiyor. Betty’nin kontrolsüzlüğünü örtmeye çalışan ve onu gerçekten sevip sevmediğine emin olamadığım erkek karakter, belli bir yerden sonra kadın kılığında hırsızlık yapmaya böylece kız arkadaşını memnun etmeye başlıyor. Bu memnuniyetle doymayan Betty, gözünü oyarak delirdiğini kanıtlıyor.

*spoiler*

Ve evet, bu sayfalardan sonra kitaba neden ‘yırtıcı bir aşk’ dedikleri anlıyor ve onlara birazcık gerçekten birazcık hak veriyorum. Son sayfaları gerçekten acı verici olan kitabın çevirisi biraz pürüzlüydü.

Kübra Bakırcı 
10 Şub 19:34 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Betty Blue kesinlikle "yırtıcı" bir aşkı konu almakta. Tabi burada aşktan kasıt pembe panjurlar içinde mutlu bir evlilik beklentisi değil. Sakin bir hayat ya da mutlu bir son da değil bu kitabın vaatleri. Barlarda çalışan bir kadın, musluk tamircisi bir adam... Sıradan insanların "anti-kahramanların" sıradışı öyküsü. Adam yalnız ve nesnelerin anlamsızlığı konusunda deneyimli; isyanını gerçekleştiremediği için kendini yiyip bitiren ama bir o kadar da sakin dışardan... Kadın çağdaş dünyanın sahteliklerine karşı öfkeli, çılgın, bir o kadar da hayat dolu. Adam bir kitap yazıp unutmuştur çoktan, deniz kenarında gün batımında bira yudumlamaktadır sessizce. Kadın çıkagelir bir gün tüm öfkesi, dişiliği ve sahiciliğiyle. Farklılıklarını aldırmayanlarla, başlarını eğdirmek isteyenlerle kavga etmekten çekinmezler, yaralarlar, yaralanırlar. Dünyaya karşı birlikte bir hayat kurmaya çalışırlar. Ama hikayeleri öyle bir sona açık ki okurken bir beş dakika ağzım açık kalmıştır herhalde. Bu kitabı anlatmaya kelimeler yetmez. İşte böyle bir sıradışılığa sahip Betty Blue; anlatımı, konusu, olayları, karakterleri ve gidişatıyla. Yeraltı edebiyatının en yırtıcı örneklerinden ve benim gözdem. Bana olağanüstü bir okuma deneyimi yaşattı. Film uyarlaması da mevcuttur bu kült romanın.

Neslihan 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yürek sızlatan bir roman. yüreğime dokundu. Aslında ilk filmini izledim. Tabi aradan baya zaman geçti. Sonra kitabına denk geldim ve hemen aldım. şimdi üstüne filmini yine izlicem. Şiddetle tavsiye ederim. Yazarın diğer kitaplarınıda incelemedeyim. :)

Minipamuk 
 03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

Genelde kitapları yarım bırakmamak için çaba sarfederim fakat üzülerek söylüyorum ki son 150 sayfasını atlaya atlaya okudum. Kitabın anlatımı akıcı değildi, hikaye ilgimi çekmedi. Belki de bu karakterleri benimseyemediğimdendir. Son zamanlarda aldığıma pişman olduğum tek kitaptı maalesef.

ezgi ışık 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle Dövüş Kulübünden sonra yeraltı edebiyatı klasiklerimin başında geliyor.Harika bir kitap

Kitaptan 14 Alıntı

Cansu Bıçak 
 05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... Ne kadar az insan görsem kendimi o kadar iyi hissedecektim.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 267)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 267)
Cansu Bıçak 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şunu kabul etmek gerekir ki bu ölümlü dünyada, ne yaparsan yap her şeyin bir sırası oluyordu. Gündüzü ve geceyi yaşıyorsunuz, mutluluğu ve acıyı tadıyorsunuz, tüm gücünüzle bunları karıştırıp her sabah büyük bir bardak içiyorsunuz. İşte sonunda insan oluyorsunuz. Aramıza hoş geldiniz, dostum. Hayatın eşsiz ve buruk bir güzelliğinin olduğunu göreceksiniz.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 323)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 323)
Cansu Bıçak 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir defa daha fark ettim ki hayat insanı her yönden çökertmeye çalışıyor, ona saygılarımı sunuyor, böyle ufak darbeler indirdiği için ona teşekkür ediyordum.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 199)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 199)
Cansu Bıçak 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta her şeyin yerli yerinde olduğunu bilmek arada sırada insana iyi geliyor.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 343)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 343)
Cansu Bıçak 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkes var olduğunu bir şekilde duyurma ihtiyacını hisseder.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 204)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 204)
Meltem Karahan 
25 Nis 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Kapıdan adımını attığı andan beri ev değişmişti, aradığım hiçbir şeyi bulamaz olmuştum, ona tabak çatal bulmak için dört dönüyor, dolapları açarken gülümsüyordum."

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 12)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 12)
Cansu Bıçak 
 05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karanlıkta terliyorduk ama her şey mükemmelmiş gibi davranıyorduk. Başlangıçta hep böyle olur, insan her şeye katlanmaya hazırdır.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 19)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 19)
Meltem Karahan 
25 Nis 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"İnanıyorum, diye mırıldandı. Daha genciz, sen ve ben başımızın çaresine bakacağız."

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 20)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 20)
Cansu Bıçak 
 05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... Dünya canımı sıkıyordu ve ben buna karşı hiçbir şey yapamıyordum.

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 54)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 54)
Meltem Karahan 
25 Nis 2016 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Eğer bir kızın aklından geçenlerin hepsini anlamaya çalışırsanız, işin içinden çıkamazsınız."

Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 20)Betty Blue, Philippe Djian (Sayfa 20)
2 /