Bir Tıp Gözlemcisinin Notları

5,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
499 gösterim
LewisThomas (1913-1993) doktorluğun nasıl bir iş olduğunu,
bir aile doktoru olan ve bitmez tükenmez ev viziteleri yapan babasını gözleyerek öğrendi. Babası, tıbbın hastalar için yapabileceği pek fazla şey bulunmadığına ve doktorların dürüst davranıp cehaletlerini kabullenmeleri ve kendilerinden çok şey vermeleri gerektiğine inanıyordu. Siyah doktor çantasında morfin ve sihirden başka bir şey olmamasına rağmen, kendisinin varlığı bile hastalarını teskin etmeye yetiyordu.
Lewis Thomas'ın tıp fakültesine başladığı yıllarda doktorluk değişmekte ve bir bilim dalına dönüşmekteydi. Kitap yazarının Boston ve New York'taki eğitimi, savaş sırasındaki mesleki çalışmaları, tutkuyla yürüttüğü araştırma projeleri, hastane ve tıp fakültelerinde idareci olarak verdiği hizmetler ile bir hasta olarak yaşadığı deneyimleri kapsayan muhteşem bir anı niteliğini taşıyor.

Tıpta uygulamada temel alınan nedir? insanlar doktorlardan hep ne beklemiştir? Peki ya şimdi, tıp artık gerçek bir bilim dalına dönüşmüşken ve eski zamanların zanaatı pek ortada görülmezken ne bekleyebilirler? Dr. Thomas kitabında bu sorulara cevap aramanın yanı sıra bilimsel araştırma yapma ile mesleği uygulama, sözcükler ile anlamlar, insanların hataları ile başarıları arasındaki ilişkiyi araştırıyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  239
 • ISBN:
  9789754034691
 • Çeviri:
  Füsun Baytok
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap okumak 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

´Beynine Bir Kez Hava Değmeye Görsün´ isimli akıcı ve güzel kitabı okuduktan sonra, bu kitaptan da aynı tadı bekledik ancak biz bulamadık. Tıp dünyası çok ilginizi çekiyorsa veya sağlık sektörüne girmeyi düşünenler belki okumak için zaman ayırmak isteyebilirler. Tercih sizin.