Bir Tuhaf Turta Davası Flavia De Luce Macerası

7,3/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
481 gösterim
Bu cezbedici romanın yılın en sevilen polisiyelerinden olması kaçınılmaz.
Chicago Sun-Times

Dahice, karşı koyulmaz ve iflah olmaz. Flavia'nın onünde uzun ve parlak bir gelecek var. Bradley'in ilk polisiyesi çıta yukselten turden.
Kirkus Review

Bradleyin kitabı, mevcut kahramanlardan ve olay örgülerinden biraz sıkılanları çok hoş tutacak bir kitap.
Sevin Okyay, Milliyet Kitap

İlk Hançer Ödülü sahibi Alan Bradley bu muzip ve zekice yazılmış ilk romanında son zamanların en benzersiz ve hoş dişi kahramanlarından birini yaratıyor: zehre yönelik özel bir tutkuya sahip on bir yaşındaki kimyager adayı Flavie de Luce. Zaman, 1950 yazı. Flavia'nın yaşadığı köhne İngiliz malikanesi Buckshaw'da bir dizi izah edilemez olay gerçekleşmiştir. Kapı eşiğinde ölü bir kuş bulunmuştur, hem de gagası tuhaf şekilde bir posta puluna saplanmış halde. Saatler sonra Flavia salatalıkların arasında yatmakta olan bir adam bulur ve onun son nefesini verişine tanık olur. Bu olay karşısında hem dehşete düşen hem de büyük bir heyecan yaşayan Flavia için Buckshaw'a cinayetin gelişiyle birlikte hayat gerçek anlamda başlar adeta. "Keşke korktuğumu söyleyebilseydim, ama korkmadım. Tam tersi. Açık arayla ömrüm boyunca başıma gelen en ilginç şeydi bu."
Sürükleyici bir polisiye olmanın yanısıra dönemin keskin bir portresini de sunan Bir Tuhaf Turta Davası, leziz bir edebi tada sahip, ustaca anlatılmış bir kandırmacalar hikâyesi.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  348
 • ISBN:
  9786058898127
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kahramanı 11 yaşında, kimyayı çok seven, zeki ve biraz da yaramaz kız çocuğu.. Onun babasını kurtarmak için verdiği uğraşı. Keyifle okunan bir kitap, klasik polisiye kitabı değil. Ben çok keyif aldım. Tavsiye ederim.

Kaonashi 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sıkıcı olmayan, eğlenceli bir polisiye.
Farklı bir polisiye elbette. Flavia De Luce isminde 11 yaşında zehirlere meraklı, kimya dehası bir kızın evlerinin bahçesinde tanımadığı bir adama ait bir ceset bulmasıyla gelişen olayları anlatıyor.
Belirli alanlarda takıntılı dahi kahramanları seviyorum. Tavsiye ederim.
Kirpinin Zarafeti'ndeki Palomacığımı da anmış olayım böylelikle.

Kitaptan 5 Alıntı