Bir Uzay Efsanesi 2001-2010-2061-3001:Son Efsane

9,7/10  (12 Oy) · 
22 okunma  · 
10 beğeni  · 
2.260 gösterim
Ay'da ortaya çıkarılan bir bilinmezlik;
Bu keşfin açtığı ufuklar öylesine engindir ki...
İlk kez güneş sistemi'nin derinliklerine insanlar gönderilir. Ama bu insanlar, hedeflerine ulaşmadan bir şeyler ters gitmeye başlar.
Ürkütücü biçimde ters...

Ay'a ayak basmanın henüz hayal olduğu bir dönemde yazılan ve yüzyılımızın en yaratıcı filmlerinden birine konu olan, olağanüstü, çarpıcı bir kitap. 2001: Bir Uzay Efsanesi, insanın evrendeki yeri sorusuna cevap arıyor.

Arthur C. Clarke "... maddi evrenin harikalarını, bilimsel doğruluğa saygı ile şaşırtıcı bir lirizmi birleştiren cümlelerle betimleyerek ustalığıı koruyor. "
- The New Yor Times Book Rewiew

"Clarke... Uzay Çağı'nın büyük şairi"
- Los Angeles Times
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  1034
 • ISBN:
  9789752732391
 • Çeviri:
  Ardan Tüzünsoy / Oya İşeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir KIRAÇ 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bütün çocukluğum ansiklopedi ve bilim-kurgu kitapları okuyarak geçti. Bilime her zaman ilgi duydum ve bilim-kurgu hep tercih ettiğim tür olmuştur. Verne, Asimov ve Clarke gibi bu işin ustalarının kitaplarını okuma şansını yakaldım. Yazdıklarının hemen hemen tümünü de okudum. Bu kitaplar sadece teknoloji yoğun hayaller içermiyor, pek çoğu aynı zamanda derin felsefi düşünceleri de barındırıyor.
İşte Clarke'ın bu eserinde bazen paragraflarca bazen satır aralarında bu fikirleri görmek mümkün. Kitabın başlangıcındaki maymunların başına gelen şanslı ve "tanrısal" dokunuş, kitabın sonunda ise Jüpiter'in küçük bir güneşe dönüşüp uydularına enerji sağlar hale gelmesi ve bu uyduların, özelikle üzerinde yaşam keşfedilenin, insanoğluna yasaklanması bize Clarke'ın varoluşa nasıl baktığını da gösteriyor.
O denli başarı ile kurgulanmış ki, okuduğunuz zaman, özellikle günümüzde, Clarke'ın bir zaman makinesine sahip olduğuna ve zamanda seyahat edip romanını öyle yazdığına inanasınız geliyor. Çinliler'in uzay yarışına ortak olmaları, Ay'ın üzerinde olup bitenler, gezegenlere yapılan yolculuğun tasarımı ve şekli hepsi son derece gerçekçi.
Kendi güneş sistemimizde geçiyor olması, bildiğimiz gördüğümüz; çevresinde uydular dolaştırdığımız gezegenleri konu alıyor olması ve alttan alta insanın her zaman kendine sorduğu-cevap aradığı "nereden geldik?" sorusuna vurgu yapıyor olması bu kitabın damakta kalan tadı kesinlikle.
İnsan varoluluşunda dünya dışı canlıların vurgulandığı bir kaç spekülasyona açık nokta dışında taş gibi sağlam bir alt yapı ve çok akıcı bir dille yazılmış. Tabi çeviren Oya İşeri ve Ardan Tüzünsoy'un da ellerine sağlık.
Ele alınca kalın geliyor ama heyecanla sayfalar eriyip gidiyor.

Volkan Kaya 
 22 May 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazıldığı döneme göre evrenle ilgili olağanüstü öngörüleri olan bir kitap. Serideki dört kitabın toplaması. 2001 ve 2010 filme de çekildi, 2001 filmi bir Stanley Kubrick başyapıtıdır .

Metehan demir 
27 Nis 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel. Hatta süper yahu. Bu siteyi de sevdim çok güzel bir site. Bana çok yardımı dokunuyor. Siteye daha yeni katıldım. Ama beni kesin pişman etmeyecektir.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten kaliteli bir baş yapıt.
1970'lerde filme de çekildi.
Okunması şart olan bir şaheser.