Çehov

Bir Yazarın Romanı

Irene Némirovsky
10/10
1 Kişi
6
Okunma
2
Beğeni
277
Görüntülenme
"Dünya şimdiki gibi; bir yanda acımasız cellatlar, öte yanda onlara boyun eğen kurbanlar olarak bölünmüştü. Her şey miskinlik ve adilik içindeydi. Bu adilikten iğrenmeksizin, öfkelenmeksizin, gerekli acıma duygusu ile söz edecek bir yazar bekleniyordu. Edebiyatın o zamanlar kafalar üzerinde büyük bir egemenliği vardı. Bu avare, bilgili ve ince beğenili insanların aradığı, parlak bir eğlence, temiz bir estetik duygu değildi, bir doktrindi. Sözcüğün tam anlamıyla bir yol göstericiydi Rus yazarı... Avrupalı okur gibi 'Biz neyiz?' diye sorulmuyordu. Korku ile 'Biz ne olmalıyız?' diye sorguya çekiliyordu. Her yazar da kendi yönteminde bir yanıt vermeye zorlanıyordu. Karamazov Kardeşler yeni çıkmıştı. Saltıkov Şçedrin Golovyev Ailesi’ni yazıyordu. Turgenyev’in güzel ve melankolik öykülerinin tutulduğu bir dönemdi. Tolstoy ise kraldı, Tanrıydı. Ve bütün Rusya’nın saygı duyduğu bu büyük adamlar arasında, yalnızca geçimini sağlamayı düşünen, alçakgönüllü bir delikanlı, Anton Çehov da ilk öykülerini yazmaktaydı..." İkinci Dünya Savaşı'nda Auschwitz toplama kampında yaşamını yitiren Ukrayna asıllı Fransız yazar Irène Némirovsky'nin, Çehov'un yaşamını kaleme aldığı bu önemli yapıtını, Oktay Akbal'ın eşsiz Türkçesiyle okurlarımıza sunuyoruz.
Yazar:
Irene Némirovsky
Irene Némirovsky
Çevirmen:
Oktay Akbal
Oktay Akbal
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 32 dk.Sayfa Sayısı: 160İlk Yayın Tarihi: Mayıs 2022Yayınevi: Telgrafhane
ISBN: 9786257926331Ülke: TürkiyeDil: Türkçe

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
160 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Çehov Bir Yazarın Romanı / Irene Nemirovsky Dünyanın en büyük yazarlarından biri olan Çehov’ un hayatına dair oldukça ayrıntılı ve önemli bir biyografik eser. Çocukluğu, ailesi, aşkları ve Moskova’ya duyduğu sevdası öykü, roman ve oyunlarına konu olur. Duygusaldır, sıradanlığı sever, eserlerinde Tolstoy gibi ders vermek yerine durum
Bir Yazarın Romanı
Bir Yazarın RomanıIrene Némirovsky · Telgrafhane · 06 okunma
Reklam
160 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
34 saatte okudu
Telgrafhane yayınlarının Oktay Akbal çevirisi ile yayınladığı 155 sayfalık kitap öykünün büyük ustası Anton Çehov’un kısa yaşamının Irene Nemirovsky tarafından kaleme alınmış kısa öyküsü.
Bir Yazarın Romanı
Bir Yazarın RomanıIrene Némirovsky · Telgrafhane · 06 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.