Bitirgen

8,3/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
597 gösterim
Hepimiz aynı mı büyürüz? Daha az hasarla, daha az kederle büyüyenlerimiz de yok mu? Tıpkı daha korkunç ve onarılamaz hasarla büyüyenlerimiz olduğu gibi. Derecesi ne olursa olsun "bizim buralar"da bir kız çocuğunun büyümesinde hep ciddi bir hasar vardır, çocukluğunun kuytularında illa bir terslik!

Hikâyelerimiz farklı yollarda çatallansa da aslında hepimizin başına ne geldiyse şu "büyüme" işinden gelmiştir. Düşünen herkes büyümenin ne belalı bir şey olduğunu bilir. Büyüyüp de yıllar sonra geriye dönenimiz, büyümeye çalışan o çocuğa bakanımız, halini soranımızsa nadirdir.

Bitirgen, büyük bir cesaretle buna bakıyor.
Yıllar öncesine, o kız çocuğuna gidip... Onun diline,
onun inine iniyor. Niye?
Çok şeyimiz ve belki de her şeyimiz oradaki o çocukta, oradaki hasarda duruyor çünkü.
Yoksa bunca zordan sonra nihayet "büyüdüğümüzde" niye
oturup bunları yazalım ki?

Bizim buraların büyüme hikâyeleri bilinmeden, bu hikâyeler
iyileşmeden bizim buralar da asla iyileşmeyecek çünkü.
Figen Şakacı'nın cesareti bundan.

Bitirgen'i okurken Şakacı'nın anlatım dilinde yuvalanan o ironik ton, size edebiyat adına lezzet verecek hiç kuşkusuz, ama o ironik tonun edebiyat için orada olmadığını kavradığınızda, işte gerçekten zaman anlayacaksınız hasarın ve kederin kardeşinin kim olduğunu.

Bitirgen: Öyküsü büyümenin o dikenli kollarında geçen bir anlatı, dili incecik bir kâğıt kesiği...
-Birhan Keskin-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9789752898547
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Figen Şakacı'nın son kitabını okumak için ilk iki kitabı ışık hızında okumam gerekiyor. İlk kitap Bitirgen ile bir kız çocuğunun büyümesine bir günlükle tanıklık ettim. Babaya olan sınırsız sevginin, kayıpların acısının, ergenliğe girişteki insanın kendisine yakın bulduklarına yüklediği misyon, verilen sevgi, yaşanılan yalnızlık ne kadar güzel anlatılmış kitapta okusanız demek istediğimi anlayacaksınız. Hep erkek yazarların çocuk ve ergenlikleri ile ilgili kitaplardan sonra bir kız çocuğunun dünyasına bakış beni mutlu etti.

Ebru Hacıalioğlu 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kız çocuğunun büyüme hikayesi. Tam yurdum insanını aile yapısını anlatmış günlüğünde, yabancılık çekiniyor gülümseyerek okuyorsunuz, hele de bitirgenin Babasına olan sevgisini anlatışı kitabın her yanında ve sıcacık.

Kitaptan 1 Alıntı