Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı Bilimin Ruhla Buluştuğu Nokta

7,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
290 gösterim
Bilinç alanında dünyadaki en önemli öncülerden bisi olan Fred Alan Wolf (bilinen adıyla Dr. Kuantum), bilim ve ruhsal düşünce arasında köprü kuran öncü çalışmalarıyla, bilim adamları ve ruhani liderler tarafından takdirle karşılanmaktadır. Bir belgesel niteliğindeki "What the Bleep Do We Know?" (Ne Biliyoruz ki?) adlı filmle Türkiye'de tanınmıştır. On iki kitabı bulunan ödüllü bir yazardır ve Kuantum'un Babası olarak bilinir.

Dr. Kuantum, bu küçük kitap'ta açık bir anlatımla, Büyük Fikirler'ni bilgi pınarından damlayan, parıltılı bilgi damlacıkları şeklinde bizlere sunuyor. Günlük gerçekliğin kuantum fiziği bakımından şekillendirilmesinden tutun da, paralel evrenler ve bireuylere kainatın yüce bilinci arasındaki ilişkiye kadar her şeyi kapsayan Dr. Kuantum'un "Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı" size dünyayı zihin açıklığıyla ve yepyeni bir gözle izleme imkanı sunuyor.
OBLOMOV 
 31 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok az yazı olmasına rağmen anlam olarak yoğun bir kitaptı. Yazarımızın genel olarak anlatmaya çalıştığı şey; madde zihin etkileşiminin yani maddesel dünya ile zihinsel dünyanın bir bütün olduğu ve aradığımız mutluluk ve huzurun ancak bunu kabul ederek ve kucaklayarak gerçekleşecek olduğudur. Bunu da şu şekilde temellendiriyor, benlik kavramına değiniyor lakin buradaki benlik kavramı kişisel benlikten ziyade evrensel bellik. Diyor ki; hepimiz kendi kişisel benliğimizin dışında bir de kolektif anlamda evrensel benliğe de bağlıyız, bu açıdan baktığımızda aslında hepimiz bir bütünüz, birimizin acısı aslında hepimizin acısı, sevginin evrenselliğine ve kutsallığına değiniyor, fakat maddesel dünyanın dışına çıkamadığımız için, evrensel benliğe erişemediğimize bu sebepten maddesel dünyanın fani acılarına maruz kaldığımıza işaret ediyor.

Güzel bir kitaptı, farklı bir bakış açısına sahip olmak isteyen herkese öneririm, iyi okumalar :)

Ayşegül T. 
 30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sadece gözlemlemek bir şeyin veya bir kişinin tarihini değiştirmeye yeterlidir. Hatta tüm ülkenin bile !
-gözlemleyenin etkisi

Algılarımıza selam veriyor :)

Kitaptan 3 Alıntı

OBLOMOV 
31 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Doğum ya da ölüm diye bir şey yoktur. Her iki olgu da birer bedenden ibaret olduğumuz yanılsamasıyla muhatap olmamızı sağlayan göstermelik sınırlandırmalardır. Bedenlerimizi ancak doğum ya da ölümle sınırlandırabiliriz, fakat "Benlik" asla doğmaz ve asla ölmez."

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 154 - Crea Kitap)Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 154 - Crea Kitap)
OBLOMOV 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hepimiz bir tek zihnin, "çok yansımalı açıya sahip" bir camdaki yansımasıyız."

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 116 - Crea Kitap)Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 116 - Crea Kitap)
OBLOMOV 
28 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Dünya aslında göründüğü gibi değildir. Elbette o "dışta", bizden ve yaptığımız seçimlerden bağımsız gibi gözükür. Ancak Kuantum Fiziği bu fikri yok etmektedir. "Dışta" olan şey aslında bizim görmeyi seçtiğimiz şeye bağlıdır.

Gerçek sadece fiziksel dünya değildir. Aslında gerçek, gerçeklik algısını yaratan fiziksel dünyayla zihnin ilişkisinden ibarettir. Gerçeklik algısı olmadığı takdirde gerçek de olmaz."

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 16)Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı, Fred Alan Wolf (Sayfa 16)