8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
320 gösterim
Tom McCarthy'nin C ile Perec, Calvino ve Joyce'un meşalesini devraldığı düşünülüyor.

Serge Carrefax hem gürültünün hem sessizliğin sarmaladığı bir dünyaya açıyor gözlerini. Babası kablosuz iletişim üstüne deneyler yapıyor. Sağır olan annesi aile işi olan ipek üretimini sürdürüyor. Serge ve ablası Sophie de telgraf cihazları ve böcekler arasında büyüyor. Serge'le birlikte biz de Versoie'deki huzurlu yaşamından gözlemci pilot olarak katıldığı Birinci Dünya Savaşı'na, savaş sonrası Londrası'ndan sahte mezar odalarıyla dolu Mısır'a uzanan bir serüvenin içinde buluyoruz kendimizi.

McCarthy'nin tanımlamasıyla Serge: "Ulysses'teki Bloom gibi, dünyayı sünger gibi emip süzüyor: âdeta bir prizma. Gravity's Rainbow'daki Slothrop gibi. Tristram Shandy gibi. Candide gibi. Etraflarında ne varsa yankılayan seslendirme kutuları onlar."

2010 Man Booker Ödülü'ne aday gösterilen C İngiliz yazar Tom McCarthy'nin üçüncü romanı. McCarthy (1969) Londra'da yaşıyor. Remainder, Men in Space ve Satin Island romanlarının yanında Tintin and the Secret of Literature adlı bir inceleme kitabı bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  9786059851138
 • Orijinal Adı:
  C
 • Çeviri:
  Kaya Genç
 • Yayınevi:
  Notos Kitap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
sadık hida 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

nasıl bir kitap insanın hayatını değiştirebilir sorusunun yanıtı olan bir kitap mı belki hayır. Ama içinde zenginlik var. Yamalardan oluşturulmuş mücerret bir hayat algısı var.

Onur Erol 
 14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın puntoları daha büyük olsaydı daha iyi olurdu biraz gözü yoruyor. Gerçekten çok güzel sürükleyici bir roman. Ana karakter Serge sizi çocukluğundan 1. Dünya Savaşına oradan Mısıra kadar götürüyor. Bazı yerlerin sürpriz bir biçimde gelişmesi kitabı tetikte okumanızı sağlıyor diyebilirim. Anlatımı akıcı buldum. Yalnızca haberleşme ve bazı teknik terimlere okuyucunun yabancı kalması çok olası. Çünkü açıklamaları çoğu yerde bulunmuyor. Kitabın ismi gizemli. Bunu kitabın son sayfalarında öğreniyorsunuz. Yazarı ilk kez okudum diğer kitabını da almayı düşünüyorum.