Castle Rock Manzarası

8,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
187 gösterim
Dünyanın yaşayan en büyük öykü yazarı diye tanımlanan Alice Munro, bu kitabında çok farklı bir biçem deneyerek kısa öykülerden oluşan bir anı-roman sunuyor okuyucularına. Gerçekle kurgunun sarmalından oluşan sürükleyici bir yapıt.

İskoçya asıllı atalarının 18. yüzyılda Kanada’ya göç etmesiyle başlayan aile tarihçesi Munro’nun günümüzdeki yaşamına kadar uzanıyor. Her öykü başlı başına bir birim olsa da, aslında bir zincirin halkalarını oluşturuyor.

O halkalar boyunca ilerleyerek iki yüz yıl içindeki toplum yapısını, toplumun değer ölçütlerini, insan ilişkilerini, giderek değişen üretim ve tüketim biçimlerini, kısacası insana dair bütün özellikleri eşsiz biçemiyle aktaran bir yazarın ustalığına hayran kalıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750732195
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar İskoçya asıllı atalarının Kanada’ya göç etmesiyle başlayan aile tarihçesini küçük hikayeler halinde kendi yaşamına kadar anlatmıştır. İskoçyadan başlayan göç gemi yolculuğu başlayıp ile Kanada da devam etmektedir.Atalarının izlerini bulmaya çalışan yazar hikayelerinde dönemin insan yaşamına ,toplum değerlerine,ilişkilere,çalışma koşullarına ve özellikle yaşanan aşklara değinmiştir.Sadece yazarın ailesinin biyografisini değil o dönemin tarihi olayları ve sosyal yapısınıda görmekteyiz.Akıcı bir dille yazılmış olan kitabı okumanızı tavsiye ederim

Kitaptan 1 Alıntı

seher 
 11 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu ilk seferdi
Bütün korkular gelip geçecek.
Sonra biri geçmeyecek.
Ama şimdilik, mısırlar püsküllenmiş ,yaz mevsiminin sonuna yaklaşıyoruz, zaman gene fasa fisoyla geçirebilecek kadar genişliyor. Günlerin hatları artık keskin değil, kaderin damarlarımın içinde minnacık, acımasız böcekler sürüsü gibi vızırdadığı duygusu yok.Mevsimlerin değişmesi ötesinde büyük bir değişiklik vaadinin olmadığı duruma dönüş .Yer ve göğün sınırları içinde yine bir yıpranmışlık, bir özensizlik ,hatta sıradan bir can sıkıntısı ihtimali.

Castle Rock Manzarası, Alice Munro (Sayfa 342)Castle Rock Manzarası, Alice Munro (Sayfa 342)