1000Kitap Logosu
Ceza
Ceza
Ceza

Ceza

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.3
11 Kişi
17
Okunma
9
Beğeni
599
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Aygan Yayıncılık · Haziran 2015 · Karton kapak · 9786056568718
Diğer baskılar
Ceza
Ceza
Ceza, insanoğlunun çevreyle ilişkilerinin düzenlenmesi gibi fevkalade mühim ehemmiyet taşıyan ekoloji meselelerini ele almaktadır. “Eko” Yunancada “ev, mesken” anlamına gelir. “Ekoloji” ise çevre, toprak, doğa, su, hava, flora ve fauna ile insan toplumu arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini konu edinen bilim dalının adıdır. Bilim adamları, eski ve orta çağda doğa-insan ilişkilerinde küçük çaplı bazı tashihlerin yapılmış olduğu bir tarafa, ekolojinin küresel ölçekli bir problem niteliği kazanmadığını vurgularlar. 19. yüzyılın ortalarında Alman bilim adamı Ernst Haeckel’in insanların dikkatini küresel ölçekli çevre sorunlarına ilk kez çekerek “ekoloji” terimini gündeme getirdiği dönemde çevre, şimdikine oranla belki bin kat daha temizdi. Fakat zaman içinde dünya nüfusunun hızla artması, ormanların görülmedik bir süratle tüketilmesi, okyanuslardan ve açık denizlerden hidrokarbon çıkarılmasının geniş yaygınlık kazanması sayesinde suların büyük ölçüde kirlenmesi, dev megapollerin ortaya çıkması, sanayi atıklarının gerektiği gibi temizlenmemesi, havanın aşırı zehirlenmesi gibi faktörler, yeryüzünde ekolojik dengenin bozulmasıyla neticelenmiş ve bu durum, geniş çaplı felaketlerin nedeni olmuştur. Dolayısıyla, çevre sorunları günümüzde her zamankinden daha aktüel hâle gelmiştir. Bilimler Akademisi azası Nizami Caferov’un, Ceza eserini böyle bir dönemde yazmakla Mirelemov’un “yalnız bir yazar olarak değil, hem de bir toplumbilimci ve bir düşünce adamı olarak öne çıktığını” belirtirken bütünüyle haklı olduğunun altını çizelim.
3 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺4,71
7.3
10 üzerinden
11 Puan · 3 İnceleme
sıla
Ceza'yı inceledi.
112 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kadar güzel bir kitabın, duyulmamış olmasına öyle üzüldüm ki. Kitabı öyleyken, böyle diye anlatmak yerine açık açık söylüyorum. Okuyun, okutun. O kadar hoşuma gitti, o kadar sevdim ki. Hüngür, hüngür ağladığım sayfalar oldu. Hatta kitabı çerçeveletip, salona asmayı filan düşünüyorum. Medyada çıkan, '' ava giderken avlandı, Avcı kendini vurdu, vurmaya çalıştığı ayı, avcıyı komalık etti gibi haberleri gizli bir hazla izliyorsanız, bu kitabı çok seveceksiniz.spor olsun diye avcılık yapan insanlara da okutmak lazım. Belki utanırlar....Kalplerinde zerre vicdan kaldıysa açığa çıkar.
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
İLKNUR ZEYBEK
Ceza'yı inceledi.
112 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Ceza, Hüseynbala Mirelemov' un tesadüfen alıp okuduğum bir kitabı. Jack London'ın Vahşetin Çağrısı tadında bir roman olduğunu düşünüyorum. Kitabımızın kahramanları Köyserek ve Ayçen adında çocuklukları birarada geçmiş büyüyünce de çocuk sahibi olmuş iki kurt. Bir tarafta açlıkla başa çıkmaya yavrularını ve Ayçen' i doyurmak için insanların içine kadar sokulmak zorunda kalan erkek kurt Köyserek diğer tarafta çocuklarının ve karısının ihtiyaçlarını karşılamak için kurt yavrularını kaçırıp satacak kadar gözü dönmüş Kasım...
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
119 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Yazar kitabında daha çok para kazanmak için doğayı tahtip edip, ağaçları nasıl kestiklerini ve hayvanları zevk uğruna nasıl yakaladıklarını, sırf sergileyebilmek için bir kurt ailesini nasıl parçaladıklarını anlatan güzel bir eser olmuş. Özellikle kurtlarla ilgili bölümleri Jack London’un Beyaz Diş eserini anımsatıyor ve onun gibi etkileyici ve sürekleyici olmuş. Yazarın eserinde de dediği gibi doğa er yada geç kendisine yapılanın öcünü alıyordu.
Ceza
7.3/10
· 17 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4