Çin İnc.

6,5/10  (2 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
25 gösterim
Uykudaki Kızıl Dev nasıl uyandı ve kendini, akıl almaz bir hızla, yakın geleceğin süper gücüne nasıl dönüştürdü?

Bir zamanlar yoksulluğun ve Komünist ülkünün pençesinde kıvranan devasa bir ulus nasıl oldu da küresel kapitalizmin merkezine oturabildi? Kırsal kesimde yaşayan 300 milyon Çinlinin tarım alanlarını terk edip şehirlere doğru insanlık tarihinin en büyük göçünü yapmalarının küresel etkileri nelerdir? Günümüzde, hemen hemen bütün çok uluslu şirketlerin niçin Çin'de geniş ölçekli operasyonları bulunuyor?

Şirketlerin Çin'e doğru olan bu yönelişleri Avrupa, Amerika ve dünyanın geri kalanındaki işçiler üzerinde nasıl bir etkiye yol açıyor?

Bu arada Çin'in gittikçe büyüyen rekabetçi gücünü bu kadar tehlikeli hale getiren şey nedir? Yakın bir tarihte, Avrupa ve Amerika'da üretilen her şeyi Çin şirketleri yarı maliyetine ürettiğinde neler olacak? Bütün bu gelişmeler, dünya ve birer birey olarak üzerimizde nasıl etkilere yol açacak?

Bütün bunlar, Çin Inc.'nin yanıtladığı sarsıcı sorular. Eski bir gazeteci olan Ted Fishman, Çin'den tüm dünyaya yayılan megatrendlerin canlı bir resmini çizmektedir. Çin'in çılgın bir büyüme hızına sahip bölgelerini gezen Fishman, dünyanın toplam nüfusunun beşte birinin yaşadığı ve Çin kapitalizminin biçim aldığı fabrikaları, pazarları, kasabaları ve şehirleri ziyaret etmiştir. Bu güncel araştırmasının sonuçları ve etkileyici analizleri, okuyucunun gelecek ile ilgili düşüncelerinde köklü bir değişikliğe neden olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2006
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789756388525
 • Orijinal Adı:
  China INC.: How the Rise of the Next Superpower Challenges America and the World
 • Çeviri:
  Güneş Tokcan , Nalan Başkal Ünver
 • Yayınevi:
  Klan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Taner Özsoy 
 06 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap 2006 yılında yazılmasına karşın hala geçerliliğini bir bakıma devam ettiriyor diyebiliriz. Çin Komünizm'in ne kadar kötü bir yönetim şekli olduğunu anlıyorsunuz. İşine yaramayan insanra nasıl arkasını döndüğünü ama yine de o arkasını çevirdiği insanların Çin'i bugün kü Çin haline getirdiğini öğreniyorsunuz. Ama her zaman ezilen halk, sanıyorum hiçbir yerde bu değişmiyor. Sadece Çin'de daha kötü bir şekilde. Aşırı nüfus = Düşük Maaş. Patronların kölesisiniz. Çalışmıyorsan arkadanda senin işini yapacak binlerce insan hazır bekliyor.