Nar Evi

7,0/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
885 gösterim
Krallardan cücelere... Yıldızlardan çocuklara...

Mutlu Prens adı altındaki masalların bu ikinci cildinde,
Oscar Wilde'ın, insan yaşamına ve dünya düzenine yönelik duygu ve düşüncelerini, büyülü masal dünyasındaki karakterleri aracılığıyla keşfe çıkıyoruz. Küçük Kral'ın, genç prenses İnfanta'nın ve onun soytarısı Cüce'nin, Yıldız Çocuk'un öyküsünü okurken, iyilik ve güzelliğin nerelerde gizlendiğini de fark etmiş olacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789750711695
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail | Stalker 
20 Mar 20:06 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Her ne kadar çocuklar için derlenmiş olsa da, asırlar öncesi Kral, Kraliçe yaşamları ve buna bağlı sosyal hayattan kesitler sunan bu hikâye ister istemez yetişkinleri de içine çekiyor. Bir cüceyi hatırladığımızda nasıl gülüyorsak, bir prenses de elinde bir gülle bize güzelliği hatırlatıyor. Bizim masallarımızda olduğu gibi nasıl ki Padişah ve onun otoriterisi ahalinin üzerinde nasıl bir yankı yaptıysa, Wilde'nin anlattığı Kral ve çevresinde yaşanan tablo da, okurken bizim üzerimizde, bir benzerlik var olduğunu düşünmemize sebep oluyor.

Eser içinde geçen Küçük Kral, Prenses İnfanta'nın cüceyle mutlu olması, Balıkçı ile Ruhu'nun konuşmaları gibi küçük öyküler oldukça eğlenceli ve ister istemez bizleri, çocukluğumuza bir yolculuğa çıkarıyor. Fakat bu masalları, öyküleri okudukça ve tarihi araştırdıkça bazı tekerlemeler, ninniler de şüphe uyandırmıyor değil. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar adlı eserinde geçen, Dandini Dandini Dastana Ninnisi'nin, çocuklarımıza uyurken okuduğumuz bir ninninin ötesinde, cinsel içerikli bir metin olduğunu görüyoruz. Dandini ve Dastana kardeşlerin cinsel içerikli hikâyesi. Gerçi bu yargı sadece Tutunamayanlar'da geçiyor. Doğruluğu nedir bilemem. Bildiğim şudur ki yetişkinler de aynı çocuklar gibi arada bu hikayeleri okumasında yarar var. Mutluluk, huzur, sevgi, aşk, çiçek gibi güzel terimleri dolu dolu hissetmemize neden oluyor...

BestReader 
21 Eki 2017 · 7/10 puan

Akıcı, sade bir kitap. Kitapta birtakım insani değerler hikayeleştirilerek verilmiş.10-14 yaş çocuklara tavsiye edilmiş. Ama bu büyükler okumasın demek değil. Hele ki yazar Oscar Wilde ise herkes okusun demek.

Kitaptan 9 Alıntı

Ruhu insanın en soylu varlığıdır; soylulukla kullanmamız için bize Tanrı’nın armağanıdır, insan ruhundan daha değerli hiçbir şey yoktur ve hiçbir dünya malı onunla kıyaslanamaz. İnsan ruhu dünyanın bütün altınlarına bedeldir, kralların yakutlarından daha değerlidir.

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde

Genç Kral, "Zenginle yoksul kardeş değil midir?"diye sordu.
"Öyledir," diye yanıtladı adam. "Zengin kardeşin adı da Kabil."

Nar Evi, Oscar Wilde (Sayfa 25 - Can Çocuk)Nar Evi, Oscar Wilde (Sayfa 25 - Can Çocuk)

İyisi mi ne kendini üz, ne beni; merak etme, artık kurtulamayacağın dert, yaşamayacağın zevk olmayacak.

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde
İsmail | Stalker 
20 Mar 12:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Söyle bana, ruhumu nasıl uzaklaştırabilirim kendimden? Çünkü gerçekten de ruhumun bana hiç gereği yok. Ne işime yarıyor ki? Göremediğim, dokunamadığım, tanımadığım bir şey.''

Nar Evi, Oscar Wilde (Sayfa 90)Nar Evi, Oscar Wilde (Sayfa 90)
Buse 
02 Şub 19:08 · Kitabı okuyor

"Satılık neyin var?" diye sordu.
o da, "Ruhumu satarım sana." diyerek yanıtladı. "Yalvarırım satın al, çünkü artık ondan sıkıldım. Göremediğim, dokunamadığım, tanımadığım bir şey."

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde
Buse 
02 Şub 19:21 · Kitabı okuyor

Genç balıkçı ruhunu içinden atamayacağını, bunun kötü bir ruh olduğunu ve sonsuza dek içinde yaşayacağını anlayınca acı acı ağlayarak yere kapandı.

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde
Buse 
23 Şub 17:56 · Kitabı okuyor

Gözle görülmese de zincire vurulmuşuz biz, herkes özgürsün dese de köleyiz.

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde
Buse 
02 Şub 19:16 · Kitabı okuyor

Bilemezsin ne tuhaf insanlar bunlar! Sevindikleri zaman kuşçuya gidip kafeste kuş alıyorlar, sonra daha da sevinmek için kuşu salıveriyorlar. Üzüldükleri zaman da etlerine dikenler batırıyorlar ki üzgünlükleri hafiflemesin.

Nar Evi, Oscar WildeNar Evi, Oscar Wilde