8,6/10  (11 Oy) · 
23 okunma  · 
9 beğeni  · 
738 gösterim
Einstein'a mı daha çok benziyorsunuz, yoksa Hitler'e mi?

Morton Rhue'nun şoke edici klasik romanı: Dalga.

California'da bir lisede yapılan gerçek bir deney...

20. yüzyılın en çok ses getiren, filmlere konu olmuş romanlarından biri.

Ben Ross ve öğrencileri, sizi de ilgilendiren bir ders işlemek üzereler.

Ross, II. Dünya Savaşı'nın vahşetini anlatmak için yeni bir eğitim tekniği uygulayacak.

Bir kötülük deneyi yapacak.

'Dalga' adını verdiği deney, kısa sürede tüm okula yayılıyor.

Hafta sonuna gelmeden öğrenciler "Güç, Birlik ve Eylem için Disiplin!" sloganını haykırmaya başlıyor. Peki ya sonrası?

Modern dünyadaki yıkıcılığın şifrelerini veren bir başucu kitabı.

Hem zihin açıcı, hem tüyler ürpertici bir roman!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055162184
 • Çeviri:
  Dilek Berilgen Cenkciler
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Murat yılmaz 
 13 Şub 10:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sosyal psikolojiye meraklı olanları doyurucu bir roman. Roman diyorum ama kendisi gerçek bir deneyden uyarlamadır. Hitler onca insanı katlederken neden bütün Almanya buna uydu? Hitler Almanya'sı çok mu eskide kaldı? Çok mu gelişti dünyamız ve insanlar, günümüzde artık böyle şeyler olması imkansız mı? Sorularıyla başlayıp faşizmin emarelerini bir bir ortaya koyup toplumun nasıl da bu kadar kolay yönetilebildiğini görünce siz de şaşıracaksınız. Ülkemizde de bunun örneklerini çeşitli gruplarda bulabilirsiniz. Kitap eğitici, sarsıcı ve bir solukta okunacak kadar kısa. Ben çok beğendim, tavsiyemdir.

"Ama bir oyun bile oynamayı veya oynamamayi seçtiğin bir şeydir. O oyunu oynamak zorunda değillerdi ama istediler. Işin tuhaf yani, bir kez başladiktan sonra daha fazlasını istediklerini hissettim. Disiplin altına alınmak istediler. Ve bir disiplinde ustalaşir ustalaşmaz, bir başkasını istediler.
.
"Nazileri neden kimse durdurmadi?"
Bir lise öğrencisinin Nazi zulmü ile ilgili izledikleri filmden sonra yönelttigi soruydu bu. Sonrasında Tarih Hocası Bay Ross'un üzerine uzun uzun düşündüğü ve bir deney yapmasına sebep olan soruydu.
Bay Ross, bu SORUDAN sonra bütün öğrenciler üzerinde sonrasında "Dalga" adı verilen bir deney yapacaktır. Koşulsuz disiplin ve mutlak itaat temeline dayanan bu deney eğer başarılı olursa ideal toplumu ortaya cikaracaktir.
Yalnız buradaki denekler öğrencilerdir ve bunlar bir beyne, duygulara sahiptir
Nazilerin zulmüne neden sessiz kalindi? Neden kimse sesini çıkarmadi? Yıllarca üniversite kürsülerinde eğitim görmüş insanlar, bir başka irka sahip diye neden bir başkasını zehirledi, öldürdü, vahşice katletti?
Naziler geri dönebilir miydı? Bir kez daha yaşanabilir miydi o kan kokan günler?
Iste kitap GERÇEK bir olaydan yola çıkarak bütün bunların cevabını veriyor. Okurken hayrete düştüm. Biraz zekiyseniz ve yönetme gücüne sahipseniz kim olduğunuzun bir önemi yok. Insanlari koyun misali güdebilirsiniz. Bu kitap tam da onun kanıtı gibi olmuş. Kimi öğrenciler hemen bir kobay faresine dönüşürken, kimileri baş kaldırıyor. Iste orada az biraz umutlaniyorsunuz. Sonrasında ise olaylar zinciri hız kesmeden devam ediyor.
Ikinci Dünya Savaşı benim kesinlikle en çok ilgimi çeken konulardan ve okurken kendimi ayrı bir dünyada gibi hissediyorum. Bu kitapta onlardan biriydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Ürpertici yani çok ağır basan ve düşüdüren bir kitap. Gözüm kapalı tavsiye edeceğim kitaplardan olmuştur kendisi...

nyks 
30 May 23:38 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çok etkilendiğimi soyleyemeyecegim. Konu olarak güzel fakat nedense ben öyle hemen oturup bitiremedim. Sayfa sayisi 154 ama zor bitirdim. Umdugumu bulamadim. Yine de çok kötü olduğunu söylemiyorum. Cikarilacak dersler de var. İyi okumalar..

Eda Arda Ylmz 
11 Eyl 22:47 · 10/10 puan

Ben Ross...Gordon Lisesinde sıradan bir tarih öğretmenidir.Bir gün sınıfa Nazi Almanyasını konu alan filmle girer ve o gün sınıfta başlayıp bütün okulu saran bir kötülük deneyi başlar ..'Dalga' ..Sloganları,selamları,afişleri ve birbirlerine aktarılarak büyüyen bir kitleye ulaşan bir örgüte dönüşür..Tehlikeyi farkeden bir grup öğrenci,veliler ve müdürün de ısrarlarıyla bu kötülük deneyine bir son vermeye karar verir...Kesinlikle okunması gereken ve ders alınacak kitap ..Tavsiye ederim ..Keyifli okumalar..

Kitaptan 1 Alıntı

Kanatsız Kitap 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Evet," dedi Brad. "Sanki artık popüler grup diye bir şey kalmamış gibi. Okul hayatının beni en çok rahatsız eden kısmı bütün bu küçük klikler. Her gün bir popülerlik yarışmasındaymış gibi hissetmekten yoruldum artık. Dalga'nın en güzel tarafı bu. Ne kadar popüler olduğunuz konusunda kaygılanmanıza, etmenize gerek kalmıyor. Hepimiz eşitiz. Hepimiz aynı toplumun parçasıyız."

Dalga
, Todd Strasser (Sayfa 73)Dalga , Todd Strasser (Sayfa 73)