Denizci

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
542 gösterim
Jean Genet, bu kez "başyapıtı" olarak nitelenen Denizci'yle karşımızda. Bizi şiddetin estetiğine davet ederken, insan doğasının uçsuz bucaksız karanlıklarına sürüklüyor yine. Her zamanki küstahlığı, radikalliği ve anlatısındaki sonsuz özgürlükle... Diğer kitaplarında kendi benliğini parçalayarak, dağıtarak, damıtarak sergileyen yazar, bu romanında ilk kez parçalanma, dağıtma, damıtma sürecinin kendisini, "O" diye adlandırıp nesneleştirerek, metinle arasına mesafe koyarak, metinle arasına mesafe koyarak, metne yabancılaşarak dile getiriyor.

Bir yazarlar kuşağının oluşmasına ve kendini özgür hissetmesine yardımcı olan, ardından gelenlere izleyebilecekleri ışıklı bir yol bırakan, her geçen yıl değeri daha çok anlaşılan ve hayranlık duyulan, zamana direnç gösteren unutulmaz yapıtların yaratıcısı, büyük edebiyatçı Genet bu romana mekan olarak Fransa'nın Brest kentini seçmiş. Denizcilerden, eşcinsellerden ve canilerden oluşan, polislerle genelev patronlarının da zaman zaman arzı endam ettiği bir muhitte, baş kahramanı Querelle'in dramını o renkli, güçlü, şiirsel anlatımıyla aktarıyor. Eşcinsel denizci Querelle, yaşamın kıyısındaki bu insanların arasında yasadışı olaylara, cinayetlere karışır. Querelle "kavga" demek. Erkek ismi olarak kullanıldığında Genet'ye özgü bir tersine dönmeyle meleklik, saflık, suçsuzluk gibi anlamlar da ediniyor. Ama burada söz konusu olan kendi başına suçsuzluk değil, suçun kendisinden fışkıran bir suçsuzluk. Suçu başkaları üzerinden değil, kendi üzerinden düşünmeye davet eden bir suçsuzluk.

Yazar bu romanında eşcinsellik, hırsızlık ve ihanetin sözcülüğünü açık saçık bir tavırla üstleniyor. Ancak Jean Cocteau'nun deyişiyle, "hiç de müstehcen olmayan bir müstehcenlik"le. Edebiyata "skandal yaratan bir yazar" olarak giren, yıllar geçtikçe yapıtlarının gücünden hiçbir şey yitirmediği anlaşılan Genet, Witold Gombrowicz'e göre, modern güzelliğin bir örneğini sunmak'tan başka bir şey yapmamıştır aslında. Denizci'nin 1982 yılında bir başka dahi, Alman sinemasının ünlü yönetmeni Fassbinder tarafından unutulmaz bir filminin çekildiğini de hatırlatalım.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789755394077
 • Orijinal Adı:
  Querelle De Brest
 • Çeviri:
  Hamdi Tuncer
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
semih 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat hikayesi bakımından daha farklı bir yazar bulmak oldukça güçtür Genet söz konusu olduğunda. Piç, eşcinsel ve suça meyilli biri olarak Genet'in deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğu metin, altkültür edebiyatı için bir başyapıttır. Şiddet odağındaki anlatımıyla Fransa'nın Brest kentinde geçen roman eşcinsellerden, fahişelerden, canilerden, hırsızlardan ve tabii ki polislerden oluşan kahramanlarıyla renkli bir suç muhitinde geçiyor. Roman kahramanı Querelle okura şiddetin estetiğini ispatlarken ters ahlakın biraz tuhaf ve çelişkili fakat müthiş ilgi çekici yanını gösteriyor.

Kitaptan 1 Alıntı

semih 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

sayesinde aşkın ne olduğunu anladığımız davranış: Bir tekten ayrılmanın bilinci, ikiye bölünmüş olmanın bilinci, benliğinizin hayran hayran sizi seyre daldığının bilinci.

Denizci, Jean Genet (Sayfa 78)Denizci, Jean Genet (Sayfa 78)