Açık Düşman Jean Genet'den Seçme Yazılar ve Söyleşiler

6,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
494 gösterim
Fransız edebiyatının lanetli yazarı, Sartre'ın "azizlik" payesiyle taçlandırdığı adam... Roman ve oyun yazarı Jean Genet, edebi eserler vermekten vazgeçme kararını aldıktan sonra, 68 Mayısı'ndan Kara Panterler'e, Mağripli göçmen işçilerden Filistinli mücahitlere varana kadar, kurumsallaşmadıkları sürece her başkaldırı hareketinin yanında, hatta ta içinde yer alıp çok sayıda siyasi yazı yayımlamıştır. Üçüncü baskısını yaptığımız Açık Düşman bu yazıların büyük çoğunu bir araya getiren bir seçkidir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2000
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789753420594
 • Çeviri:
  Sosi Dolanoğlu
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sade-ce Kitap 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Afrikalı köklerini inkar etmeden,onları sadece Afrikalı olduklarına inandırmak isteyen giysilerden,süslerden ve hayallerden vazgeçtiler.

Kitaptan 4 Alıntı

missprufrock 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yargıçların bana neler sağladığını sorsanıza... Yargıç olabilmek için hukuk okumak gerekir. Bu öğrenime on sekiz, on dokuz yaşına doğru başlanır, yeniyetmeliğin en verimli döneminde. Dünyada başka insanları yargılayarak hayatlarını kazanacaklarını bilen on sekiz yaşında insanlar var. Suçluların bana sağladığı şey bu işte: yargıçların ahlakı üzerine beni düşündürdüler. Ama buna güvenmeyin; her suçlunun içinde maalesef bir yargıç vardır, tersi ise doğru değildir.

Açık Düşman, Jean GenetAçık Düşman, Jean Genet
Sade-ce Kitap 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

R.W.-Beni hep şaşırtan bir şey vardır,o da biz,mesela avrupa'dakiler,filistinde,lübnan'da,filistinlilerle araplar,filistinlilerle israiller arasındaki çarpışmalarla ilgili haberler aldığımızda,meselenin gerçekdışı diyeceğim bu tarafıdır-çarpışmanın kurbanlarından bahsedildiğini duymak,neredeyse alışkanlık haline geldi.ve ancak çok çarpıcı olaylar sırasında,sabra ve şatila katliamları gibi,gerçek ölülerin,ölen,öbür dünyayı boylayan öldürülmüş insanların söz konusu olduğunu anlıyoruz.sıradan seyirciler olarak bizim bu gerçekdışı algımız konusunda ne düşünüyorsunuz ?

G.-Pekala,ben sizin gerçekdışılığınız yüzünden vurguyu filistinlilerin üzerine koymuyorum,daha ziyade vurguyu herşeyi gerçekdışı haline getiren sizler üzerine koyuyorum,çünkü böylelikle onu daha kolay kabulleniyorsunuz.ne de olsa gerçekdışı bir ölüyü,gerçekdışı bir katliamı kabullenmek,gerçek bir kampa gerçek mektuplar taşıyan bir kadını kabullenmekten daha kolay .görüyorsunuz ki, katliamları kabul eden ve onları gerçekdışı katliamlar haline getiren özellikle sizsiniz.dün,leyla şahid'in çekmiş olduğu katledilmişlerin fotoğraflarını gördüğünüzde,ilk defa stüdyoda çekilmiş belgeler görmüş olmanız pek mümkün.çünkü gazetelerinizin,resimli dergilerinizin yada gazetecilerinizin tasvirlerinin aktardığı tüm belgeler,sanki stüdyoda çekilmiş gibi görünüyor.

Açık Düşman, Jean GenetAçık Düşman, Jean Genet
missprufrock 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şimdi ne sizdenim ne size karşı, sizinle aynı anda varım ve derdim size karşı çıkmak değil, sizin de benim de içinde birlikte kıstırılacağımız bir şey yapmak.

Açık Düşman, Jean GenetAçık Düşman, Jean Genet
missprufrock 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Her yalnız insanın yanındayım ben. Ama, nasıl söylemeli, manevi olarak istediğim kadar her yalnız insanın yanında olayım, yalnız insanlar hep yalnızdırlar. Suçunu işlerken istediğim kadar Oswald'ın yanında olayım, o yalnızdı. Tuvallerini boyarken istediğim kadar Rembrandt'ın yanında olayım, o yapayalnızdı.

Açık Düşman, Jean GenetAçık Düşman, Jean Genet