Bahara Kadar Bekle, Bandini (Arthur Bandini Destanı #1)John Fante

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.500
Gösterim
Adı:
Bahara Kadar Bekle, Bandini
Alt başlık:
Arthur Bandini Destanı #1
Baskı tarihi:
Kasım 2003
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758441983
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Wait Until Spring, Bandini
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Nereye şimdi, Bandini? Kısa bir süre önce, kırk beş dakika önce, Tanrı şahidi, bir daha asla dönmemek üzere hızla inmişti o yolu. Kırk beş dakika-bir saat bile değil, ama çok kötü şeyler olmuştu ve sonsuza dek unutmayı umduğu o yolu geri yürüyordu şimdi. Maria, ne yaptın? Svevo Bandini, yüzünü kanlı bir mendille gizlemiş; kar taneleriyle konuşarak Dul Hildegarde'nin evine giden yokuşu tırmanırken Kış'ın öfkesi de onu gizliyor. Kar tanelerine anlat öyleyse, Bandini; soğuktan donmuş ellerini sallayarak anlat onlara. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu Bandini-olgun bir adam, kırk iki yaşında, ağlıyordu çünkü Noel Gecesi'ydi ve günahına dönüyordu, çünkü çocuklarıyla birlikte olamayacaktı. Ne yaptın, Maria?
Ah Svevo Bandini, öyle sevmedim ki seni! sadece ve sadece Arturo'ya fazlasıyla hak verdiğim için asla kötü birşey söylemeyeceğim senin hakkında burada.
Kitaba beni bağlayan ise Arturo'ydu. Onun bakış açısı öyle dürüst ki. Babasına, annesine, kardeşlerine ve Rosa'ya.. Öyle dürüst ve doğru analizler.
John Fante'nin varlığı ile bu kitap ile tanıştım. incecik kitaba ne çok duygu sığdırmış!. kitaplara ulaşmam o denli zor oldu ki okumak için o kadar çabaladım. şimdi elimde "Los angeles yolu"nu tutuyorum. hemen başlayacağım. Arturo ile devam edecek olmam öyle güzel ki.
"Yakında Bahar Gelecek"

Sanki kışın ortasındayım, yüreğim buz tutmuş.. Ayakkabılarımın yırtığını karton parçalarıyla kapatmışım, zengin döşemelerde ayaklarım kayarak ilerliyorum.. Üzerime kar yağarken, şakaklarıma düşen kristal kar taneleri erirken kirpiklerime doğru, gökyüzüne bakarak "yakında bahar gelecek" diyebilecek kadar da umut doluyum sanki...

Bandini..
Seninle bu kadar geç tanışmış olmanın hüznünü taşıyorum yüreğimde şimdi. Bir hayal, bir kurgu ürünü olamazsın sen. Bir ruhun var. Yaşayan, nefes alan onca insandan daha gerçeksin.. Yanlışlar içinde, doğrularla dolu bir hayat.. Şahit olduğumuz onca yürek burkan hayattan, daha sancılı, kışın soğuğunu insanın iliklerine kadar hissettirecek bir yaşam.. Mübalağa değil tüm bu söylediklerim, bazı sayfalarda istemsiz üzerime hırka giyme ihtiyacı hissettiğim anlar oldu, çoraplarım bile üşüttü ayaklarımı. Etime işledi kelimelerde ki buz soğuğu.

Böylesine tarifi güç bir yaşamı, hangi duygularla yazdın Fante? Sen nasıl bir insansın ? Bazı yazarlar vardır, kelimeleriyle adam öldürür. Defalarca öldüm sayende, defalarca dirilip umut doldum.. Yeri geldi utandım, yerin dibine geçtim, yeri geldi bir Arturo edasıyla böbürlendim. Güç.. Tarifi gerçekten güç.

Kitabı okurken, kelimeler vücudunuza saplanıyor gibi hissedeceksiniz.. Kelimeler öyle incelikle seçilmiş ki, sanki bir el uzanmış göğsümü parçalıyor diyeceksiniz.. Üzüleceksiniz sevgili okurlar. Okuduğunuz bir cümle ile zar zor yutkunup, kitabın kapağını kapatıp kendinize geldikten sonra okumaya devam edeceğiniz anlar olacak...

Benim Fanteyi tarif etmeye lisanım yetmez. Okuyun, ancak öyle hissedebilirsiniz tüm bu anlatmaya çalıştıklarımı.
Şimdi kış mevsimi Bandini'nin hüznü ile geçecek..
Kışa girmeden siz de okuyun, hep birlikte bekleyelim baharı...

Selâmetle.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.163 Oy)8.464 beğeni27.137 okunma751 alıntı132.312 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.177 Oy)3.690 beğeni12.220 okunma1.109 alıntı50.061 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.820 Oy)8.760 beğeni23.991 okunma1.602 alıntı111.270 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.591 Oy)18.121 beğeni41.058 okunma2.633 alıntı172.653 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.729 Oy)6.036 beğeni15.887 okunma2.659 alıntı82.040 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.178 Oy)3.239 beğeni9.882 okunma4.646 alıntı89.708 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.081 Oy)7.643 beğeni21.478 okunma748 alıntı83.820 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.237 Oy)7.566 beğeni20.446 okunma3.646 alıntı122.091 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.302 Oy)12.855 beğeni32.885 okunma3.094 alıntı138.074 gösterim
 • Tutunamayanlar
  9.0/10 (3.118 Oy)4.912 beğeni7.779 okunma4.931 alıntı125.684 gösterim
Kitabın kahramanı olan Arturo Bandini ile tanıştığım kitap yazarın en çok bilinen Toza Sor kitabıydı. Bahara Kadar Bekle, Bandini ise serinin ilk kitabı. Charles Bukowski'nin "Fante benim tanrım" dediği yazar, Arturo Bandini karakteri ile aslında kendini anlatıyor. Bu kitap, Arturo Bandini'nin çocukluğunun ve Bandini ailesinin yaşantılarının kara mizahla örülü hikayesi ve bence okumaya değer.
"Kitaplardan anlamazdı, hayır. Zorluklarla dolu hayatında kitaplara zaman kalmamıştı hiçbir zaman. Ama hayatın dilini ondan çok daha derin okumuştu, sürekli elinin altında bulundurduğu bütün o kitaplara rağmen. Hayata dair konuşacak o kadar çok şeyi vardı ki, taşmak üzereydi."

Kesinlikle çok iyi bir kitap...
Hem dili hem hikaye örgüsü inanılmaz güzel ve akıcıydı...
Yazarı tanıdım peşini de serisini de bırakmam artık:)
Bu serinin kitapları ise sırasıyla şöyle:
1- Bahara Kadar Bekle Bandini
2-Los Angeles Yolu
3-Toza Sor
4-Bunker Tepesi Düşleri
5-Hayat Dolu
John Fante, bu kitabında kendi gençliğini ve aile hayatını anlatmış. Hikayede on dört yaşındaki bir çocuğun gözlerinden bakıyorsunuz bütün olanlara, talihsizliklere ve gerçekten oldukça hüzünlü bir hikaye okuyorsunuz.
Charles Bukowski'nin öve öve bitiremediği yazar bu John Fante. Kendine özgü bir tarzı var. Bunu daha önce de söylemiştim. Aklindan geçenleri doğrudan kağıda kaleme yansıtıyor, lügat matematiğine başvurmadan. Bu, onun hikayelerini samimi kılıyor.
Beklentim daha düşüktü ama yanılıyor olmak beni mutlu etti. yazarın her karakteri için anlatım tarzını sevdim. Hikaye biraz daha devam edebilirdi ama mevcut kurgunun uzama ihtimali olmamasını yazarda fark etmiş, bütün karakterleri hissedebiliyorsunuz.
Çocukluk yıllarında,yoksulluğun,yaşama tutunma savaşı içinde şekillenen,keskin kenarları olan öfkeyi,katolik yaşam öğretisinin zorluklarını,plâtonik Aşkın ruhsal sancılarını,Beyzbol tutkusunu,Göçmen olmanın değişmez gerçekliğini ve acınası sefaletini,çarpıcı ama yalın bir dille kaleme aldığı bu eseri,yarı otobiyografik olma özelliği taşıyor.Yazar,oldukça cesurdu.Cesaret edip yazdığı,bire bir kendi hayatından bir kesitti çünkü...Romanımızın kahramanı,Arturo Bandini.Italyan olmaktan ve aksanından ve pek çok şeyden nefret eden bir göçmen Ailenin büyük oğlu.

Katolik yaşam öğretisinim,insanın hayatını prangalarla dolduran bir zorunluluk olarak görüyor özgür ruhunda,ergenliğin verdiği dik başlılığın da etkisiyle.
10 emri,tek tek sorgulayıp,neleri yapıp yapmadığına,cennete gidip gitmeyeceğine kafa yoruyor,kafası çalışan bir ergen olduğunu göstererek.

Mizah,Acı,duygusallık,iç içe geçmiş paragraflarda.Hiç biri niye burda sorusunu sordurtmadı bana.Kusursuz bir özenle seçilmiş gibi duran fakat son derece içsel bir doğallıkla akıp giden cümleler dikkat çekici ve hayranlık uyandırıcıydı.

Duvar ustası babasının (Svevo bandini) bir kadınla ilişkisi sürecinde,Ailesini terk edip gitmesi,Arturo bandini'nin (john fante) hayatında bir dönüm noktası teşkil ediyor.Reelde de,çalışıp para kazanmak,Annesi ve iki küçük kardeşine bakmak zorunda kalmış.O zorlu günleri,yazarın 3. ama basılan 2. Romanı "Toza sor" da yazdığını öğrendim.Yani John fante'yi tanıma ve eserlerini okuma sürecim Toza sor adlı eseriyle devam edecek...Bukiwski'nin bir şehir kütüphanesinde gıyaben tanıştığı yazar John fante...O benim ilâhım dediği yazar.

Romanda dikkatimi çeken bir gerçeklik daha vardı göz ardı edemediğim.O da şudur : Bir kadın,kendisini başka bir kadınla aldatmış kocasını,tüm çektiği acıları ve sefaleti hiçe sayıp,bir Annenin çocuğunu şevkatle bağışlaması gibi bağışlıyor.Bu Sofu kadının (Arturo nun Annesi) kocasının evine dönmesini,sabırla ve istekle beklemesini sevgiden öte bir şeyin varlığına bağlıyorum.
Kadın,bağışlıyor ve bunu spagetti pişirerek yüksünmeden yapıyordu.ilginçti...

Maddi yoksunluk çekmesem de,Ben de manevi yoksunluklar çektim gurbette John fante gibi.(Acılar evrenseldir) Ikisi birden olunca O'nu John Fante yapmış zaten...
Derken bir gün bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım. Birkaç paragraf okudum. Sonra çöplükte altın bulmuş biri gibi kitabı masaya götürdüm. Cümleler sayfada yuvarlanıyordu, kayıyorlardı. Her cümlenin kendine özgü bir enerjisi vardı; cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu: sayfaya oyulmuşlardı sanki. Duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda. Mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla iç içe geçmişti. O kitabın ilk sayfaları benim için çılgın ve büyük bir mucizeydi…
Fante'nin Toza sor kitabındaki anlatım dilinden etkilendiğim için diğer kitapları hakkında biraz araştırma yaptım ve Bahara kadar bekle, Bandini kitabın ilk serisiymiş bu yönden bir flashback efekti gibiydi kitabı okumam ama seri birbirinden bağımsız olduğu için kitabın öncelik sırası çok farketmiyor. Bu bölümde Toza sor kitabının baş karakteri Arturo Bandini'nin 14'lü yaşlarına yolculuk yapıyoruz. Kitapta Arturo'nun düşünce yapısı, ailesi, çevresi ve ilk aşkım dediği Rosa Pinelli anlatılıyor genel olarak . Anlatım dili yine aynı büyüleyici etkiye sahipti bunda çevirinin de çok büyük bir payı var elbette. Okunmasını tavsiye ettiğim eserlerden birisi.
John Fante ile tanıştığım kitap .
Gerek üslup şekli gerek akıcı anlatımı ile insanı etkiliyor.
14 yaşında ki bir çocuğun gözünden aile yaşantısına, aile içi ilişkilerine vakıf oluyoruz.
Beklentimin çok çok üzerinde bir kitap oldu.

"Nereye şimdi , Bandini "
John Fante'ye merhaba...
Duvar ustası bir baba, göçmen bir anne, kendini dine adamış bir kardeş, büyümenin acımasızlığı ve karşılıksız bir aşk... Sanırım Fante'nin okuduğum bu ilk kitabıyla ilgili kullanabileceğim tek kelime; naif olur... Usul usul ama hüzünlü...
Nefret ediyordu kardan. Duvarcı ustasıydı ve kar, tuğlaların arasına sürdüğü harcın donması demekti. Evinin yolunu tutmuştu, ama ne manası vardı eve gitmenin? İtalya'da, Abruzzi'de küçük bir çocukken de nefret etmişti kardan. Güneş yok, iş de yok.
İnsanın ruhunda çektiği acıdan daha büyük acı var mıydı dünyada?
John Fante
Sayfa 21 - Parantez Yayınları - iBooks - Bölüm 1
Zaman duraksıyor, topallıyor, acı içinde sürünüyordu.
John Fante
Sayfa 113 - Parantez Yayınları - iBooks - Bölüm 3
Onu evi terk etmekten ya da beynine bir kurşun sıkmaktan alıkoyan da buydu, bir gün şansının açılacağı umudu. 
...ama Svevo Bandini tek başına acı çekerdi -bedenen değil; daha da kötü, ruhen. İnsanın ruhunda çektiği acıdan daha büyük acı var mıydı dünyada? 
Kitaplardan anlamazdı, hayır. Zorluklarla dolu hayatında kitaplara zaman kalmamıştı hiçbir zaman. Ama hayatın dilini ondan çok daha derin okumuştu, sürekli elinin altında bulundurduğu bütün o kitaplara rağmen. Hayata dair konuşacak o kadar çok şeyi vardı ki, taşmak üzereydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bahara Kadar Bekle, Bandini
Alt başlık:
Arthur Bandini Destanı #1
Baskı tarihi:
Kasım 2003
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758441983
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Wait Until Spring, Bandini
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Nereye şimdi, Bandini? Kısa bir süre önce, kırk beş dakika önce, Tanrı şahidi, bir daha asla dönmemek üzere hızla inmişti o yolu. Kırk beş dakika-bir saat bile değil, ama çok kötü şeyler olmuştu ve sonsuza dek unutmayı umduğu o yolu geri yürüyordu şimdi. Maria, ne yaptın? Svevo Bandini, yüzünü kanlı bir mendille gizlemiş; kar taneleriyle konuşarak Dul Hildegarde'nin evine giden yokuşu tırmanırken Kış'ın öfkesi de onu gizliyor. Kar tanelerine anlat öyleyse, Bandini; soğuktan donmuş ellerini sallayarak anlat onlara. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu Bandini-olgun bir adam, kırk iki yaşında, ağlıyordu çünkü Noel Gecesi'ydi ve günahına dönüyordu, çünkü çocuklarıyla birlikte olamayacaktı. Ne yaptın, Maria?

Kitabı okuyanlar 148 okur

 • aReTe
 • Emre Alemdar
 • Hasan Sabbah
 • Richard Wagner
 • Serhan Tırpan
 • İbrahim Uran
 • Vedat Gümüş
 • mündemiç
 • Yağmur.
 • Meray Su

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.9
14-17 Yaş
%1.9
18-24 Yaş
%15.1
25-34 Yaş
%45.3
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39
Erkek
%61

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (17)
9
%19.7 (12)
8
%34.4 (21)
7
%14.8 (9)
6
%1.6 (1)
5
%0
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0