Bahara Kadar Bekle, Bandini Arthur Bandini Destanı #1

8,3/10  (15 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.004 gösterim
Nereye şimdi, Bandini? Kısa bir süre önce, kırk beş dakika önce, Tanrı şahidi, bir daha asla dönmemek üzere hızla inmişti o yolu. Kırk beş dakika-bir saat bile değil, ama çok kötü şeyler olmuştu ve sonsuza dek unutmayı umduğu o yolu geri yürüyordu şimdi. Maria, ne yaptın? Svevo Bandini, yüzünü kanlı bir mendille gizlemiş; kar taneleriyle konuşarak Dul Hildegarde'nin evine giden yokuşu tırmanırken Kış'ın öfkesi de onu gizliyor. Kar tanelerine anlat öyleyse, Bandini; soğuktan donmuş ellerini sallayarak anlat onlara. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu Bandini-olgun bir adam, kırk iki yaşında, ağlıyordu çünkü Noel Gecesi'ydi ve günahına dönüyordu, çünkü çocuklarıyla birlikte olamayacaktı. Ne yaptın, Maria?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2003
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789758441983
 • Orijinal Adı:
  Wait Until Spring, Bandini
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Kitaplardan anlamazdı, hayır. Zorluklarla dolu hayatında kitaplara zaman kalmamıştı hiçbir zaman. Ama hayatın dilini ondan çok daha derin okumuştu, sürekli elinin altında bulundurduğu bütün o kitaplara rağmen. Hayata dair konuşacak o kadar çok şeyi vardı ki, taşmak üzereydi."

Kesinlikle çok iyi bir kitap...
Hem dili hem hikaye örgüsü inanılmaz güzel ve akıcıydı...
Yazarı tanıdım peşini de serisini de bırakmam artık:)
Bu serinin kitapları ise sırasıyla şöyle:
1- Bahara Kadar Bekle Bandini
2-Los Angeles Yolu
3-Toza Sor
4-Bunker Tepesi Düşleri
5-Hayat Dolu

Oblomov 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitabın kahramanı olan Arturo Bandini ile tanıştığım kitap yazarın en çok bilinen Toza Sor kitabıydı. Bahara Kadar Bekle, Bandini ise serinin ilk kitabı. Charles Bukowski'nin "Fante benim tanrım" dediği yazar, Arturo Bandini karakteri ile aslında kendini anlatıyor. Bu kitap, Arturo Bandini'nin çocukluğunun ve Bandini ailesinin yaşantılarının kara mizahla örülü hikayesi ve bence okumaya değer.

Kutluay 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Esin kaynağım. Bandini ! Arturo Bandini

İlay Yüksel 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

John Fante'ye merhaba...
Duvar ustası bir baba, göçmen bir anne, kendini dine adamış bir kardeş, büyümenin acımasızlığı ve karşılıksız bir aşk... Sanırım Fante'nin okuduğum bu ilk kitabıyla ilgili kullanabileceğim tek kelime; naif olur... Usul usul ama hüzünlü...

Sinan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Beklentim daha düşüktü ama yanılıyor olmak beni mutlu etti. yazarın her karakteri için anlatım tarzını sevdim. Hikaye biraz daha devam edebilirdi ama mevcut kurgunun uzama ihtimali olmamasını yazarda fark etmiş, bütün karakterleri hissedebiliyorsunuz.

Seher 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap başlarda biraz okurken zorlamakta. Ama hikayenin içine girince kendinizi kaptırıp gidiyorsunuz. Bukowski Fante'yi çok sevdiği için Fante kitaplarını ara ara okumaya devam edeceğim.

Kitaptan 15 Alıntı

Elif Kimya Salt 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nefret ediyordu kardan. Duvarcı ustasıydı ve kar, tuğlaların arasına sürdüğü harcın donması demekti. Evinin yolunu tutmuştu, ama ne manası vardı eve gitmenin? İtalya'da, Abruzzi'de küçük bir çocukken de nefret etmişti kardan. Güneş yok, iş de yok.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Sayfa 5)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Sayfa 5)
Kutluay 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'' Konuş benimle Rosa. Bir kez olsun bu tarafa bak. Seni seyrettiğim yere.''

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
Oblomov 
05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Öldüğünde cennete gideceğinden hayli emindi Arturo Bandini. Cehenneme giden yol ölümcül günah işlemekten geçerdi. Çok günah işlediğini biliyordu, ama günah çıkararak hepsinden arınmıştı. Hep zamanında gitmişti günah çıkarmaya -yani ölmeden önce. Ve tahtaya vururdu bunu her düşündüğünde; zamanında gitmeye de devam edecekti, yani ölmeden önce. Bu yüzden öldüğünde cennete gideceğinden hayli emindi. İki nedenden ötürü: Günah çıkardığı ve çok hızlı koşabildiği için.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)
Oblomov 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tanrı her yerde ise Pazar günleri kiliseye gitmek niye? Majestik Bilardo Salonu’nun nesi var? Tanrı orada da değil mi?

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (Parantez Yayınları)
Emrah Kars 
15 Şub 14:57 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

arturo seviliosun kardesim
“tamam,” dedi sözcüğü uzatarak. “tamam, rahibe celia. duydum sizi.” sonra ayağa kalktı. bütün sınıf onu seyrediyordu. rosa arkasında oturan kıza bir şeyler fısıldadı elinin gerisinde gülümseyerek. arturo fark etti ve çilleri hakkında, ya da pantolonundaki yama hakkında, ya da saçının uzamış olduğu hakkında, ya da babasından kendi bedenine uydurulmuş ve üzerinde bir türlü doğru dürüst durmayan gömleği hakkında bir şey söylediğini sanıp zor tuttu kendini ona bağırmamak için.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
Emrah Kars 
 14 Şub 12:33 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

ben çocukken; düş. izleyen yıllar, okyanusun aşılışı, doyurmak zorunda olduğu karınların çoğalışı, dertlerin her yıl biraz daha büyüyüşü; bütün bunlar büyük bir servetin edinilişi gibi övünülecek şeylerdi. ayakkabı satın alamazdı onunla, ama yaşamıştı bu hayatı. Ben çocukken - maria, bir kez daha kulak kabartırken, hikayeyi neden her seferinde böyle anlattığını düşündü; sürekli geçen yıllardan bahsedip kendini yaşlı göstermek niyeydi?

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
Emrah Kars 
14 Şub 12:30 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

“ben küçük bir çocukken,” diye başladı bandini. “ben memlekette küçük bir çocukken -”
frederico ile arturo hemen kalktılar masadan. bıkmışlardı o hikayeyi dinlemekten. on bininci kez çocukken sırtında taş taşıyarak günde dört sent kazandığını anlatacaktı onlara yine. svevo bandini’yi büyülüyordu o hikaye. bankacı helmer’ı, ayakkabılarının tabanındaki delikleri, bir türlü satın alamadığı evi ve beslemek zorunda olduğu çocukları unutmasını sağlayan düşsel bir hikayeydi.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
Emrah Kars 
14 Şub 12:17 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

sabundan ve sudan nefret ediyordu, her sabah yüzünü neden yıkamak zorunda olduğunu hiçbir zaman anlayamamıştı. banyodan nefret ediyordu, çünkü küveti yoktu. diş fırçalarından nefret ediyordu. annesinin satın aldığı diş macunundan nefret ediyordu. aile tarağından nefret ediyordu, aralıkları babasının saçındaki harçla tıkalıydı sürekli ve bir türlü yatmak bilmediği için kendi saçından nefret ediyordu. hepsinden çok, halının üzerine fırlatılmış binlerce madeni parayı çağrıştıran çilli yüzünden nefret ediyordu.

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (parantez)Bahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante (parantez)
Noir 
03 Oca 18:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O da üşütmüştü -ruhunu üşütmüştü. Oğlu Frederico burnunu çekmeye görsün, Maria hemen göğsünü viksle ovar, bütün gece uyumaz, sürekli Federico'nun hastalığından söz ederdi; ama Svevo Bandini tek başına acı çekerdi -bedenen değil; daha da kötü, ruhen. İnsanın ruhunda çektiği acıdan daha büyük acı var mıydı dünyada? Maria ona yardımcı oluyor muydu? Bir kez olsun içinde bulundukları zor durumdan nasıl etkilendiğini sormuş muydu? Bir kez olsun, Svevo, canım benim, ruhun nasıl bu günlerde, diye sormuş muydu? Mutlu musun, Svevo?

Bahara Kadar Bekle, Bandini, John FanteBahara Kadar Bekle, Bandini, John Fante
2 /