Giriş Yap

John Fante

Yazar
8.4
2.105 Kişi
Unvan
İtalyan Asıllı ABD'li Romancı, Kısa Hikâye Yazarı, Senarist
Doğum
Denver, Colorado, ABD, 8 Nisan 1909
Ölüm
Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 8 Mayıs 1983
Yaşamı
John Fante (d. 8 Nisan 1909 - ö. 8 Mayıs 1983) İtalyan asıllı ABD'li romancı, kısa hikâye yazarı, senarist. Yaşamı John Fante`nin babası duvar işçisi Nick Fante bir İtalyandı. Yüzyılın başında ABD`ye göç etti. 8 yıl sonra da oğul John dünyaya geldi. Boulder`da yetişti, Colorado Üniversitesi`ne kayıt yaptırdıysa da eğitimini tamamlayamadı, 20 yaşındayken okuldan ayrıldı. 1918`de ABD vatandaşı olan baba Nick Fante, 1929 yılında ailesini terk etti. Babanın da ayrılmasıyla aile gittikçe fakirleşti. John da Kaliforniya`ya gitti, bir balık fabrikasında çalışmaya başladı, kısa bir sonra da annesini de yanına aldırdı. Balık fabrikasında çalışmaya başlayınca hayatı bir düzene girdi. Boş zamanlarında sürekli okuyan Fante, işçilikten arta kalan zamanlarda sürekli hikâyeler yazmaya başladı. 1933`te ilk romanıLos Angeles Yolunu bitirdi, bu kitapla birlikte aynı zamanda hep başkahraman olarak kalacak Arturo Bandini de doğuyordu. İlk kitabı yayınevlerince provokatif olduğu gerekçesiyle reddedildi. 1938yılında ilk romanı yayımlanabildi, Bahara Dek Bekle, Bandini. 1939 yılında da Charles Bukowski`nin öve öve bitiremediği Toza Sor yayımlandı. Daha sonra Hollywood`a doğru kaymaya başlayan Bandini, ünlü yönetmenlerle (Orson Welles, Francis Ford Coppola) ahbap oldu. Yazın dünyasından yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı, evlendi. Edebiyat dünyasına Hayat Dolu`yla geri döndü fakat eski hırçın hali biraz geride kalmış gibi görünüyordu. Hayat Dolu`nun senaryosuyla Oscar`a aday oldu. 1955`te şeker hastası olduğunu öğrendi, giderek sağlığı bozuldu, kör oldu ve iki bacağı kesildi. Son romanını karısına söyledi o yazdı : Bunker Tepesi Düşleri (1982). Ertesi yıl da öldü. Ömrünün son yıllarında Bukowski hep Fante`nin yanında oldu. Black Sparrow Press`e baskı yaparak Fante ölmeden kitaplarının tekrar basılmasını sağladı. Ona adeta tapan Bukowski, zamanında fazla ilgi gösterilmeyen Toza Sor`un en sevdiği kitap olduğunu yineleyip durdu. Arturo Bandini serisinin tekrar popüler olmasını sağladı. 2000`de John Fante biyografisi "Full of Life: The Biography of John Fante" piyasaya çıktı. 2003`de The Fante Reader takip etti, bu kitapta da bazı öyküleri ve mektupları yer alır.

İncelemeler

Tümünü Gör
108 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
"1933 Berbat Bir Yıldı" Kitabın adı bu olunca yağmurlu bir gökyüzü çizmeye başladım hayal dünyamda. Ama karlıymış. Çok karlı. Fante. İncecik bir dokunuş yapıyor kalemi. Öyle ince bir çizik ama çok derin. Sade, taze. Taptaze bir kalem. Naif. Sıkmadan okunacak 100 küsür sayfa bırakan bir kalem. Sahne çok zarif tasarlanmış. 1933 Berbat Bir Yıldır. Gerçek dünyaya indiğimizde de 1933 felaket bir yıldır. 1928'den sonra bütün dünyayı etkileyen ekonomik buhran, 1933 Hitler iktidarı devamında İtalya'da Faşizm. Fante göçmenlerin hayatının daha da berbat olduğunu göstermiş. Sınıf farklılıklarının keskin kokusunu da sıkmış satırlarına. 1933 yılında Amerika'da İtalyan bir aile. İkinci nesil: İlk neslin Amerika nefreti ile kendi neslinin Amerika'ya benzer/benzemez yönleri arasında sıkışıp kalmış evlatları. Geleneksel değerlerden gitme/kalma arasında bir çekişme. Yoksulluğa bir baş kaldırış. Tatlı bir kitap. Yumuşacık. Kalbe dokunan. Genel olarak bakıldığında Çavdar Tarlasında Çocuklar ile benzer bir kitap. Ama bence bu çok çok daha etkileyici.
1 yorumun tümünü gör
Reklam
176 syf.
·
11 günde
·
Puan vermedi
İtalyan göçmeni Bandini ailesi çok fakirdir. Baba Svevo, duvar işçisi ve kış aylarında çalışamaz, doğal olarak ailesini geçindirmez. Anne Maria, dindar, her türlü zorluğa karşı duaya başvuran, kocasını ve çocuklarını seven koyu Katolik bir anne. Arturo, 14 yaşında, çocukluk ile ergenlik arasında, ilk defa aşık olmuş ve fakirlik ve aile sıkıntıları ile birlikte, ergenlik sıkıntıları ile baş etmeye çalışan bir çocuk. August ve Frederico, diğer iki küçük kardeş. Filmimi de izlediğim bu kitabın, beni en çok etkileyen yönü, bir babanın çaresizliği ve bundan kaynaklı öfkesini, annenin koşulsuz teslimiyetini ve bir ergenin kendi sıkıntıları yanında ailesinin maddi ve manevi yüküne nasıl maruz kaldığını çok etkileyici bir şekilde anlatması. Kitabı okumanız yanında, filmi de izlemenizi tavsiye ediyorum.
·
176 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
İtalya'dan ABD'ye göç eden bir ailenin öyküsünü anlatıyor Bahara Kadar Bekle, Bandini. Biraz araştırdım, sanırım kendi hayatından yola çıkarak yazmış bu kitabı ve devam hikayelerini. Fante de ABD'ye göç eden İtalyan bir ailenin çocuğu. Onun ailesi de Arthur Bandini'nin ailesi gibi zor hayat yaşamış. Yarı otobiyografi olarak da kabul edebiliriz. İlk kez bir Fante kitabı okudum, çok beğendim. Dili o kadar sade ki, sayfalar akıp gidiyor. Hatta yazarı bu kadar geç tanıdığıma üzüldüm. Arthur Bandini'nin daha sonra neler yaptığını da merak ediyorum. Devam kitaplarını da okuyacağım mutlaka.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42