Üzümün Kardeşliği

·
Okunma
·
Beğeni
·
1459
Gösterim
Adı:
Üzümün Kardeşliği
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758441723
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Sekiz-dokuzu arka taraftaki yeşil çuha örtülü masada toplanmıştı. Yukardan sarkıtılmış lamba iskambil oynayan beş kişiyi aydınlatıyordu. Diğerleri masanın çevresinde dikilmiş, birbirlerine laf çakıyorlardı. Seyredenlerden biri de babamdı. Huysuz, mendebur, buruk bir sigorta emeklileri grubu; gergin, hırlayıp duran kötü niyetli ihtiyar hergeleler; buruktular ama acımasız zekalarının, bozuk ağızlarının ve paylaştıkları dostluğun deneyiminin derinliğinden konuşan yaşlı bilgeler yoktu. Zamanın tükenmesini beklerken vakit öldüren sıradan yaşlı insanlar sadece. Babam da onlardan biriydi. Şok etkisi yaptı bende bunu hissetmek. Kendi türlerinin arasında görünceye kadar öyle algılamamıştım onu. Etrafındakilerden de yaşlı göründü gözüme birden.
 
159 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Harika bir yazar ve kitaplarıyla tanıştım.

Kitapta ;İtalyan kökenli bir aileden gelen yazarın , ABD'nin ücra bir kasabasında babası ile ilişkileri anlatılıyor.
Alkolik ve birçok hatalar yapan bir baba ve ailesi...
Çok keyifli ve akıcı... İyi okumalar dilerim.
159 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Hasan Ali Toptaş’ın “Kuşlar Yasına Gider” romanının değerlendirme yazısını yazarken şöyle bir ifade kullanmıştım; “Bir zamanlar babasının otoritesi altında kalmış her erkek çocuk, babasının yaşlanma dönemi sürecinde bu akışı yaşar. O dağ gibi babanın giderek çocuklaşması ve gün gün erimesi iç yakıcı bir süreçtir. Bu süreci az ya da çok kendisinin de yaşayacağını bilen erkek çocuk açısından bu durum aynı zamanda bir gözdağıdır.”

John Fante’nin “Üzümün Kardeşliği” romanını okuduğumda da benzer şeyler geçti aklımdan. Yine babasından başka bir memlekette yaşayan bir yazar, yine hayatının son demlerini yaşayan ve eski konforlu, şaşalı günlerinin hayalini kurarak, alışkanlıklarını terk etmekte direnen bir baba figürü var karşımızda. Ama elbette hikâye kurguları, dilleri, işleyişleri çok farklı iki eser. Ama ölüme yaklaşan baba ve o tükenişi hüzünle seyretmek zorunda kalan orta yaşlı oğul figürü sabit.

John Fante’yi bir arkadaşımın ısrarlı önerisi ile okuma listeme ekledim. “Bukowski seviyorsan, bunu da okumalısın” demişti. İşin garip tarafı şu ki, ben Charles Bukowski’nin “Ekmek Arası” romanını okumuş ve çok fazla keyif almamıştım. “Kaybedenler” edebiyatı pek bana göre değildi zannedersem. Ama yine de John Fante ismi ve Bukowski’nin “John Fante benim Tanrımdı” sözü merakımı celbetti. Üzerinde çok fazla araştırma yapmadan “Üzümün Kardeşliği” romanını temin ettim.

John Fante, Amerika’da İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu ve “Üzümün Kardeşliği” de bu arka plan üzerine kurulmuş. Taş Ustası İtalyan göçmeni bir babanın oğlu olan yazar Henry’nin, babası ile annesinin boşanacağı haberi üzerine yaşadıkları kasabaya gelişi ve babasının, yapacağı son bir taş işçiliği için ondan yardım istemesi üzerine ilerliyor hikâye. Ama elbette, Henry’nin çocukluğundan itibaren babasıyla yaşadığı tüm çekişmeler, geçmişe dönük olarak işleniyor.

John Fante’yi özel kılan, gerçekten İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu olması ve kendi hayat çizgisi üzerinden romanlarını kurgulamasından çok, romanlarındaki çekincesiz, filtresiz, hayatın tüm pisliklerine temas eden dili ve anlatımı. Diyalogların tamamı insanın midesini kaldıracak kadar gerçek ve insanların tüm kusurları cam gibi ortada.

Kitabın ana çizgisi baba ve oğul hikâyesi gözükse de, arka planda kitaba derinlik katan unsurlar oldukça fazla. İtalyan göçmenlerin Amerika’da kendi yaşam tarzlarını koruma gayreti, İtalyan göçmenlere göre daha yerli sayılan diğer Amerikalıların İtalyanlara gösterdiği tepki, bunun yazar Henry’nin evliliğine yansıyışı, göçmen ailelerin ikinci kuşağının savruluşu gibi etkileri hikayelerin detayında görmek mümkün.

Kitabı okudukça ve benzerliklerin üzerinde durdukça, Hasan Ali Toptaş’ın “Kuşlar Yasına Gider” romanı ile John Fante’nin “Üzümün Kardeşliği” romanındaki anne karakterlerinin benzerliği de gözüme çarpmaya başladı.. Ailenin en silik, etkisiz elemanı gibi görünürken, aslında tüm aileyi bir arada tutan yapıştırıcı olduğunu fark ediyorsunuz hikayenin sonuna doğru. Anne ve baba ilişkisindeki, erkek kadın pozisyonlarına bakıldığında da büyük benzerlikler var. Erkek hep başını alıp giden, geceyi nerede geçirdiği bilinmeyen roldeyken, kadın evin her şart ve koşuldaki sabit elemanı pozisyonunda. Kadınların dindarlığı ve batıllığı ise başka bir konu. Bu benzerliğin bana şunu düşündürdüğünü söyleyebilirim. Eğer dinler icat edildi iseler, onu icad eden kesinlikle kadınlardı. Erkekler sonradan dinin siyasal etkilerini fark edip sahiplendiler. Ama ilk günden beri kadınların dinin siyasal gücü ile ilişkileri olmadı. Onlar dinlerinin en saf inanıcıları pozisyonunda oldular hep.

Değerlendirmemin başından beridir, “Üzümün Kardeşliği” romanının, Hasan Ali Toptaş’ın “Kuşlar yasına Gider” romanını ile karşılaştırmamın yanlış bir anlamaya vesile olmasını istemem. Konu ve pozisyonlar oldukça evrensel. Yaşamının sonuna gelmiş bir baba ve onun orta yaşlı oğlu ilişkisi de, geleneksel ailelerdeki baba ve anne rolleri dünyanın her yerinde kolaylıkla rastlanabilecek ilişki ve pozisyonlar. Hele ki Akdenizlilik üzerine ortak noktaları olan İtalyan ve Türk ailelerinde bu benzerliğe rastlamak garip değil.

Yazar Henry’nin Dostoyevski’ye olan hayranlığı, romandaki sahneleri süsleyen İtalyan yemekleri, yetmişlerin ortasındaki babanın hala devam eden çapkınlık maceraları, hemen hemen her sahnede kendine yer bulan şarap şişeleri ve özellikle yaşlı insanların sohbetleri romanı oldukça keyifli kılıyor. Ortak noktaları şarap olan yaşlı insanları tanımlamak adına romanın adının “Üzümün Kardeşliği” olarak seçilmesi de gayet yerinde bir tercih olmuş.

Kitabı okumadan önce, John Fante hakkında yaptığım kısa incelemede, en rağbet gören eserinin “Toza Sor” olduğunu öğrendim. Hatta Bukowski’nin Fante’yi keşfettiği kitabı da oymuş. Gözlem gücü yüksek ve gerçekle bağları bu kadar sıkı olan bir yazarın baş eserini okumamak eksiklik olacak açıkçası. Bu nedenle 2018’de yeni bir John Fante eseri beni bekliyor anlaşılan.

Son olarak Bukowski ve Fante arasında bir karşılaştırma yapacak olursam şunu söyleyebilirim; Eğer Fante, romanında babayı başkarakter ve anlatıcı olarak seçseydi, onun tarzının da Bukowski’yle benzer olduğunu söyleyebilirdim. O zaman tam bir “kaybeden” romanı olurdu. Ama Fante’nin başkarakteri ve anlatıcısı oğul yazar, her ne kadar zaman zaman babasının sapkınlığına kayış gösterse de, kesinlikle daha dengeli ve dünya ile bağlarını korumaya özen gösteriyor. Bu anlamıyla bu esere bir “kaybeden edebiyatı” demek zor. Bukowski’nin bu kitabı okurken gözünün ve yüreğinin taş ustası babadan yana olduğuna ise kuşkum yok.
159 syf.
·5 günde·9/10
Yazar, aile sırlarını açığa vurmaktan çekinmiyor, yine. Kimine göre sıradışı kimine göreyse olağan olan bu olayları, daha önce yazar 'Arturo Bandini' iken; çocukluk, yeni yetmelik ve orta yaşlılık dönemlerinde dinlemistik (diğer romanlarında). Burada ise yazarımız elli yaşında ve ismi 'Henri Molise'dir, aynı hikayeleri bu defa olgunluk çağı döneminde dinliyoruz ki her dönemde bakış açıları farklı olsa da durumlar her daim duygusal, mütemadiyen duygusaldır.
Yazarın kendisinin, kardeşlerinin ve en çok da annesinin başına gelen şanssız olayların ve haksızlıkların tamamının sorumlusu babalarıdır. Bu düşüncesiz adam artık yaşlıdır ve bakıma-sevgiye-ilgiye ihtiyacı vardır. Herşeye rağmen yazarımız yani Henry Molise, evlatlık görevlerini yerine getirmeyi üstlenir, duygusal anlar falan derken bunlar böylelikle geçmişle bir hesaplaşma halini alır.
Diğer taraftan yazarımızın babası her ne kadar hastalıklı bir ihtiyar olsa da ayyaşlık mertebesinden bir şey kaybetmeye niyeti yoktur, yarım asırlık şarap arkadaşlarıyla aralarında bir kardeşlik bağı vardır, üzüm asmaları, şarap yapımları ve felsefik olduğunu düşündükleri bir arkadaşlık, bunlar, kitabımızın başlığını yani 'Üzümün Kardeşliği'ni oluşturuyor.
John Fante'nin samimiyetine ve duygusallığına tanık olmanız dileğiyle, bu ve diğer eserlerini tavsiye ediyorum...
159 syf.
İsimler farklı hikaye aynı. Fante' nin hayatı. İtalya' dan Amerika' ya göç etmiş bir aile. Duvar işçisi, alkolik, kumarbaz, zampara, maço karakterli bir baba, katolik, dindar bir anne, birbirleriyle geçinemeyen farklı karakterdeki kardeşler.

Fante bu kitapta Henry Molise ismiyle karşımızda. Baba evinden uzak bir şehirde kendi ailesini kurmuş bir yazar. Hovarda bir baba ile dindar bir annenin evliliği ne tür sorunları beraberinde getireceği malum. İhtiyar babanın zıvanadan çıkması Henry' i baba evine geri dönmeye zorlar. Anlaşılmaz, huysuz, aksi, sarhoş, kumarbaz, zampara babasını ihtiyarlamış haliyle yavaş yavaş anlamaya başlar. Babası seksenine merdiven dayamış bir ihtiyar olmasına rağmen rüyasında ağlayıp annesini sayıklayan bir çocuktur hala. Her ne kadar babasına kızsa da kendisi de Baba değil, çocuk rolünde kalmak isteyen bir adamdır Henry.

Bizim aile tablosundan uzak ama yine de yakın buluyorum. Babam zar görse hap diye yutar, sigara bile içmez, annem şu günah bu günah tarzında dindar biri değil, kardeş sayımız az. İtalyan asıllı olmasından sanırım anlattığı yaşam tarzları tanıdık geliyor. Hani Baba filminde Michael köye gittiğinde kahveciye bir kızı sorar, kahveci kızın babası çıkar bunu kovar, o da niyetinin ciddi olduğunu söyler ortam yumuşar, kızla görüşmeye başlar tabi kızla görüşürken arkasında kızın yedi sülalesi de arkalarından gelir, aman sevişmesinler, aman seks yapmasınlar :) Akdeniz ülkelerinin benzerliği sanırım. Gerçi biz arap ülkelerine evrildik ama neyse.

Bir de şu sarhoşken yapılan konuşmalar yok mu hep Trakya' yı anımsatıyor nedense :)

Sade bir yazar Fante. Her kitabında hayatını anlatıyor. Benim dediğimi yap yaptığımı yapma diyerek de değil. Ne halt ettiyse yazıyor. Ayrıca pisliğin teki.

Her okura hitap edecek bir yazar değil. Sevdalılarına keyifli okumalar.

Yaşasın Dago :)
Çocukları onu anneme çarmıhlayan çivilerdiler sanki. Çocukları olmasaydı kuş kadar özgür olurdu.
Bizden çok hoşlandığı söylenemezdi, sevmediği ise kesindi. Sıradan çocuklardık, sadeydik, seçkin değildik; oysa bizden beklentisi daha büyüktü. Yapılması gereken angarya bir iştik onun için. Zengin bir hasat değildik, kuşkonmaz değildik, incir ya da hurma değildik, sıradan bir hasattık; patatestik, mısırdık, fasulyeydik ve işi kotarmak zorundaydı, ürün olgunlaşana kadar toprağı tekmeleyerek beklemek zorundaydı.
John Fante
Sayfa 21 - Parantez Yayıncılık
- İkisi de normal değil, bunu gayet iyi biliyorsun.
Haklıydı. Ne yapacağı önceden kestirilemeyen, fevri kararlar almaya ve daha sonra vicdan azabıyla kıvranmaya meyilli bir kabileydik...
John Fante
Sayfa 17 - Parantez Yayıncılık
Tıraş olmak için banyoya girdim. Tımarhaneden kaçmış bir delinin yüzünü gördüm aynada. Günler artık huzur değil, çirkinlik getiriyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üzümün Kardeşliği
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758441723
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Sekiz-dokuzu arka taraftaki yeşil çuha örtülü masada toplanmıştı. Yukardan sarkıtılmış lamba iskambil oynayan beş kişiyi aydınlatıyordu. Diğerleri masanın çevresinde dikilmiş, birbirlerine laf çakıyorlardı. Seyredenlerden biri de babamdı. Huysuz, mendebur, buruk bir sigorta emeklileri grubu; gergin, hırlayıp duran kötü niyetli ihtiyar hergeleler; buruktular ama acımasız zekalarının, bozuk ağızlarının ve paylaştıkları dostluğun deneyiminin derinliğinden konuşan yaşlı bilgeler yoktu. Zamanın tükenmesini beklerken vakit öldüren sıradan yaşlı insanlar sadece. Babam da onlardan biriydi. Şok etkisi yaptı bende bunu hissetmek. Kendi türlerinin arasında görünceye kadar öyle algılamamıştım onu. Etrafındakilerden de yaşlı göründü gözüme birden.
 

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • Remzi Gülek
  • Ali
  • Yüksel Yüksel
  • Emre usta
  • Yalnız adam
  • Eirene
  • abdiovic
  • merve yıldırım
  • faunus
  • tekinsiztelkin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (11)
9
%25.9 (15)
8
%32.8 (19)
7
%13.8 (8)
6
%5.2 (3)
5
%3.4 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0