Romanın Batısı

7,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
528 gösterim
Dangalak'ı aramıza alıp köpek havlamaları eşliğinde evin yolunu tuttuk. Ben biliyorum o köpeği neden istediğimi. Utanç verici derecede açıktı, ama oğlana söyleyemezdim. Mahcup olurdum. Kendime itiraf edebilirdim ama, bununla ilgili bir sorunum yoktu. Yenilgiye ve başarızlığa uğramaktan usanmıştım. Zafer açlığı çekiyordum. Elli beş yaşındaydım ve tek bir zafer yoktu görünürde, bir çarpışma bile.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2004
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789752810181
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez
 • Kitabın Türü:
Erkan Akdemir 
17 Nis 10:21 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Ilk iki kitabın etkisi yaratamadi.
Kitap iki bölümden oluşuyor. Ilki Eşcinsel bir köpeğin çevresinde gelişen dört çocuklu bir ailenin yapısını konu ediyor. Diğeri ise inşaatci bir babanın zengin olma hayallerini ele alıyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Noir 
02 Eyl 17:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biliyordum ne demek istediğini, çünkü ben de sivil hayata uyum sağlamakta zorlanıyordum. Elli beş yıldır uyum sağlamaya çalış­mış, bir türlü başaramamıştım.

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante
Noir 
02 Eyl 19:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir Dostoyevski romanına girmekten farksızdı askerlik şubesinin bürosuna girmek. Bürokrasi hemen kemiklerinize işliyor, devletin çarkı sizi öğütmeye başlıyordu.

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante

Bazen en iyisi gerçeği olduğu gibi söylemektir. Yüreğindekini açıksözlülükle ortaya koymak bir erkeği hiçbir zaman alçaltmaz.

Romanın Batısı, John Fante (Sayfa 126)Romanın Batısı, John Fante (Sayfa 126)
Noir 
 02 Eyl 18:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yanağımda ölü bir boşluk hissettim, Harriet 'in bana güle güle öpücüğü kondurmadığı yerde. Çeyrek yüzyıldır hayatımızın bir parçası olmuştu güle güle öpücüğü. Bir keşişin dua tespihinin tanelerinden birinin eksikliğini hissettiği gibi hissediyordum o öpücüğün eksikliğini.

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante
Noir 
02 Eyl 19:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kadar güzeldi! İçlerinde dağları, vadileri ve bütün hayatımı gördüğüm gözlerindeki tatlı kehanet ne kadar doğru çıkmıştı; dört çocuk ve bir dizi roman bile saymıştım o gözlerde.

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante

Hoşçakal Baba, her şey için teşekkürler.

Bu kadar basitti. Her şey için teşekkürler… İzni olmadan onu dünyaya getirdiğim için. Onu savaş, nefret ve bağnazlıkla dolu bir dünyaya zorladığım için. Ona sahtekarlığı, yalanı, önyargıyı ve acımasızlığı öğreten okullara gönderdiğim için. Sırtına hiçbir zaman inanmadığı bir Tanrı yüklediğim için. Bir gün mahvına sebep olabilecek araba tutkusu aşıladığım için. Çocuk kızla tanışır ve iyi adamlar sonunda hep kazanır türünden korkakça senaryolar yazan bir baba için. Her şey için.

- Güle güle evlat, ara sıra ara ..

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante

.. hayata uyum sağlamakta zorlanıyordum. Elli beş yıldır uyum sağlamaya çalış­mış bir türlü başaramamıştım.

Romanın Batısı, John FanteRomanın Batısı, John Fante