1933 Berbat Bir Yıldı

8,5/10  (21 Oy) · 
37 okunma  · 
15 beğeni  · 
930 gösterim
Yüce Tanrım bana yardım et! Ve açtım adımlarımı, düşüncelerim de peşimden geliyorlardı, koşmaya başladım, donmuş ayaklarım fareler gibi cıyaklıyorlardı; koşmanın da yararı olmadı, düşünceler bırakmıyordu peşimi. ama koşarken Kol, o canım sol kol duruma hakim oldu ve bana usulca seslendi; sakin ol evlat, yalnızlık bu, bir başınasın dünyada; ne baban, ne annen, ne inancın yardım edebilir sana; kimse kimseye yardım edemez, sadece sen yardım edebilirsin kendine, ben de bu yüzdenburadayım, çünkü biz birbirimiziden ayrılamayız, birlikte her şeyin üstesinden geliriz.
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789758441990
 • Orijinal Adı:
  1933 Was A Bad Year
 • Yayınevi:
  Parantez
 • Kitabın Türü:

Kitabın ismini görünce tarihi ve o tarihte yaşanmış acıları okuyacağımı düşünmüştüm. Ama öyle olmadı. Kitap fakir bir duvar ustasının oğlu olan Dominic Molise yi ve onun mücadelesini, aşkını anlatıyor. Büyük bir beyzbol oyuncusu olmak isteyen kahramanımız çok iyi bir solak atıcıdır. John Fante nin daha önce Toza Sor kitabını okumuştum. Kitabın önsözünde Bukowski nin Fante için tanrım demesi çok ilgimi çekmişti. Bu yüzden bu adamı okumalıyım dedim. Kitap çok akıcı ilerliyor. Aşkı bu kadar güzel anlatan, yaşatan bir kitap henüz okumadım. Gerçekten yazar sanki onları birebir yaşayıp, okuyucusuna yaşatmış. Bence okunmaya değer bir kitap...

haribu 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın ismi ve kapağına baktığımda "Allah'ım içim kararacak galiba,çok hüzünlü bir kitap beni bekliyor "diye düşünmüştüm.
Sevgili yazar beni çok güzel yanılttı ve bu yanılgıdan dolayı çok mutluyum.
Umutsuzluğu beklerken sonu olmayan umut okudum.
Dominic Molise çok çok fakir bir ailenin oğlu,çok iyi bir solak atıcı.Tüm umudu ,üçüncü tekil şahıs gibi bahsettiği sol "Kol"u .Bir gün çok ünlü bir beysbolcu olacak ve hem kendisinin hem ailesinin tüm sıkıntıları bitecek.Ne zaman umutsuzluğa kapılsa sol Kol oradadır ve bir gün her şeyi çözecektir.Ailesi tabii ki ayrı dram,oralarda hüznü hissettim,özellikle annesine çok üzüldüm.Aşkını anlattığı bölümlerde çok eğlendim,nasıl umutsuz,nasıl kederli ama öyle aşık ki aşkını anlatışından umutsuzluğu hissedemedim.Çok ince bir kitap zaten,hemen bitiveriyor.Ben çok severek okudum.Beğeneceğinizi düşünüyorum.

Ahmet Samsa 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

1933 o kadar da berbat bir yıl değilmiş aslında. Dominic Molise ve sol Kol'unun umut dolu hikayesi.
Amerika'da çok fakir ve İtalyan kökenli bir duvar ustasının oğlu olan Dominic'in beyzbolcu olma hayallerini ve aşkını okurken ne kadar hüzünlü de olsa pek hüzünlenemiyor insan. Aile fertlerinin hepsinin içinde bulunduğu psikolojiyi çok güzel anlatıyor yazar ve tabi en çok da Dominic ve hayalleri. İçinize umut salacak bir hikaye; okumanızı tavsiye ederim.
Bu kitap bana Emrah Serbes'in Erken Kaybedenler kitabındaki hikayeleri hatırlattı. Sanki o hikayelerden birinin biraz uzatılmış versiyonu gibi. O kitabı da çok sevmiştim, bu kitabı da çok sevdim

Deniz Keskin 
16 Şub 20:40 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Arkadaşımın önerisiyle yeraltı edebiyatına girişim bu kitapla oldu. Yeraltı edebiyatına özel bir ilgisi olmayan biri için pek anlam ifade etmez. Lakin ilgilisi için okuması keyif veren bir kitap olmuş.

Halil Korkut 
25 May 16:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Genç bir çocuğun hayallerini düşünün öyle ki hayatındaki bütün insanları kurtarıyor ve hayallerinde herkes için bir yer var ve son derece kendinden emin. Diğer yandan başına gelen en küçük talihsizlik de dahi hemen ölmeye kaçıyor ve tabi bunlar da hayal ürünü, cenazesini taziyelerini hayal ediyor . Bu doğrultuda bir kitap ve anlatım dili pek samimi. Okuyunuz. İyi olur.

Kitaptan 28 Alıntı

''Çal başka çaren yoksa '' dedi babaannem ağlamaklı bir sesle '' ama bankerden çal, elektrik şirketinden çal, vergi tahsildarından çal, rahmimin meyvesinden değil''

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 95)1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 95)
Ahmet Samsa 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hasta bir ülkenin kokusu. Sözlerime kulak ver; bir gün bu koku bütün ülkeyi saracak.

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 13)1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 13)
haribu 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Seviyordum onu. Çılgınlıktı, delilikti; ama ayağının altındaki paspas, yattığı yatak, tenine sürdüğü sabun, üzerine oturduğu klozet olmaya razıydım.

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante
haribu 
 26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazı şüphelerim vardı tabii ki, ama geri itiyordum onları. Tanrı'ya inancını yitirmeden de yeterince zordu zaten bir atıcının hayatı. Bir anlık inançsızlık kola kramp girmesine neden olabilirdi; suları bulandırmanın alemi ne?
Bırak, her şey olduğu gibi kalsın. Kol, cennetten gelmedir. İnan buna.
Takdiri İlahi'yi boşver. Hem Tanrı sadece iyiyse, bu kadar kötülük niye, her şeyi önceden biliyorsa kendi yarattığı insanları cehenneme göndermek niye?

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante
haribu 
 26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Tanrım, dedim, çünkü o günlerde Tanrı'sıyla senli benli konuşan inançlı bir gençtim; Tanrım, ne iş? Bu mu istediğin? Bunun için mi getirdin beni dünyaya? Doğmayı ben istemedim, benim parmağım yok bu işte, ama buradayım ve sana önemli sorular yöneltiyorum, nedenlerini bilmek istiyorum, yanıtla, bana bir işaret ver: iyi bir Hristiyan olmanın, on iki yıllık Katolik doktrininin ve dört yıllık Latince'nin karşılığı bu mu?Dönüşüm'ü, Kutsal Üçlü'yü ya da Diriliş'i hiç inkar ettim mi? Kaç Pazar ayini veya dini bayram kaçırdım? Bir elin parmaklarıyla sayabilirsin, Tanrım...
Benimle oyun mu oynuyorsun? İpin ucu mu kaçtı? Denetimi mi yitirdin? Güç şeytana mı geçti yine? Dürüst ol benimle, çünkü kafam sürekli karışık... Bir işaret ver bana...
Hayat, yaşamaya değer mi?
Her şey yoluna girecek mi?"

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 6)1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 6)
haribu 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayalperestler, bir ev dolusu hayalperest. Babaannem Abruzzi hayalleri kuruyordu. Babam borçlarını temizleyip oğluyla birlikte taş dizme hayalleri kuruyordu. Annem evden kaçmayan neşeli bir kocayla cennete gitme hayalleri kuruyordu. Kız kardeşim Clara rahibe olma hayalleri kuruyordu. Küçük kardeşim Frederic sabırsızlıkla büyüyüp kovboy olacağı günü bekliyordu. Gözlerimi kapatıp bu evin içinde yayılmış düş vızıltısını dinledim.

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante
haribu 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama karın da iyi bir yanı vardı her şeye rağmen.Seni diğerlerinden saklıyordu;çillerini,kepçe kulaklarını,sefil endamını; ve başka hayallerin yanından geçip hüznün içine yürüyordun ; baş öne eğik,gözler saklı ,vicdan azabın ve değersizliğin ruhunun en derinlerinde,emniyette...

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante
Ahmet Samsa 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kanepeye oturdum, yalnız kaldığımızı söylemek doğru olmazdı, çünkü ben yoktum odada.

1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 42)1933 Berbat Bir Yıldı, John Fante (Sayfa 42)
3 /