Toza Sor Arthur Bandini Destanı #3

8,8/10  (110 Oy) · 
266 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.090 gösterim
Erken bir gün bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım. Birkaç paragraf okudum. Sonra çöplükte altın bulmuş biri gibi kitabı masaya götürdüm. Cümleler sayfada yuvarlanıyordu, kayıyorlardı. Her cümlenin kendine özgü bir enerjisi vardı; cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu: sayfaya oyulmuşlardı sanki. Duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda. Mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla iç içe geçmişti. O kitabın ilk sayfaları benim için çılgın ve büyük bir mucizeydi. Evet, Fante beni çok etkiledi. O kitapları okuduktan kısa bir süre sonra bir kadınla yaşamaya başlamıştım. Benden daha ayyaştı ve korkunç kavgalar ederdik. Bazen ona, "Bana orospu çocuğu deme! Bandini'yim ben, Arturo Bandini" diye bağırırdım. Fante benim Tanrı'mdı ve Tanrı'ların rahatsızedilemeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum. Ama "Angel's Flight"ın neresinde oturduğunu tahmin etmeye çalışır, hala orada yaşadığını tahayyül etmeyi severdim. Hemen her gün ordan geçerdim, Camilla'nın tırmandığı pencere bu muydu? Lobi bu mu? Hiçbir zaman emin olamadım. Chares Bukowski
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9758441068
 • Orijinal Adı:
  Ask The Dust
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 05 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı kaç kere okudum bilmiyorum. Ama gece gece içimde açıp yeniden okuma hevesi. Fante ile tanışmam Bukowski sayesinde oldu. (Mehmed Uzun u Yaşar Kemal sayesinde tanıdığım gibi) Bukowski Fante den " Tanrım " diye bahseder ve başucu yazarıdır. Tabi durum böyle olunca okunmalı Fante diyorsunuz. Okuduğum ilk kitabı. Arturo Bandini büyük bir yazar olmak isteyen egoist ve sefalet içinde çırpınan bir adamdır. Saplantılı ve platonik bir şekilde sevdiği garson kız Camilla da başka birine aşıktır. Okuduğumda kıskanmadım değil hani :) böyle güzel sevebilir, sevilebilir mi insan? İronilerle dolu bazen hüzünlendiren bazen gülümseten ve çoğu zaman sorgulatan bir kitap. Aralarda Bukowski okur gibi hissettim ki zaten kitabın önsözünü yazan Bukowski, Fante den etkilendiğini söylüyor. Bazen de Bandini nin zavallığı ve sefaleti, Knut Hamsun un Açlık kitabını anımsatıyor. Yeraltı edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak anılan Fante, üslup olarak onlardan daha seviyeli. Sürekli küfürler etmiyor. Çok severek okuduğum ve önerebileceğim bir yazar.

Ismail Salma 
 23 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

John fante'den okuduğum ilk kitap oldu. Hep okumak isteyip de okuyamadigim bir kitapti. Yazar olma hayalleri kurup parasizlikla mücadele eden Arthur Bandini’nin hikayesi ben çok beğenerek okudum. Arthur Bandini bu isim hep aklımda kalacak. Yeraltı edebiyatı tarzı yazılmış okunmaya deger bir kitap.

Kübra 
10 Haz 16:05 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Toza Sor, John Fante'nin Arturo Bandini'yi anlattığı dizisinin 3. basamağı. Bu serüvende ilkin Bahara Kadar Bekle Bandini, ardından Los Angeles Yolu, Toza Sor ve son adımda da Bunker Tepesi Düşleri'nin okunması önerilse de sıralama çok da önemli değildir. O yüzden ilk kitap elimde olmasına rağmen Fante'nin sihirli kalemiyle tanışma kitabım Toza Sor olsun istedim. Okumaya başladıktan sonra bir anda John Fante en sevdiğim yazarlardan ve Toza Sor okuduğum en etkileyici kitaplardan biri oluverdi. Bir de Arturo Bandini edebiyat dünyasının en unutulmaz ve başarıyla kaleme alınmış karakterlerinden birisi bence. Neden hak ettiği üne kavuşmamış diye düşünmeden edemedim. Muhteşem bir kitap, müthiş bir karakter. Fante basit bir dille sarsıcı etkiye sahip bir kitap yazmış. Oyuna başvurmadan şiirsellikle bezemiş cümleleri. Kelimeleri ustalıkla bir araya getirip muhteşem duygu betimlemeleri yaratmış. Arturo Bandini'nin sarsıcı aşkını, nefretini, acısını, mutluluklarını, hüznünü, çaresizliğini, ruhsal değişimlerini, hayata bakışını, felsefesini kalbimin en derinlerinde hissettim. Ve tüm bu duyguları doruklarda yaşarken yazarın harikulade anlatımıyla keyiflendim. Bazı paragrafları tekrar tekrar okudum, o kadar güzeller ki. Tabii Avi Pardo da her çeviride olduğu gibi yine harika. Yeraltı severler zaten bayılır ama sevmeyenlere de hitap edebilecek bir eser. Bukovski'nin "Fante benim Tanrım" demesine şaşmamak gerek.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bukowski'nin tanrısıdır Fante...Yazar olmak isteyen Bandini ve aşkı Camilla...Birbirinden beslenen iki zıt insanın birbirini tamamlama hikayesi..

Merve Kara 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

-Spoiler içerir.-
Kitap Arturo Bandini karakterinin Camilla'ya olan aşkı ve yazar olma hayalleri ile akabinde gelişen olayları ele alıyor.
Kitapta 2 karakterinde -Bandini ve Camilla- aşk bağlamında durumu birbirinden çok uç noktalarda değil. Bandini Camilla'ya aşık, Camilla ise onu hiçbir zaman sevmeyecek bir adama...
Farklı olarak Bandini'nin tutkuyla bağlı olduğu biri daha vardır;kendisi.
Kendine olan hayranlığı ve iyi bir yazar olacağına dair inancı, Camilla'yı kaybetse bile tutunacak bir dalı olması diğer yandan Camilla'nın kendi varlığını gönüllü bir şekilde yalnızca sevdiği adama (Sammy) köle edip, bir viraneye dönüşmesi.
Kitapta ikinci dikkatimi çeken nokta ise Bandini'nin kitabını Camilla'ya olan aşkı üzerine değilde onu seven ona sadık Vera için yazması...(Bandini Verayı sevmiyordu) Aslında Vera'da Camilla ile bu noktada benzeşir. Camilla'yı sevmeyen, anlamayan ve her fırsatta onu inciten Sammy yerine geçer. Camilla'ya acır onun hikayesinin unutulmamasını ister ve hikayeyi Vera üzerinden Camilla'ya olan aşķı, acıması üzerine kurgular.
 

Bunlar benim naçizane fikirlerim. Kitap bence güzeldi. Okunulabilir .

NeverMore 
05 Tem 08:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Bukowski olmasaydı büyük olasılıkla Fante unutulup gidecekti. ve bizde Arturo Bandini'yi hiç tanımayacaktık. Çok büyük bir eksikliği bilmeden ölüp gidecektik. Toza Sor herşeyi ile okumaya değer. Hem sadeliği hemde anlatma üslubu ile bizi kendine bağlıyor. Noktasından virgülüne kadar okunmayı hak eden bir kitap.

Rıfat ÇELEBİ 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

-SPOİLER İÇEREBİLİR-
Yazdığı öykülerle geçimini sağlayan otel odalarında birkaç portakal yiyerek günlerini geçiren yoksul yazar Arturo Bandini.. Öykülerini kimsenin okumadığı büyük (!) yazar...Hayaliyle tutuştuğu gerçek anlarda arzusunu yitiren sonrasında teptiği o anların pişmanlığıyla dövünen Bandini...Arzuladıklarının eşyalarıyla hülyalara dalan sapık Bandini... Eline geçen parayı yarınını düşünmeden çarçur eden savurgan Bandini... Camilla birahanede çalışan, çarıklarıyla aşağılanan esmer Meksikalı garson... Aralarındaki farklılıklara inat, başkasını sevdiğini bile bile Bandini'nin aklında ve kalbinde yer eden Maya Prensesi  Camilla... Camilla'ya karşı hissettiği ezikliği farklı deneyimlerle örtmeye çalışırken yakaladığı ilham, hikayesiyle onu gerçek bir yazar yapan  Vera... Camilla'nın sonu tımarhaneye uzanan uyuşturucu batağına düşüşü... Camilla'nın tımarhaneden kaçışı ve Bandini'nin onu arayışı ve yardım edişi... Bu arayış esnasında boşverilmiş bir hayat ve yeniden canlanan anılar, fedekarlıklar... Sammy'den vazgeçemeyen Camilla, Camilla'dan vazgeçemeyen Bandini... Kaçan kovalanır, kovalanan kaçar... Sonuç, çölün ıssız gizeminde kaybolmuş bir hayat ve o sır olmuş hayata hediye edilmiş bir kitap ve büyük bir yazar...
Peşpeşe okuduğum içinde aklını yitirmek ve tımarhane geçen üçüncü kitap.Çok alışık olmadığım türden bazen boşmuş hissine kapıldığım bir kitap. Ortalarında kendimi bırakmamaya zorlayarak sürdürdüğüm kitap sonuna doğru hızla akıp buruk bir hüzünle son buldu. İyi okumalar...

Mehtap Poyraz 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fante benim tanrımdı ve tanrıların rahatsız edilmeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum.
Charles Bukowski.(Arka kapak yazısından)

Toza Sor, yer altı edebiyatının en güzel örneklerinden... Yazarın parasızlıkla baslayan serüveni bıraz Knut Hamsun' un Açlık kıtabına benzesede Toza Sor daha cok hayatın anlam arayışını aynı zamanda ımkasız aşkın, tek taraflı sevmenin kıtabıdır. Anlatıcılıgındakı sadelik ve akıcılık sayesinde okurken sıkmayan, düşündüren şaşırtan ve tebessüm ettirebilen, ana karakterimizin zihnine çok iyi girebilen, ruh halini, gel gitleriyle beraber egosunu cok iyi yansıtabilen ve güzel, doyurucu finale sahip bir baş ucu kitabıdır. Kelimelerle anlatması biraz zor ama okuyup bitirdiğinizde neden Charles Bukowskinin '' Fante tanrımdı '' dediğini daha iyi anlayacaksınız.
Bu tarzı seven ve yer altı edebıyatına ilgi duyan arkadaşlara kesınlıkle tavsıye ederım...

Macit Üzen 
27 Haz 15:09 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın içindeki çocuğun ne kadar uzun ömürlü olabileceğini, o çocuk öldürülmeden de yaşanılabileceğini anlatan büyük ozan fante nin yaşama bakış filtresini ortaya döken başyapıtı.

DESTİNA ÖYKÜ 
23 Şub 16:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

John FANTE – Toza Sor

Toza Sor, İtalyan asıllı Amerikalı yazar John Fante'nin ilk kez 1939 yılında yayımlanmış olan eseridir. Eser John Fante'nin özel yaşamından kesitler sunmaktadır.. Farklı bir üslup ve de okuması bir nefeslik bir kitap..

Karakterimiz hayalperest Arturo Bandini’nin dergide yayınlanmış tek bir öyküsü vardır. Günlerini annesinin gönderdiği paraları boş şeylere harcayarak ve portakal yiyerek geçirir. Yeni bir hikâye, roman yazmak ister ama bir türlü istediği başarıya ulaşamaz. Derken, barda çalışan garson bir kızla tanışır ve olaylar gelişir. Kitabın konusu oldukça klasik. Fakat konu güzel bir dille anlatılmış... Değişik. tuhaf bir son ile bitiyor Bukowski hatrına okudum desem yeridir

ALINTILAR
"Yaşamak yeterince zor, ölmekse büyük işti."

:Çay içtik. Bayattı çay. Şeker de bayattı, top top olmuştu. Çay fincanları tozluydu, çay bayattı ve küçük kurabiyelerde ölüm tadı vardı."

"Kaygı beyaz saç demektir."

"Şu uykusuz gözlerimdeki özlemi al ve bir güz tarlasında uçuşan kırlangıçları besle onunla çünkü seni seviyorum,.."

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla, ama Nietzsche'yi okudun mu? Ne kitap! Ulu Tanrım, sana karşı dürüst olacağım. Bir teklifte bulunacağım sana. Benden büyük bir yazar yarat kiliseye döneyim. Ve lütfen Tanrım, bir ricam daha olacak: annemi mutlu kıl. İhtiyar o kadar önemli değil, onun şarabı var ve sıhhati yerinde, ama annem her şeye kaygılanır. Amin."

Herkese keyifli okumalar...

3 /

Kitaptan 69 Alıntı

arden 
03 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla, ama Nietzsche'yi okudun mu? Ne kitap!

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Elif Kimya S. 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen bir fikir zararsızca odada uçuşuverirdi. Minik, beyaz bir kuş gibi. Kötü değildi niyeti. Tek isteği bana yardımcı olmaktı zavallı kuşun. Ama onu daktilonun tuşları ile örseler, canına okurdum ve ellerimde ölürdü."

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Ismail Salma 
23 Şub 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fazla yaşamayacak.
Umurumda değildi.
Er ya da geç hepimiz öleceğiz.

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Ferah 
28 Ara 2014 · Kitabı okuyor

''Ölüler hayata döner mi? Kitaplar hayır diyor, gece evet diye haykırıyor. ''

Toza Sor, John Fante (Sayfa 17)Toza Sor, John Fante (Sayfa 17)
Bilal Aydın 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Katil ya da barmen ya da yazar, ne olduğunun önemi yoktu; kaderi hepimizin ortak kaderi, onun sonu benim sonumdu; ve bu gece, pencereleri kararmış bu kentte onun ve benim gibi milyonlarca insan vardı; ölmekte olan çimen yaprakları kadar ayırt edilemez milyonlarca insan. Yaşamak yeterince zor, ölmekse büyük işti.

Toza Sor, John Fante (Sayfa 114)Toza Sor, John Fante (Sayfa 114)
Ismail Salma 
23 Şub 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kalem kılıçtan keskindir Sammy evladım, ama Arturo Bandini’nin kılıcı daha da keskindir.

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Ferah 
07 Nis 2015 · Kitabı okuyor

Arkasına yaslandı, parmaklarını ensesinde kavuşturdu ve dramatik ses tonu ile tavana bakarak: ''Seveceksin beni bu gece aptal yazar bozuntusu; evet - bu gece beni seveceksin.''

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Maya 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tanrı
Ulu Tanrım, sana karşı dürüst olacağım. Bir teklifte bulunacağım sana. Benden büyük bir yazar yarat kiliseye döneyim.

Toza Sor, John Fante (Sayfa 20 - Parantez)Toza Sor, John Fante (Sayfa 20 - Parantez)

"Kaldırımda hırslı bir şekilde yürüyordum, bana son derece garip görünen insanların yanından geçerek, hayaletlerin; dünya bir hayal gibi, şeffaf bir düzlemdi ve üstündeki herkes çok kısa bir süre için oradaydılar, hepimiz, Bandini, Hackmuth, Camilla, Vera, hepimiz kısa bir süre için vardık, sonra başka bir yere gidecektik; hayatta olmaya çok yaklaşıyor ama olamıyorduk."

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante