Los Angeles Yolu (Arthur Bandini Destan #2)John Fante

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.023
Gösterim
Adı:
Los Angeles Yolu
Alt başlık:
Arthur Bandini Destan #2
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752810297
Orijinal adı:
The Road to Los Angeles
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Her sabah bu duyguyla kalkıyordum yataktan. Şimdi kendime bir iş bulmam lazım, lanet olsun. Kahvaltı ediyor, kolumun altına bir iktap yerleştirip ceplerime kalem doldurduktan sonra kapıdan çıkıyordum. Merdivenden indiğim gibi kendimi dışarı atıyordum. Bazen sıcak oluyordu hava, bazen soğuk, bazen sisli, bazen açık. Koltuğumun altında kitapla iş aramaya çıktığım için önemi yoktu havanın...
Eserlerinin çoğunda çocukluk ve gençlik dönemlerini anlatan John Fante, bu 'Los Angeles Yolu' kitabında da babasının ölümünden sonra geçirdiği herhangi bir geçiş döneminde, yaşadığı ve tahammül edemediği yaşam koşullarını anlatır. Bu koşullardan kaçış yolu yine ipe sapa gelmeyen hayalleridir. Bandini dizisinin birincisi mi veya ikincisi mi olduğunu şimdi emin olamadığım bu kısa romanda Fante'nin sadist ve ırkçı kişiliğine de şahit oluyoruz, devam eden kitaplarda ise şiddetin dozajı biraz düşüyor. Okuduğunuz romanlarda dürüstlükten ve naiflikten ödün verebiliyorsanız tavsiye edeceğim...
Los Angeles Yolu, Arturo Bandini serisinin ikinci kitabı gibi görünüyor ama aslında ilk hikayeye pek bağlı değil. ortak olan tek karakter Arturo.
Arturo'nun gençlik yılları. ilk kitapta yer alan anne karakteri kadar baskın bir anne figürü yok. ve ilk kitaptaki iki erkek kardeş yerine Mona adlı bir kız kardeş var. Baba ölmüş. Rahibe olmak isteyen bir kardeş var yine. Arturo 18 yaşında bir genç arkadaşımız. iş bulmak adına yaşadığı deneyimlerle kendi kafasında yaşattığı hikayeleriyle geçiyor kitap.
Arturo'nun kesinlikle kaçık, çılgın, deli, fetiş, hasta ruhlu biri olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz kitap ile. Sürekli Nietzsche ve Schopenhauer okuyor ve sonra bir yazar olmaya karar veriyor ve bu olayla Toza Sor kitabına bağlanıyor gibi duruyor.
Kitabın bi çok kısmını mideniz ve sinirleriniz kaldırmayabilir ama Fante bu kitap ile sizi Arturo'dan soğutsa da Toza Sor ile herşeyi yerli yerine koyuyor.
herşeye rağmen kitabın bir kaç yerinde Arturo'nun saçmalıklarına gülmeden edemiyorsunuz. Çünkü o tam bir deli :)
Arturo Bandini dörtlemesinin ikinci kitabı Los Angeles Yolu. Los Angeles Yolu aslında yazarın 1933 yılında yazdığı ama ancak 1985 yılında yayınlanabilen ilk kitabı. Bu kitap da Arturo Bandini ergen yaşlarda ve yazar olma hayalleri kuruyor. John Fante'nin gerçek hayatta yaptığı gibi bir balık fabrikasında çalışıyor ve her fırsatta Nietzsche, Schopenhauer gibi filozofları okuyor. Balık fabrikasından önce çalıştığı markette tuvalette Nietzsche okurken yakalanıyor patronu tarafından ve kovuluyor. Kitapta özellikle cahillikle ve yobazlıkla suçladığı kız kardeşiyle girdiği tartışmaların yer aldığı bölümler insanı gülümsetiyor. Daha önce okumuş olduğum Toza Sor ve Bahara Kadar Bekle Bandini kadar beğenmesem de Bandini severlerin okuması gerekir diye düşünüyorum.
Arturo Bandini'nin ergenlik bunalımlarını konu alan kitap olay kurgusu ve örgüsünden çok kahramanın hayallerinden oluşmakta. Bence serinin tek vasat kitabı. Fakat bu kitaptaki tatminsizlik "Toza Sor" kitabında fazlasıyla telafi edilmiş.
Sapkınlıkla, entellik arasında gidip gelen hatta her ikisini harmanlayıp hayatı sorgulamaya geçen bir adamın (Bandini) öyküsünü ele almakta kitap. Fante'nin karanlık tarafının başlangıcını oluşturuyor. Sonraki kitaplarda da başkarakter olacak Arturo Bandini'yi ilk defa burada görüyoruz. Karakteri ileri kitaplarda otursa da tam bir ergen davranışları sergileyen, hiç bir kurala bağımlı kalmayan, inanç konusunda sorgulayıcı fakat bir o kadar da kendi doğrularına bağımlı bir karakteri gözler önüne sunuyor.
deli olduğumu düşünüyorlardı çünkü ben tarladaki ineklere benzemiyordum. varsınlar deli sansınlar beni! deliydim tabi ki! sizi cahiller, sizi salaklar, sizi ahmaklar! düşünceleriniz beni zerre kadar ilgilendirmiyor. onlara o kadar yakın olmak iğrendiriyordu beni. pataklamak istiyordum onları, teker teker, ağızları burunları kan içinde kalıncaya kadar. içimden o melankolik ve yılgın gözlerini başka tarafa çevirmelerini bağırmak geliyordu çünkü yüreğimdeki yarayı kanatıyorlardı; içinden ölülerinin arka arkaya çıkıp hayatlarının buruk acısını sergiledikleri açık bir yara, bir mezar, bir delik.
Cahiller, budalalar ve geri zekalılarla konuşmanın yararı yok. Zeki insan dinleyicilerinin seçimini özenle yapar.
“Başımı kaldırdım. Gün ağarmak üzereydi. Oda sise boğulmuştu. Soba sönmüş, ellerim uyuşmuştu. Kalem tutan parmağım su toplamıştı. Gözlerim yanıyordu. Sırtım ağrıyordu. Soğuktan kaskatı kesilmiştim. Ama hiç bu kadar iyi hissetmemiştim kendimi.”
“Yüreğim. Göğsümden fırlayacakmış gibi atmıyordu artık, büzülüyordu, karanlığın içine süzülüyordu benimle birlikte. Annem. Panik içinde seyrediyordu beni, konuşmaya korkuyordu, delirdiğimi düşünüyordu.”
“Yatak odasından annemin yumuşak horultusu geliyordu. Canıma kıymak geldi içimden, bunu düşünürken uyuya kaldım.”
“Saat tam dokuzda zil çaldı. Telaşla Felsefe bölümüne gidip rastgele bir kitap kaptım. Bir Nietzsche daha: İnsan ve Süper insan. Etkileneceğinden emindim. Damgalamadan önce birkaç sayfasını çevirdi.
“Tanrım!” dedi, “ne biçim kitaplar okuyorsun!”
“Bu da bir şey mi,” dedim. “Asla boş kitap okumam.” Gülümsedi ve iyi geceler diledi.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Los Angeles Yolu
Alt başlık:
Arthur Bandini Destan #2
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752810297
Orijinal adı:
The Road to Los Angeles
Çeviri:
Avi Pardo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parantez Yayınları
Her sabah bu duyguyla kalkıyordum yataktan. Şimdi kendime bir iş bulmam lazım, lanet olsun. Kahvaltı ediyor, kolumun altına bir iktap yerleştirip ceplerime kalem doldurduktan sonra kapıdan çıkıyordum. Merdivenden indiğim gibi kendimi dışarı atıyordum. Bazen sıcak oluyordu hava, bazen soğuk, bazen sisli, bazen açık. Koltuğumun altında kitapla iş aramaya çıktığım için önemi yoktu havanın...

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • claudius
  • Hakan Orhan
  • Ali
  • Ahmet Aydın
  • Emre başatlı
  • arturo bandini
  • Buket TIMAÇ SAYAR
  • erdijrk
  • Gökay Sarı
  • Selam

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%45.8
35-44 Yaş
%29.2
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%27.9
Erkek
%72.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (4)
9
%14.3 (3)
8
%23.8 (5)
7
%33.3 (7)
6
%9.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0