Erdemle Kırbaçlanan Kadın

8,3/10  (12 Oy) · 
31 okunma  · 
7 beğeni  · 
958 gösterim
"Kuşkusuz şimdiye dek bundan daha beyaz bir ten, daha düzgün kıvrımlı bir vücut görülmemiştir yeryüzünde, ama gördüğüm bu güzellikleri çizmek benim fırçama düşmez tabi. Bu kadar körpe bir vücut, bu kadar saf ve ince bir insan az sonra bu barbarların avı olacaktı. Doğa, genç kıza, sanki sırf onların saldırması için vermişti bunca güzelliği."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786055248192
 • Çeviri:
  Ayşe Türkmen
 • Yayınevi:
  Altın Post Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Uğur Ukut 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Daha iyi olabilir di diye kafama bir şeyler takılmadı değil okurken. Onca zalimin arasında dünyadan da tiksindiğim anlar oldu. Kitabın en iyi yanı ise içindeki mesaj okuyan herkesin anlayabileceği kadar net.

Rezzan 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Henüz ilk gençlik çağlarında iken anne ve babalarını kaybeden Juliette ile Justine, karakterlerindeki tezatlık, hayat tarzlarındaki ve ahlak anlayışlarındaki farklılık nedeniyle yollarını ayırmaya karar verirler. Jüliette'nin dikenli, Jüstine'nin gül dereceği yollara girdiğini görerek peşlerine takılır, yaşadıklarına tanıklık ederiz.
Onların yolculuğu bize bazı değerleri sorgulama olanağı sağlar. Bir taraftan onları gözden kaçırmamaya dikkat ederken diğer taraftan zihnimiz yeni sorgulama alanlarına çekilir.
Dilini akıcı ve yalın, hikayeyi ilgi çekici bulduğumu, beklediğimden daha iyisi ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

Sidar Sadık 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan olmak basit şeydir aslında. Öyle kutsal betimlemelere gerek yok. Beynini kullanan yaratıklarız her birimiz ve bunu hep isteklerimiz ya da çıkarlarımız doğrultusunda... Marki Sade'ı okumak, insanların aslında ne olduğuna dair sansürsüz bir yolculuğa çıkmaktır. Okunmalı...

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar 1787 yılın da yazmış olduğu justine ou les malheurs de la vertu isimli kitabının bir eskizidir. yazar bu kitabı 15 gün içerisin de yazmış. Kitap da insan oğlunun yaşamında ki namus, iyilik, dürüst olma ve namus kavramlarını insanların birbirine bakış açısı gibi konuları anlatıyor ve yazar bunu harika bir dille anlatımı ile kitabı daha da okunur kılmış. İnsan hayatın da kendine çizdiği sınırlar ve kurallar bizler için kriter olmalımı bunu sorguluyorsunuz? Bu kitabı çok çok beğendim ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

"bence, bir tanrı olsaydı, yeryüzünde çok daha az kötülük olurdu. yeryüzünde kötülük varsa, ya bu düzensizliklere sözünü ettiğin tanrı tarafından gerek görülüyor ya da bunları önleyebilmek gücünün çok üstünde kalıyor. dolayısıyla güçsüz ya da kötü olan bir tanrıdan hiçbir zaman çekinmem, korkusuzca meydan okurum ona, yıldırımlarına kahkahalarla gülerim."

--spoiler--

Cansu Başak 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marquis de Sade'nin ilginç ruh haline tanıklık edebileceğimiz en azından sonuna kadar kusmadan okuyabileceğimiz bir kitabı. Bir Kadının başına ne gelirse gelsin asla erdemlerinden vazgeçmeyeceğini anlatmaktadır. Bunun sonunda iyi mi oluyo yoksa kötü mü okuduğunuzda göreceksiniz.

Kitaptan 4 Alıntı

Vicdan Azabı 'nı ortadan kaldırmak mümkün mü ?
-Bundan kolayı olamaz, insan yalnızca yapma alışkanlığı elde etmediği şeylerden pişmanlık duyar. Size acı veren şeyleri sık sık tekrarlayın, vicdan azabından kurtulmayı başardığınızı göreceksiniz. Tutkuların meşalesini , menfaatin güçlü yasalarını çıkarın karşısına, kısa zamanda darmadağın edersiniz bu duygunuzu. Vicdan azabı günahı ispatlamaz, yalnızca kolaylıkla boyunduruk altına sokulabilinecek bir ruhu gösterir.

Erdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De SadeErdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De Sade

Başkalarının sadakalarını kabul eden kimse her zaman aşağılanmamış mıdır ? bu hissettiği aşağılanma ötekinin yaptığı hizmetleri fazlasıyla ödemez mi ? Benzerinden üstün olmak gurur için büyük bir zevk değil midir , karşısındakini gönül borcu altına bırakan kimse için başka bir şeye gerek var mıdır ve gönül borcu , bunu kabul eden kişinin gururunu kırarak , onun için bir yük oluyorsa , onu ne hakla bunu korumaya zorlayabiliriz ? Beni gönül borcu altında bırakan kişinin gözleri her üzerimize çevrilişinde neden aşağılanmama izin vermeliyim ?

Erdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De Sade (Sayfa 148)Erdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De Sade (Sayfa 148)
Rezzan 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Toplumsal sınıf
Artık toplum sınıflarını saptayan fiziki güç değildi, bunun yerini zenginlik almıştı. En zengin adam en güçlü adam oldu, en yoksuluysa en zayıf insan oldu.

Erdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De Sade (Sayfa 147 - Oğlak Yayıncılık)Erdemle Kırbaçlanan Kadın, Marquis De Sade (Sayfa 147 - Oğlak Yayıncılık)