Sodom Sodom'un 120 Günü

7,3/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.101 gösterim
Yaşamının büyük kısmını Bastille zindanlarında geçiren Sade, "Sodom'un 120 Günü"nü hapishanede yazmaya başlar. Ancak hemen hemen bütün eserlerinde atıfta bulunduğu bu kitabın el yazmalarını 1785'te gelen ani bir sevk kararı nedeniyle yarım bırakmak zorunda kalır. Notları alınmış bir şekilde tamamını bitiremeden hücresine gizler. Ve yıllar sonra Bastille'de 1926'da başlayan restorasyon sırasında el yazmaları bulunur ve o ilk haliyle de yayımlanır.

"Kulaklarını tıkamadığı sürece kimse bu kitabı hastalanmadan bitiremez, en hastası da kuşkusuz bu okumanın cinsel anlamda kızıştırdığı kişi olur."
-Georges Bataille-

"Sade, şehvet oyunları için, özellikle dünyanın bir ucundaki şatoları ve tek başına duran evleri seçiyor. Böylece romanlarını ürkütücü bir eksene yerleştiriyor."
-Noelle Chatelet-
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055708290
 • Orijinal Adı:
  Les 120 Journees De Sodome
 • Çeviri:
  Birsel Uzma
 • Yayınevi:
  Chiviyazıları Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bu kitabı okuması da yorumlaması da çok zor. Nefs ve tutkularının esiri olmuş dört çok varlıklı kişi, insanlardan uzak manastıra sadece cinsel hazlarının tatmini için, birçok seçilmiş kişiyle kapanırlar ve program işlemeye başlar. Sade’nin erdem, ahlak ve iyilik kabul etmez bencil ve sadist yaklaşımıyla birçok erotik sahne ve öykü detaylı işlenir. Okuyucu, nefsinin ve tutkularının esiri olmuş sadece şehveti ile hareket eden kişilerin ne kadar alçalabileceğini ve insanlıktan uzaklaşabileceğini açıkça görebilmektedir. Yazar aslında tüm iyilik ve erdemlere karşı çıkarken, kendi iyilerini oluşturmakta ve bu durum paradoksa dönüşmektedir.

Sade’nin saygı duyduğum tek yönü, düşündüklerini ve yazdıklarını yayınlama cesareti göstermesi ve satır aralarında ortaya çıkan muhteşem felsefesidir. Asırlardır evrilen insan kültüründe kuşkusuz iyilikler ve kötülüklerin birçoğu açıkça belli olmuştur. Akıl ve bilime dayanan hiç bir hukuk, cinayet, tecavüz, cinsel taciz, hırsızlık, yolsuzluk, yağma ve talan gibi büyük suçları hoş görmemeli ve cezalandırılmalıdır. Örneğin Sade’nin tüm erdem ve ahlak kurallarına saldırması gibi, hırsızlık ve yolsuzluğu masum gibi göstermeye çalışacak sapkınlar her daim olacaktır.

Bu kitabı okuyacak kişilere tavsiyem, eğer yazarı daha önce okumamışsanız bu kitaptan başlamayınız, önce yazar hakkında araştırma yapıp “Yatak Odasında Felsefe” ile okumaya başlanabilir.

mustafa tamer akder 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken bir yanınız hasta olacak , okudukça eziyet çekeceksiniz , bu bundan daha fazlası olamaz dedikten sonra olduğunu görünce şaşıracaksınız , hayatınızda hayal bile edemeyeceğiniz iğrençlikler göreceksiniz , hayatının büyük bir çoğunluğunun hapiste veya akıl hastanesinde geçirmesinin getirdiği nefretin ve öfkenin boyutlarının büyüklüklerini görünce irkileceksiniz. Diğer yanınız muhteşem bir anlatım tarzına hayran olacaksınız , hayal gücünün bu kadar geniş olmasını ve buna yakın insanların çok ender olmasını ilginizi uyandıracak(Tam olarak demek istediğimi anlatacak kelimeyi bulamadım.). Kurgusunda düzeni ve disiplinin hayran olacaksınız , içindeki derin felsefelerini yapabildiğiniz de hoşunuza gidecek. Bu kadar duyguyu bir arada uyandırdığı için hem taktir edecek hem de beyninin akla zarar çalışmasından tiksineceksiniz. Bu kadar büyük yazarların baş ucu yazarı olmasını anlayacaksınız. Bu arada bu yazdıklarımı bu kitabın yarısına geldiğim de edindiğim duygular. Birkaç olayın nasıl bağladığını merak ettim ve devamlı müşteri olduğum sarraf'dan kiraladığım için bitirmek için neredeyse zorluyorum kendimi. (Bu arada evimde ölüm pornosu adlı kitabım var ama bu kitabı kütüphaneme alacak cesaretim yok. O kadar sert bir kitap. Ayrıca yukarıda bahsettiğim kitap bunun yanında çocuk kitabı kalır.)
Bu arada dikkatimi çeken erkeklere karşı çok büyük bir nefreti var. Özellikle üst düzey dediğimiz kesime ve din adamlarına nefreti üst seviye neredeyse şeytanın arka bacağı demediği kalmış. Sadizm fikir babası denmesinin nedenini bu kitapta anlayacağınız bir kitap olarak ekleyeyim.

İsmail Altunbüker 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoiler içeriyor aman dikkat !!

HAYATIMDA OKUDUĞUM EN KÖTÜ MİZAH ABİ HAYATTAN SOĞUDUM OLMAZ BÖYLE ŞEY NAZİLERDEN SONRA İTALYANLARDAN DA NEFRET ETTİM BOK YEMEK NEDİR KARDEŞİM HEMDE HEP BERABER ABİ TUVALETE GİDEMEZ OLDUM AKLIMA GELDİ FALAN BU KADAR DA İĞRENÇ OLUNMAZ Kİ ÜZERİNE DE BİR BARDAK ÇİŞ İÇSEYDİNİZ BARİ YOK ARKADAŞ BU KİTABI KİMSE OKUMASIN TAVSİYE ETMEM AMA OKUYANLARA DA BİR ŞEY DEMEM SAYGILAR OKUYAN HERKESE KEYİFLİ OKUMALAR DİLERİM TÜRKİYE ...

BGM 
26 May 22:52 · Kitabı okudu · 63 günde

Hayatımda okuduğum en berbat kitaptı diyebilirim. Psikolojim bozuldu resmen. Başladığım kitabı bitirme alışkanlığımın beni böyle kötü bir ruh durumuna sokacağını düşünmezdim hiç. Başlamayın, elinizden bırakıp kaçın.

Ali Mehdi Alkaç 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Son derece rahatsız edici bir kitap. En geniş insan bile bu kitabı rahatsızlık duymadan okuyamaz. Sadist, mazoşist ve ensest ilişkiler kitapta birinci öncelikle anlatılıyor.

Kuhi 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

4 şehvet düşkünü zengin ve acımasız adamın acılardan ve iğrençliklerden (dışkı yeme ve zorla yedirme, kan gelecek kadar dövme, kırbaçlama, el kol kesme vs.) beslenerek kendilerini tatminlerini anlatıyor. Sıradan fanteziler gibi düşünerek aldığım kitap bence tam bir hayal kırıklığı. Hiç bir heyecan uyandırmadığı gibi tiksindirici bir kitap. Çünkü cidden hastalıklı insanların seveceği onları heyecanlandıran sahneler söz konusu.

alp y. 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sade'nin en uç kitabı, okuması en zor kitaplardan biri. Okuyabilmek adına ciddi anlamda midesiz olmak gerekiyor. Kitap hakkında bir fikir edinmek isteyenler aynı isimle çekilmiş filmin fragmanını izlemeleri yeterli olacaktır zaten filmin tamamını izlemek imkansıza yakın

Kitaptan 2 Alıntı

''Kulaklarını tıkamadığı sürece kimse bu kitabı hastalanmadan bitiremez,en hastası da kuşkusuz bu okumanın cinsel anlamda kızıştırdığı kişi olur.''

Sodom, Marquis De Sade (chiviyazıları yayınevi)Sodom, Marquis De Sade (chiviyazıları yayınevi)