Denizi Yutan Balık

Gökhan Özcan

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
128 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Allah'ın selamı üzerinize olsun. Gökhan Özcan'nın incelemesi bu kitaba nasip oldu. Uzun süredir takip ettiğim yazarı Yenişafak'ta yazdığı köşe yazılarından tanıdım. Hayatımda tanıdığım nadide kişilerden. Kendisi bir ruh sarrafı, hayat koçu. Kelimeleri iplik iplik işleyen, içimize nakşeden bir üslubu var. Doğrudan kalbe dokunan, samimi ve içten bir üslup. Kitap yakın zamanda yazdığı köşe yazılarından oluşuyor ama özenle seçilen yazılarından. Özellikle dikkatimi çeken bu köşe yazıların hakikat bağlamında, Müslüman'ın duruşu, düsturu konusunda bilhassa seçilmiş yazılar. Edebi kaleminden öte gerek kendimizle olan ilişkiden, gerek Allah'la olan rabıtamızdan dem vuruyor. Müslüman'ın mükellefiyeti, mesuliyeti bağlamında sosyokültürel, psikolojik tahlilleri takdire şayan. Samimi, içten üslubuyla retorikten öte pratik bir zeminde ele alıyor yazılarını. Nezaketin, erdemlerin dumura uğradığı, kabalığın amiyane davranışların furyasında, Müslüman tasavvuru nasıl olunur'a verilecek bir cevap mahiyetinde kitap. Çok uzatmak istemiyorum, kalemiyle beni derinden etkileyen Gökhan Özcan'ın herkesin uğraması gereken bir durak olduğunu düşünüyorum. İnsanın bazen her şeyden sıkıldığı, savrulmalar yaşadığı, tutunacak bir dal aradığı, boşluk içinde olduğu, hayatın keşmekeş olduğu zamanlar olur ya, işte durulup dinlenmeye, Rab'le, kendimizle olan rabıtamıza yol gösterecek bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Gökhan Özcan'ı ilk kez okuyacak olanlar bu kitabından başlayabilir, esenlikle kalın, hayırlı okumalar dilerim.
Denizi Yutan Balık
Denizi Yutan BalıkGökhan Özcan · Vadi Yayınları · 2022144 okunma
Reklam
128 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
12 günde okudu
Mânâ, sonsuz bir deniz…
Her nasibin vaktine esir olduğu gerçeğini bu kıymetli eseri okuduğum zaman dilimi içerisinde daha iyi anladım . Ne zamandır okumayı ertelediğim kitabı aslında tam ihtiyacım olan zamanda okumuşum. Öyle ki son sayfayı okuduktan sonra zihnimin ve kalbimin nasibi olan tesirli cümlelerle buluşmanın dinginliğini hem zihnen hem de ruhen hissettim. Zaten Gökhan Özcan okumak biraz da böyledir. Gökhan Özcan yani gönül adamı, metinleri bir gelin böceğinin doğalığı ve zerafetini yansıtır düzeydedir. Kendisini okumak çoğu zaman hüzün yükünü omuzlamak gibi hissettirir ve bu durumu şu alıntıyla özetler: “ Çünkü insanın kalbi vardır. Aynı kalbin içinde insan olmanın hüznü ve sevinci vardır.” Bu eseri içerisinde yer alan yazılarında da insanın idrak noktasını sorgulatıyor ve idrakin başladığı yerde insanın içinde saklı olan nice alemler olduğunu hissettiren bir yolculuğa çıkarıyor okuyucuyu kitap sonuna kadar. Günlük yaşantımızda olan sıradan olan şeylerin aslında o kadar sıradan değil de bir mânâ derinliğinde bütünleşmiş vaziyette olduğunu özgün bakış açısıyla dile getiriyor. Yazarın özgün yanından doğan cümleleri sindirerek okuyup özümsediğimiz noktada özümsenenlerden nasiplenebilmek yaşantımıza dahil edebilmek en büyük kazanç olacaktır. Okuyacak olanlara istifade ve idrak dolu keyifli okumalar dilerim.
Denizi Yutan Balık
Denizi Yutan BalıkGökhan Özcan · Vadi Yayınları · 2022144 okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Hepimiz çalkantılı bir denizin ortasında dalgalarla boğuşan şu köhne geminin içindeyiz. Gidecek yerimiz yok, kendimizi atacağımız sakin bir kıyı yok, ne oluyorsa o mutlaka bizim başımıza geliyor, gelecek. Ne düşünüyorsak bu sallantılı geminin içinde, bu tekinsiz yolculuğun birer yolcusu olduğumuzu bilerek düşüneceğiz. Ayakta kalmak, sağlam durmak, asla umutsuzluğa kapılmamak zorundayız. Evet, canımız acıyacak, içimiz yanacak, kalbimiz gördüğümüz insanlık manzaraları sebebiyle daralacak, isyan kelimeleri dilimizin ucuna kadar gelecek ve yine de biz ayakta kalacağız. Nice masum insan zalimlerce katledilecek, insaf sınırları birçok kere aşılacak, acımasızlığın kolları aklıselimin kavrayamayacağı yerlere uzanacak ve biz yine de ‘insan’ olmakla mükellef olacağız.
Denizi Yutan Balık
Denizi Yutan BalıkGökhan Özcan · Vadi Yayınları · 2022144 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.