·
Okunma
·
Beğeni
·
193
Gösterim
Adı:
Dilde Birlik
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053420491
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları
212 syf.
·Beğendi·8/10
İsmail Gaspıralı’nın meşhur sözünden mülhem olarak yola çıkılmıştır. ”Turan Birliği” için önce dilde birlik sonra fikirde birlik sonra da işte(ekonomide) birlik gerektir diyerek dil üzerine yazılmış enfes bir eser. Özellikle özTürkçe anlayışı ,bu birliğe zarar verdiği için, kıyasıya eleştirmiş hoca, daha birçok haklı gerekçelerle.
212 syf.
·Beğendi·9/10
Mürekkep Fikir-Sanat-Edebiyat Sayfası / Dilde Birlik / İnceleme

Aziz dostlar… Lisan okumaları ve mütalâalarına devam ediyoruz.
Lisan, bir milletin şahsiyetini oluşturan, belki de en önemli unsurdur. Bu unsuru kaybedenlerin yaşama hakları ise mümkün değildir. Bu hali önceden fark eden İsmail Gaspıralı gibi münevverlerimiz, dinî, siyasî, iktisadî ve bin bir cepheden olan ayrılıklarımızın devasını, ilk başta dilde, lisanda görmekte… Yani, fikirde, işte ve DİLDE birlik!..
Bu birlik gerçekleşecekse ve bunun ilk adımını dilde atacaksak kendisine kulak vermemiz, eserine göz atmamız gereken bir diğer değerli insanda Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’dur.,
Elimizdeki eser Dilde Birlik. Müellifi değerli Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun. Eserin tarifini ise müellif şöyle dillendiriyor:
““Dilde Birlik” kelimeleri aydınlarımızın zihninde şimdi yepyeni çağrışımlar uyandırmaktadır. Önümüzde açılan yeni ufuklara doğru uzanan çağrımları. İsmail Gaspıralı’nın ünlü şiarında dile getirdiği bütün Türklerin ortak dile kavuşması hayali. Şimdi aydınlarımız, hiç olmazsa bir kısım aydınlarımız bütün Türklerin dilde, fikirde, işte birlik olabileceklerini artık düşünüyorlar. Biz de o zaman kitabımıza bu adı verirken İsmail Gaspıral’nın ilkesini göz önünde bulundurmuştuk. Fakat kitabın ilk baskısının yapıldığı 1984 yılında ve ondan önceki yıllarda Türkiye’de şiddetli bir dil kavgası ve dil ikiliği vardı. Kitabın adının ülkemizdeki bu dil ikiliğine de bir cevap teşkil edebileceği düşünülmüştü.”
“Dilde Birlik” bugün 3. baskısını yapmıştır ve 212 sayfadan oluşmaktadır.
Haftaya “Dilde Birlik” eserinden “Türklüğü Birleştiren Kelimeler” mevzusunu, dilimizin döndüğü, mürekkebimizin damladığınca konuşacağız.
Sevgi ve selam ile kalınız.
bundan 30-35 yıl kadar önce yazılmış Tanpınar'ın edebiyat tarihini ancak sözlük yardımıyla okuyabilen nesiller; sınıf geçme ve sınav sistemlerindeki her kolaylaştırmayı büyük reform, bir günde 15 Üniversite açmayı BÜYÜK BAŞARI sayan eğitimci ve politikacılarımızın şaheseridir.
Ali Şir Nevâyî, Muhâkemetü'l lûgateyn adlı eserini, Türkçenin Farsçadan üstün olduğunu ispat etmek maksadıyla yazmıştır."Yaradılışım bayağıdan ve bayağılıktan kaçınmayı, iyiyi ve güzeli sevmeyi buyuruyordu. O zaman ana dilim üzerine düşünmeye koyuldum. Türkçenin derinliklerine dalınca gözlerime on sekiz bin âlemden daha yüksek bir âlem göründü...
TÜRK adı taşıyan bu Cumhuriyet ve topluluklar birbirleriyle bütünleşebilirlerse kırılmayacaklar ve büyük bir güç olabileceklerdir. TÜRK dili onları bağlayan en önemli vasıtadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dilde Birlik
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
212
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053420491
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akçağ Yayınları

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Eftâl i Ankâ
  • Altunay
  • Metin Yılmaz
  • beste
  • Pınar YAĞCI
  • Selami Çam
  • ÇAYLAK OKUR C*
  • Bibliosmia
  • Anıl Temiz
  • Muhammet Raşit AVAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%66.7 (2)
8
%33.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0