Dinlerin Çarpışması

8,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
655 gösterim
Çağdaşlarımıza gündemleri oluşturan bu altüst edici olayların (Afganistan'a Sovyet müdahalesi, Körfez Savaşı, Dünya Ticaret Merkezi saldırısı, Londra veya Madrid terörist saldırıları, Saddam Hüseyin yönetiminin yıkılması ve Irak'ın işgali…) arasında 1375'ten beri süregelen, aynı oranda sarsıcı, uzun süreli bir çatışmanın ardıl sarsıntıları olduğunu söylemek, anlatmak gerekmez mi? Böyle bir zahmete girmeye gerek yok mu? Aynı biçimde, sadece bir ya da iki gün gündemi meşgul eden önemsiz olayların 1375 yıldır neredeyse hemen her gün gerçekleştiğini açıklamaya değmez mi? (Oysa tek bir insanın ölümü, koca bir ırkın yok oluşuyla aynı öneme sahip değil midir? Saldırıya uğrayan bir devriyenin, intihar bombacısının, Kafkasya'da ya da Basra'da öldürülen bir askerin, ölü ele geçirilen ya da tutuklanan bir teröristin?) İslamiyet ve Hıristiyanlık arasında düşmandan geri alınan şehirleriyle, ele geçen bölgeleriyle, işgal edilen ülkeleriyle yok edilen topluluklarıyla, kısacası bağrından çıkardığı büyük çatışmalarla süregelen açık ya da gizli ama illa ki güdümlü bu savaş tümüyle gerçektir. Sık sık dile getirilen ve genelde içten ve samimi olunan bu dostluğa, Bizans ve Kurtuba Halifesi ya da I. Şar. ve Harun er-Reşid arasındaki ilişkilere, I. François ile Kanuni Sultan Süleyman arasındaki müttefiklik antlaşmalarına, kimi cephelerde uzun süreli ateşkeslere karşın kimi cephelerde tüm hızıyla devam eden çatışmalara, Hıristiyanların ve Müslümanların karşılıklı olarak verdikleri onca emeğe, alışverişe, hayranlığa ve saygıya karşın devam eden bu savaş tamamen gerçektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786055272913
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergenn 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İslamiyet ve Hristiyanlık... İki büyük din ve onların büyük liderleri,büyük komutanları ve büyük orduları. Arapların İslamiyete katkılarının,İslam için verdiği kayıpları anlatan tarafsız kalmayı başarmış bir kitap. İslamiyeti Araplardan devralan Türklerinin mücadeleleri. İki tarafı da eşit derecede eleştirmeye ve övmeye dikkat eden yazar ,ölü sayılarını ve haklılığı-haksızlığı da sorgular özellikte.

Kitaptan 14 Alıntı

Sergenn 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İslam dini, her zaman devletler ve ırklar üstü bir topluluk yaratma(ümmet) iddiasında olmuştur ve olacaktır. Ancak Araplar, İslam dinine geçtiklerinde, bu yeni oluşuma, geçmişte yaşamış oldukları tüm çatışmaları, çekişmeleri, tüm rekabetleri olduğu gibi taşımışlardır.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 75)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 75)
Sergenn 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Türklerin Sahneye Çıkışı
Paralı askerler oldukları için orduyu ellerinde tutmuşlar ve memuriyette de en yüksek mevkilere gelmişlerdir. Pek çok Türk köle, Arap ordularına kumandanlık etmiştir.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 169)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 169)
Sergenn 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Arap Dünyası
Araplara söz verilen büyük bağımsız Arap devleti gerçekleşmiştir, bu sözün verildiğini Arapların Osmanlı İmparatorluğu'na karşı İtilaf Devletlerinin yanında yer almış olmasından anlayabiliriz kanısındayım.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul RouxDinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux
Sergenn 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Konstantinopl'un ele geçirilmesi tüm dünyada büyük bir şaşkınlık yaratmakla kalmamış bir tür umutsuzlukta yaratmıştır. İkinci Roma'yı ele geçirdikten sonra Türkler daha neler yapabilirlerdi? Çok daha büyük işlere girişebilirlerdi. Öyle de olmuştur...

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul RouxDinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux
Sergenn 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hristiyanlar, Muhammed'in mesajını Yahudilerden daha iyi karşılarlar ya da daha doğrusu onlar kadar sert bir direniş göstermezler diyelim (ancak bu yumuşak başlılığın ödülünü hiçbir biçimde alamazlar çünkü Müslümanlar Necran'ı ele geçirdiğinde buradan sürülürler)

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 63)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 63)
Sergenn 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aslında Türkler Konstantinopl için yabancı değillerdi, Konstantinopl ilk kez Türklerle karşılaşmıyordu. MÖ son yüzyıllarda Sibirya ormanlarından çıkıp Asya bozkırlarına hakim olmaları çok uzun sürmemiş buradan da Doğu Avrupa ovalarını aşındırmaya başlamışlardı.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 168)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 168)
Sergenn 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Türkler, din söz konusu olduğunda nabza göre şerbet verdikleri için, Hazar Denizi civarındaki Hazarlarla olduklarında ya da doğrusu bunların şefleriyle birlikte hareket ettiklerinde Yahudi (8-10 y.y), bozkırda Uygur İmparatorluğu'yla ilişki içinde olduklarında Manici (762), Kansu ve Doğu Türkistan'dayken Budist ve Zerdüşt olmuşlardır.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul RouxDinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux
Sergenn 
 28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aynı dönemde, Anadolu daha doğrusu Rum Diyarı ya da Konya'da konumlandıklarından ötürü Rum Selçukluları olarak adlandırılan Selçuklular, Bizanslılara karşı Miryokefalon Zaferini kazanmışlar; böylece Malazgirt Zaferinin ardından bir yüzyıl geçmiş olmasına karşın hala bu konuda kuşkusu olanlara Türklerin, Anadolu topraklarına geçici değil kalıcı olduklarını, tesadüfü bir biçimde bu ülkeye yerleşmediklerini, bu ülkenin fatihi olamaya geldiklerini kesin bir biçimde göstermiştir.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul RouxDinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux
Sergenn 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sulçuklular, aslında, bozkırlardaki eski dinlerini ve Şaman inancını esas olarak korumaya devam ediyorlardı; bir tür çok tanrılı bir tek tanrıcı inanış olarak tanımlayabileceğimiz Şamanizm inanışında Animizmin yani canlıcılığın da izlerini görebiliriz; ibadet biçimleri de büyü ile din adetlerini harmanlayan bir biçime sahiptir.

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 170)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 170)
Sergenn 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

O dönemde neler olup bittiğini en iyi gözlemleyenlerden biri olan Guillaume de Tyr'e kulak verirsek (1150-1185): Şehrin dört bir yanında katledilen ve cesetleri sokaklarda,meydanlarda sürüklenen Müslümanları saymazsak, sadece Tapınağın içinde 10.000 Müslüman öldürüldüğü anlatılmaktadır. Tapınağa gitmeyen Haçlılar da şehri sokak sokak gezmiş (...) orada burada saklanmış Müslümanları bulup öldürmüşler (...) Delirmişcesine can almışlar, Müslümanları ya kılıçtan geçirmişler ya da şehrin yüksek yerinden aşağı atarak paramparça olmalarını seyretmişlerdir."

Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 188)Dinlerin Çarpışması, Jean Paul Roux (Sayfa 188)
2 /