Enayinin Portföyü

8,3/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
256 gösterim
“Batı Yarıküre yalnız ABD'den oluşuyormuş (…) gibi yazdığım için özür dilerim. Yaratıcı yazarlık derslerinde öğretilen ilk kural şudur; bence de iyi kuraldır: ‘Bildiğinizi yazın.’ ”

Kurt Vonnegut, Enayinin Portföyü’nde bildiğini yazıyor. Kısa, alaycı ve karanlık bu altı kısa kurgu öyküyle bir kurgudışı makale, Vonnegut’ın hicvini ve hayatın müstehcen anlamsızlığını kusursuz bir şekilde tanımlıyor. En iyi romanlarında olduğu gibi bu kitapta da Vonnegut, bizleri insan ruhunun en karanlık köşelerine götürüyor; ince zekası ve mizahıyla daha muhteşem varlıklar olma potansiyelimizi bizlere hatırlatıyor.

“Enayinin Portföyü: 20. yüzyılın en büyük yazarlarından Kurt Vonnegut’ın daha önce hiç yayımlanmamış yeni kitabı”
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786056595752
 • Çeviri:
  İmra Gündoğdu
 • Yayınevi:
  Nora Kitap
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Arkadaşımın önerisiyle kitap fuarından aldığım öykü kitabımı büyük bir keyifle okudum ve çok sevdim. Öykü, sevdiğim türler arasında yerini aldı.
İçinde 6 kısa kurgu öykü ve bir kurgu dışı makale bulunuyor. Çok tatlı bir okuma seyriydi.
Benim gibi yeni türler denemek isteyenlerinize tavsiyemdir.

Hüseyin Toker 
29 Nis 13:56 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Letgo'dan uygun fiyata aldığım Enayinin Portföyü, Kurt Vonnegut'tan okuduğum ilk kitap oldu. Altı buçuk öykü (buçuk çünkü sonda yer alan Robotkent ve Bay Caslow adlı öyküsü yarım, bıçakla kesilmiş gibi yarım) ve bir de 1492'den hareketle serbest çağrışımla kaleme aldığı makale var kitapta. Klasik öykü anlatımını yeğlemiş yazar. Dil ve anlatımını yalın, sade tutup ağırlığı olaylara vermiş. Kolay okunuyor ve sonraki sayfada neler yaşanacak merakını diri tutuyor öyküler.

Kitaptan 2 Alıntı

Belki de evrende, zamanda canlıların istediği yere seyehat eden, uçan daire adamı gibi canlılar vardı. Zamanı tek yönlü, çıkmaz sokak gibi yaşayabilen dünya insanına güleceklerdi.

Enayinin Portföyü, Kurt Vonnegut (Sayfa 9)Enayinin Portföyü, Kurt Vonnegut (Sayfa 9)
angelsbooks 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Televizyonun mükemmel bir öğretmen olması bekleniyordu; fakat televizyon şovları öyle iyi hazırlanıyor ki tek öğretmen, üstelik de kötü bir öğretmen haline geldi, çünkü öğrencilerine hiçbir şeyi uygulatarak öğretmiyor. En kötüsü de önceki gün öğrettiğinin bugün önemi olmadığını, bugün bakalım diye daha eğlenceli bir şeyler bulduğunu söylüyor bize.

Enayinin Portföyü, Kurt Vonnegut (Nora Kitap)Enayinin Portföyü, Kurt Vonnegut (Nora Kitap)