Evrak Kürek (Sektörden Arkadaşlara Giriş 101)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.778
Gösterim
Adı:
Evrak Kürek
Alt başlık:
Sektörden Arkadaşlara Giriş 101
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056882524
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsurat Yayınları
“Hayatımın değişmez kuralıdır bu, ben yanlış ata oynamaya bayılırım. At bile kendine güvenmez, ben ona güvenirim. Dört atın koştuğu ayakta üç at fotofinişe birlikte girer ve ben geriden gelen atı tek yazmışımdır. Hiç sekmez otuz yılı aşkın süredir bu böyle devam ediyor.”

Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’dan tanıdığımız Selçuk artık büyüdü, uçak mühendisliği okuyarak koluna altın bileziğini taktı. Şimdi sıra kendi hayallerini gerçekleştirmeye geldi: Film çekmeye.… Sinema salonlarında çikolatalı mısır satmaya başlayarak sektöre radikal bir giriş yapan Selçuk’un aklında tek bir soru vardı: “Yeni başlayanlar için sinema gerçekten bu kadar zor mu?”

Karlar altında çekecekleri kısa filmde sırf zengin görünmek için donmak pahasına emekli amca ceketiyle oynayanlar, filme bütçe bulmak için ilahi klibi kurgulama işine giren yetenekli yönetmen adayları, bedava yapacağını söylediğinde Star Wars’u bile yeniden çekmene izin veren yapımcılar, araba alma fikriyle oturdukları masadan film çekmeye karar vermiş olarak kalkanlar, kendi hikâyesinin peşinden gidenler bu kitabın başrolünde.

Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Ailecek Şaşkınız filmleri ve İşler Güçler, Kardeş Payı, Üsküdar’a Giderken gibi dizileriyle tanıdığımız Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’ın ardından bu kez, sektöre girme çabalarını samimiyetle anlattığı Evrak Kürek: Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 ile okurlarını güldürmeye geliyor.

Selçuk Aydemir’in mizah dolu kaleminden heyecanlı, doludizgin bu kitabın sayfalarını çevirirken kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız.


(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Sinema çok büyük bir sektör, ancak biz oyuncular vasıtasıyla mamulü görüyoruz. Bu sektör içinde senaristinden, yapımcısına, teknik ekibinden, yönetmenine birçok insan çalışıyor. Bir film veya dizi ortaya çıkana kadar onlarca zorlukla karşılaşılıyor. Hele de bu işe yeni başlamış ve maddi durumlar elverişsizse. Velhasıl Selçuk Aydemir kendi parasızlık içinde mücadelesini sektörde yaşadıklarını komik bir lisani hal ile anlatıyor. tam vazgeçme esnasında yolun kendine tekrar açılışı, kader ortağı Burak Aksak'ın tek başına yaptığı ilk iş olan Leyla ile Mecnun'da nasıl tuttuğunu vs. vs.

Burak Aksak hakkında söyledikleri eğer doğruysa karşı tarafa söz hakkı doğuyor. Burak Bey'den de Selçuk Aydemir'i bir dinlemek lazım.

Komik eğlenceli bir kitap.
224 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Selçuk Aydemirin okuduğum 2. kitabıydı. Oldukça akıcı, zevkli, eğlenceli ve ders verici buluyorum. İlk kısmı liseden arkadaşlara göre daha durağan geçse de sonradan sarıp akıp gidiyor. Oldukça güzel ve sanat işleriyle uğraşanlar için çok değerli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ben çok sevdim. Öneririm.
224 syf.
·2 günde
Selçuk Aydemir'in Mahalleden Arkadaşlar ile başlayan hikayesi Evrak Kürek ile devam ediyor. Aslında biraz daha sinemaya ilgisi olan arkadaşlara hitap ediyor. Ancak o kadar keyifli ki. Okurken Selçuk Abi yanımda o anlatıyor gibi hissettim. Akıp gitti anlayacağınız. Yine başlasam Mahalleden Arkadaşlardan başlayıp sıkılmadan okurum. Teşekkürler Selçuk Abi.
Herkese keyifli okumalar.
224 syf.
·Puan vermedi
Yalan söylemeyeyim ama kitabı ilk gördüğümde ön yargılı davranıp sevmeyeceğimi düşündüm. Ama tabikii yanıldım. Kitabı tek gecede okudum. Okurken o kadar eğlendim ki anlatamam. Gece okuduğum için evdekiler kahkahalarımı yanlış anlamasın diye çırpındım Kitap çok iyiydi ya Aslında hepinizin filmlerini izlediğine eminim.  İşler Güçler, Düğün Dernek, Çalgı Çengi filmleri olan ..... in kitabını da mutlaka okumalısınız. Ya bir insan sektöre giriş anılarını anlatırken nasıl bu kadar güldürür Başka kitapları da varmış. Onları da listeme aldım
224 syf.
·6 günde
İnsan hep mi yanlış ata oynar? diye kendinize hep bu soruyu soruyorsanız daha halen yolun başındasınızdır demek ki.. İyi ki okudum harika gerçekçi ve eğlenceli bir kitap. Aslında gerçekten inanılmaz bir emeğin sonucu olmuş bu kitap.
224 syf.
Tek kelime ile bayildim. Komik, bazi yerlerde duygusal, eglenceli bir kitapti. Kahkahalarla okuyacaginiz garanti. Bu kadar zorluk yasayip, karsisina harika insanlar cikarak bu sektorde harika isler yaptiginiz icin de ayrica tesekkurler. Selçuk Aydemir kalemine saglik
224 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Mahalleden Arkadaşlar, Liseden Arkadaşlar ve Sektörden Arkadaşalara Giriş 101 (Evrak Kürek) yıllardır severek takip ettiğim birisi olarak her anlamda hayranım diyebilirim. Kaleminiz ve mizaha kattığınız yeni bakışla harikasınız. Güzel adamsın vesselam. İnşallah nice iyi işlerde görürüz. Yeni kitabını ve aynı adlı diziyi heyecanla beklemekteyiz. Kalemine emeğine sağlık.
224 syf.
·1 günde
Yazarın kitaplarından okuduğum 3. Kitap. öncekilere göre komedi düzeyi düşük, daha çok iş yaşamına yönelik anılardan oluşmaktadır. Başarılı olmak içinn başarısızlığı dibine kadar hissetmekten bahseder. Argo tabirleri görmezden gelirseniz eğlenceli. Okumanızı tavsiye ederim.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Sinema sektörü göze kolay görünebilir ama her sektörde olduğu gibi bunda da işin bir de arka planı vardır. Selçuk Aydemir bu arka planı iyisi ile kötüsü ile anlatmış ve gerçekten kahkaha attığım bir kitap olmuş. Etkileyici başarı basamakları, vazgeçmeyi düşündüğün anda geçmiş tecrübelerinin önünü açması ve daha bir çok şey...
Kısacası "Bana olmuş armut lazım, yeşermekte olan armudu ben ne yapayım?" sözü bize de şuan yeşermekte olan armut olduğumuzu söylüyor. Kısa zamanda olmak dileğiyle..
224 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10 puan
Selçuk Aydemir’i ilk “Üsküdar’a Giderken” ile tanıdım. O zamandan beri imzası bulunan işleri pek sevdiğim bir kalemin kitaplarına niye bu kadar geç kaldığımı sorgulattı bana bu akıcı kitap! Aslında herkesin yaşadığı/yaşayabileceği sektöre özel olmayan ilk iş arka planlarını sektör üzerinden samimiyetle anlatarak, kendi hayatlarımızla özdeşleştirebilmemizi sağlıyor.
224 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Selçuk Aydemir’in her yaptığı işe bayılıyorum. Gerçekten yine müthiş bir işe imza atmış.Aynı sektörde olmasak da ’Sektörden Arkadaşlar’ okurken beni çok eğlendirdi.
Son olarak tüm kitaplarını okumalarını herkese şiddetle tavsiye ediyorum.Eminim çok fazla eğleneceklerdir.
224 syf.
Herkese Merhaba

İşler Güçler, Kardeş Payı dizilerinin yanı sıra Çalgı Çengi, Düğün Dernek gibi filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Selçuk Aydemir'in bu kitabını açıkçası pek sevemedim. Daha doğrusu ısınamadım kitaba.
Yazarın diğer iki kitabı; Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden arkadaşlarda bazı satırlarda okurken kahkahalar atmıştım. Bu kitaptan da sanırım böyle bir beklentim olduğu için biraz hayal kırıklığı yaşadım diyebilirim.
Zaten kitapta hoşuma giden ve paylaştığım çok fazla yer de olmadı.
Herkese keyifli okumalar
Gökmen Abi ile Burak günümüzde bile hâlâ birbirlerinin kriptoniti işlevini görürler. Gökmen Abi'nin canını sıkmak istiyorsam Burak'tan bahsedip onu överim günü bok olur, yüzü akar, heyecanını kaybeder, libidosu düşer. –Bu bilgiyi neden verdi, konu nasıl oraya vardı hatırlamıyorum ama kendi ağzıyla söyledi.- Burak'ı uyuz etmek istiyorsam Gökmen Abi'yi anlatan bir yazı yazarım, onun yayınevinden çıkan bir kitaba koyarım. Hayat bana güzel.
Siz yıllarca, "Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak, Mecnun karakterinde kendisini mi yazıyor?" diye sorup durdunuz. Hayır efendim Erdal Bakkal karakterinde kendisini yazıyor, şunu bi netleştirelim artık. Bir insan kurduğu yayınevinin adını Küsurat koyar mı Allah aşkına? Adamın aklı hep üçün beşin hesabında.
Ben günah işlerken bir dururum, ‘Ulan bu günah için yanmaya değer mi?’ derim. Eğer ki, ‘Bunun için yanılır be gülüm’ dersem işlerim o günahı.
Selçuk Aydemir
Sayfa 17 - Küsurat Yayınları
Hayatımın değişmez kuralıdır bu, ben yanlış ata oynamaya bayılırım. At bile kendine güvenmez, ben ona güvenirim. Dört atın koştuğu ayakta üç at fotofinişe birlikte girer ve ben geriden gelen atı tek yazmışımdır. Hiç sekmez otuz yılı aşkın süredir bu böyle devam ediyor.
Selçuk Aydemir
Sayfa 15 - Küsurat Yayınları
Siz yıllarca, "Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak, Mecnun karakterinde kendisini mi yazıyor?" diye sorup durdunuz. Hayır efendim Erdal Bakkal karakterinde kendisini yazıyor, şunu bi netleştirelim artık. Bir insan kurduğu yayınevinin adını Küsurat koyar mı Allah aşkına? Adamın aklı hep üçün beşin hesabında.
Selçuk Aydemir
Sayfa 110 - Küsurat Yayınları
‘Sadi sigaran bizden, bir de öğlen üç çeyrek döner ısmarlarız ne diyon?’ dedi. Sadi yarım saat sonra bizim evdeydi. Burak’la çetin bir pazarlığa tutuştular, Sadi kolay ikna olacak bir adam değil, ayran da istiyordu. Vermedi Burak. "Bari ayranı vereydik," dedim. "Biz vermiyoruz diyelim, sette veririz sevinir gariban," dedi. Burak'ın esnaflıkta ne kadar ileri gidebileceğinin nüveleriydi bunlar.
Selçuk Aydemir
Sayfa 48 - Küsurat Yayınları
Ben günah işlerken bir dururum, 'Ulan bu günah için yanmaya değer mi?' derim. Eğer ki, 'Bunun için yanılır be gülüm,' dersem işlerim o günahı.
Selçuk Aydemir
Sayfa 17 - Küsürat Yayınları
Siz yıllarca "Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak, Mecnun karakterinde kendisini mi yazıyor" diye sorup durdunuz. Hayır efendim, Erdal bakkal karakterinde kendisini yazıyor, şunu bir netleştirelim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evrak Kürek
Alt başlık:
Sektörden Arkadaşlara Giriş 101
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056882524
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Küsurat Yayınları
“Hayatımın değişmez kuralıdır bu, ben yanlış ata oynamaya bayılırım. At bile kendine güvenmez, ben ona güvenirim. Dört atın koştuğu ayakta üç at fotofinişe birlikte girer ve ben geriden gelen atı tek yazmışımdır. Hiç sekmez otuz yılı aşkın süredir bu böyle devam ediyor.”

Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’dan tanıdığımız Selçuk artık büyüdü, uçak mühendisliği okuyarak koluna altın bileziğini taktı. Şimdi sıra kendi hayallerini gerçekleştirmeye geldi: Film çekmeye.… Sinema salonlarında çikolatalı mısır satmaya başlayarak sektöre radikal bir giriş yapan Selçuk’un aklında tek bir soru vardı: “Yeni başlayanlar için sinema gerçekten bu kadar zor mu?”

Karlar altında çekecekleri kısa filmde sırf zengin görünmek için donmak pahasına emekli amca ceketiyle oynayanlar, filme bütçe bulmak için ilahi klibi kurgulama işine giren yetenekli yönetmen adayları, bedava yapacağını söylediğinde Star Wars’u bile yeniden çekmene izin veren yapımcılar, araba alma fikriyle oturdukları masadan film çekmeye karar vermiş olarak kalkanlar, kendi hikâyesinin peşinden gidenler bu kitabın başrolünde.

Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Ailecek Şaşkınız filmleri ve İşler Güçler, Kardeş Payı, Üsküdar’a Giderken gibi dizileriyle tanıdığımız Selçuk Aydemir, Mahalleden Arkadaşlar ve Liseden Arkadaşlar’ın ardından bu kez, sektöre girme çabalarını samimiyetle anlattığı Evrak Kürek: Sektörden Arkadaşlara Giriş 101 ile okurlarını güldürmeye geliyor.

Selçuk Aydemir’in mizah dolu kaleminden heyecanlı, doludizgin bu kitabın sayfalarını çevirirken kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız.


(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.141 okur

  • ESD
  • Metehan K
  • SHAVI
  • Gülistan bilgiç
  • Emre Çelebi
  • Cengiz yavuz
  • İ.Bitirir
  • Hakan Özkan
  • Arda Albayrak
  • Sümeyya Ergül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.4 (122)
9
%24.9 (107)
8
%23.7 (102)
7
%13.3 (57)
6
%5.8 (25)
5
%2.6 (11)
4
%0.9 (4)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları