Liseden Arkadaşlar

8,6/10  (124 Oy) · 
258 okunma  · 
117 beğeni  · 
1.471 gösterim
Mahalle kültürünün son demlerinin yaşandığı yıllar… İlk arkadaşlıkların okuldan değil de apartmandan kurulduğu, bakkala diye evden çıkıp arkadaşlarla sokaklarda oynanan zamanlar… Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde büyüyen ve artık gerçekten büyüdüğüne inanan Selçuk, çetecilik işlerini bırakıp gideceği “süper” lise ile hayatında başka bir sayfa açma hayalleri kurarken evdeki hesap çarşıya uymuyor. Selçuk ne kadar beladan uzak durmak istese de arkadaşları Mete, İsmet ve Serkan’ın da farkında olmadan yaptıklarının katkısıyla belanın tam ortasında buluyor kendini.

Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi dizi ve filmlerin senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir, 15 yaşındaki bir ergenin gözünden ilk aşkları, arkadaşlıkları, hayalleri, aileyi ve mahalle yaşamını anlatıyor. Fonda da Selçuk ve arkadaşlarının okulun en belalı adamına karşı giriştikleri mücadelenin mizah dolu hikayesi var.

Beden dersinin olduğu gün formasının altına eşofman giyenler, siyah-beyaz tüplü televizyona Commodore 64 bağlayan dedeler, sevdiği kıza açılırken ölecekmiş gibi olup da ölmeyenler, kolay çarpılıyor diye Pi’yi 3 değil de 5 alanlar, mahallenin mavi tikli official ulakları yani dırdırcı teyzeler ve arkadaşlık yeminini tamamlamaya kararlı bir grup ergen başrolde Liseden Arkadaşlar’da…

Selçuk Aydemir’den lise sıralarını hatırlatacak, sıcacık, bol kahkaha vaat eden bir kitap…
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786056722707
 • Yayınevi:
  Küsurat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Pişkin 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nereden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum.Ama bir deneyeceğim.

Kitap yazarımızın lise yıllarını konu alıyor ve bu kitabın yanı sıra aynı karakterlerin olduğu Mahalleden Arkadaşlar adlı bir kitabı daha var yazarımızın.He bir de en sevdiğim dizi ve filmlerin senarist ve yönetmeni.

-AZICIK SPOIDEN BİR ŞEY OLMAZ

Bir kere Selçuk bizim baş karakterimiz ve olaylar tabii ki onun ağzından anlatılıyor.Selçuk dışında annesi, babası, dedesi ve dayıları.Dayıları! Gerçekten dayı kelimesine çoğul eki getirmenin hakkını vermiş dedesi.Çocukları durmadan erkek olunca bu da durmamış, kız oluncaya kadar devam etmiş.Beş tane dayısı var Selçuk'un.İsmet, Mete, Serkan asıl arkadaşları bir de Kasım Çoban diye bir karakter var kitabın sonunda kavga edecekleri :)

Kitabı okurken kah güldüm kah da sinirlenip hüzünlendim.Ama şu kadarını söylemek gerek: BU KİTABI KESİNLİKLE OKUYUN! Biraz gülmek istiyorsanız ve lise yıllarınıza bir özlem duyuyorsanız kitap sizin için biçilmiş kaftan.

Benim gerçekten beğendiğim bir kitap oldu, umarım siz de alıp okur ve beğenirsiniz.

Bayan Okur 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selçuk Aydemir mahalledeki dostluğu, sıcaklığı, samimiyeti lise sıralarına taşırsa ben de böyle etkilenirim. Okulumdan son sene ayrılıyor oluşumdan, arkadaşlarıma veda etmenin verdiği duygusallıktan dolayı bayağı duygulanarak okudum. (Ben de Selçuk kadar olmasam da illallah dedirten bir öğrenciyimdir.)
Kitap kesinlikle size tüm içtenliğiyle geliyor. Önsözde de bahsedilen Sektörden Arkadaşlar'ı bekliyorum artık. Kesinlikle içinizi ısıtıp size geçmişi hatırlatacak çok sevimli bir kitap olmuş. Keyifli Okumalar

Melon Şapka 
08 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Liseden arkadaşlar... Selçuk Aydemir'in yazdığı ve kendi ağzından anlattığı 90 lı yıllardaki mahalle ve lise anılarını anlatan bir kitaptır. Kitabı okurken kaç kere gözlerimden yaş gelecek şekilde gülme krizlerine girerek elimden bıraktım belli degil. Siz siz olun kitabı sessiz ve kalabalık bir ortamda okumaya kalkışmayın ben o hatayı yaptım otobüs yolculuğunda başladım kitaba ilk 10 sayfayı geçerken artık otobüs içinde kahkahalar atıyordum otobüsü tamamı deli mi bu diye bana baktı :)) Gerçekten harika bir kitap olmuş yine orantısız mizahını konuşturmuş Selçuk Aydemir. Gülmeye ihtiyacınız varsa ( ki bu devirde söylenebilecek çok saçma bir laf itiraf ediyorum) mutlaka bu kitabi edinin. Ben çok keyif aldım okurken size de keyifli okumalar dileğiyle...

aea 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Evde ikinci bahar yaşıyor ömrüm şarkısını söyleyerek kıymalı börek arayan bir insandan arkadaşlık hikayeleri dinlemek bana müthiş güzel geldi. Sektörden Arkadaşlar'ı da bekliyoruz Selçuk reyis. Pırıl pırıl Türk zekası kokuyor kitap be

Mustafa K. 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra bu adamın işlerinin neden bu kadar iyi olduğunu anladım. Baya komik ve hoş bir anlatımı var. Dili güzel kullanıyor ve içimize işleyebiliyor. Güzel bir devam kitabıydı.

Şevval Sarpbalkan 
 19 May 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Selçuk'u sevdim arkadaşlarıyla ve ailesiyle olan ilişkisi hem kuvvetli hem de çok komikti. bazı yerlerde gerçekten bol bol kahkaha attım ama ayni zamanda bazı yerlerde fazla espri yapılmaya çalışılmış gibi geldi buda dikkatimi dağıttı burada gülmeli miydim diye düşündüm açıkçası. Ama her şeye rağmen çok güzel ve eğlenceli bir kitaptı. Hayatimin stresli bir zamanına denk geldi ve beni gerçekten gülümsetti. Üçüncü kitabi heyecanla bekliyorum.

Evren Erarslan 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mahalleden Arkadaşlar ile birlikte yazarlık kariyerine de atılan Selçuk Aydemir, kuzeni Burak Aksak'ın yeni yayınevinin ilk kitabı olarak Liseden Arkadaşlar'ı çıkardı. Çıktığı gün temin edip ertesi gün okumaya başladım. Kötü çıkacakmış gibi bir his oluşmadı içimde çünkü bir iki iş harici Selçuk Aydemir'in çıkardığı tüm işleri beğenerek izliyor ve okuyorum.
Nitekim beklediğimden de güzel bir kitap çıkmış. Evet, olay kurgu ve durumlardan eser yok ama absürt bir mizah var. Her cümlede bir espri ve hoşluk yer alıyor. Kitabı okurken mizahtan bunalıyorsunuz artık çünkü gerçekten her satırda bir komiklik gizli.
Senaryolarını yazdığı dizilerini takip edenler bilecektir, bir şakaya gülerken başka şakayı kaçırırsınız. Kitap da aynı bu şekilde olmuş.
Güzel de olmuş.
Ayrıca belirtmeden de geçmeyeceğim, efsane yeni kavga tespitleri içeriyor kitap. :)

Hediye 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumaya başladığımda yazarın, Çalgı Çengi, Düğün dernek filmleri; Kardeş Payı, işler Güçler dizilerinin senaristi ve Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak'ın kuzeni olduğunu bilmiyordum. Resmen ailecek güldürme makinesi bunlar. Kendi lise anılarını, ergenliğini ancak bu kadar komik anlatabilirdi bir insan. Zaten bu tarz bir mizah anlayışınız varsa biraz delisinizdir, yani sessiz sessiz kitap okurken aniden sesli bir şekilde gülmeniz tuhaf algılanmaz.
Her kitap için beynimde bir oda açarım ben. Kitap bitene kadar o odada karakterlerle beraber yaşarım, bitince de kapıyı kitler çıkarım. Ama bazılarında kitap bittikten sonra çıkmıyorum, herkesi misafir etmek istiyorum orada. Gelip tanışsınlar istiyorum kitabın kahramanlarıyla. Neyse bir tanışın derim ben :)

Deniz Kıran 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mizah anlayışının kalitesinin, yönettiği ve senaryosunu yazdığı dizi ve filmlerden gayet açıkça anlaşıldığı bir insan Selçuk Aydemir. Yaptığı her şeyi sorgusuz bir şekilde yalayıp yutmam da bu kaliteden kaynaklanıyor. Bu. kitabı okurken kahkaha atmak son derece normaldi. Mahalleden Arkadaşlar'dan zaten karakterleri hatırlıyoruz. Onu okumadan İsmet'in Selçuk'un gözünde ne olduğunu anlayamazsınız mesela. Devamının da bir an önce gelmesini sabırsızlıkla beklediğim bu güzel kitabı okumadıysanız hemen okuyun.

Mete ÇALIŞKAN 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Mahalleden arkadaşlar'ın" devamının, kitabı okuyup bitirdiğim gün olması gerektiğini hissetmiştim. Bu kitabı okumuyorsunuz resmen kelimelerin dansını izliyorsunuz. Kitap mı okuyorsunuz İşler güçler mi, Kardeş payı mı, Leyla ile Mecnun mu izliyorsunuz belli değil. Hele birazcık da espri kabiliyetiniz ve hayal gücünüz varsa çok farklı dünyalara çok farklı kafalara gidebilirsiniz. Umuyorum ki çok kısa bi sürede seriye yeni bir macera daha eklenir...

5 /

Kitaptan 109 Alıntı

mert güler 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Koç Ailesi nasıl Koç Ailesi olmuş biliyor musunuz? Çünkü Rahmi Koç bir odadan diğerine giderken mutlaka ışığı söndürürmüş,tasarruf önemli.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 19)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 19)
Pişkin 
 23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sen geçen ay diyete başlamamış mıydın?"
"Başladım."
"Sonra?
"Anlaşamadık."

Liseden Arkadaşlar, Selçuk AydemirLiseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir
mert güler 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her zaman iyi olmak zorunda değilim, iyi olmam gerektiğinde iyi olayım yeter

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 13)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 13)
mert güler 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır...

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 27)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 27)
mert güler 
08 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 149)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 149)
Pişkin 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Fatiha'yı ezberledin mi?''
''Evet.''
''Oku bakayım.''
''Fatiha.''

Liseden Arkadaşlar, Selçuk AydemirLiseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir
Pişkin 
 22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlköğretim hayatı boyunca pazartesi sabahları okula girerken madem ilk önce İstiklal Marşı, sonra Andımız okunuyor; o zaman İstiklal Marşı'nı Atatürk yazdı, Andımız'ı İsmet İnönü diye tez üreten adamı eğitmeye kalkmak milli sermayeyi israf etmek demekti benim gözümde.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk AydemirLiseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir
mert güler 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sevdiğinizi belli edin eğer etmezseniz başkalarına fırsat verirsiniz

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 74)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 74)