Liseden Arkadaşlar

8,5/10  (53 Oy) · 
104 okunma  · 
47 beğeni  · 
304 gösterim
Mahalle kültürünün son demlerinin yaşandığı yıllar… İlk arkadaşlıkların okuldan değil de apartmandan kurulduğu, bakkala diye evden çıkıp arkadaşlarla sokaklarda oynanan zamanlar… Küçükçekmece’nin küçük bir mahallesinde büyüyen ve artık gerçekten büyüdüğüne inanan Selçuk, çetecilik işlerini bırakıp gideceği “süper” lise ile hayatında başka bir sayfa açma hayalleri kurarken evdeki hesap çarşıya uymuyor. Selçuk ne kadar beladan uzak durmak istese de arkadaşları Mete, İsmet ve Serkan’ın da farkında olmadan yaptıklarının katkısıyla belanın tam ortasında buluyor kendini.

Çalgı Çengi, Düğün Dernek, Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi dizi ve filmlerin senarist ve yönetmeni Selçuk Aydemir, 15 yaşındaki bir ergenin gözünden ilk aşkları, arkadaşlıkları, hayalleri, aileyi ve mahalle yaşamını anlatıyor. Fonda da Selçuk ve arkadaşlarının okulun en belalı adamına karşı giriştikleri mücadelenin mizah dolu hikayesi var.

Beden dersinin olduğu gün formasının altına eşofman giyenler, siyah-beyaz tüplü televizyona Commodore 64 bağlayan dedeler, sevdiği kıza açılırken ölecekmiş gibi olup da ölmeyenler, kolay çarpılıyor diye Pi’yi 3 değil de 5 alanlar, mahallenin mavi tikli official ulakları yani dırdırcı teyzeler ve arkadaşlık yeminini tamamlamaya kararlı bir grup ergen başrolde Liseden Arkadaşlar’da…

Selçuk Aydemir’den lise sıralarını hatırlatacak, sıcacık, bol kahkaha vaat eden bir kitap…
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786056722707
 • Yayınevi:
  Küsurat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
29 Haz 03:28 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selçuk Aydemir mahalledeki dostluğu, sıcaklığı, samimiyeti lise sıralarına taşırsa ben de böyle etkilenirim. Okulumdan son sene ayrılıyor oluşumdan, arkadaşlarıma veda etmenin verdiği duygusallıktan dolayı bayağı duygulanarak okudum. (Ben de Selçuk kadar olmasam da illallah dedirten bir öğrenciyimdir.)
Kitap kesinlikle size tüm içtenliğiyle geliyor. Önsözde de bahsedilen Sektörden Arkadaşlar'ı bekliyorum artık. Kesinlikle içinizi ısıtıp size geçmişi hatırlatacak çok sevimli bir kitap olmuş. Keyifli Okumalar

Melon Şapka 
08 May 19:00 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Liseden arkadaşlar... Selçuk Aydemir'in yazdığı ve kendi ağzından anlattığı 90 lı yıllardaki mahalle ve lise anılarını anlatan bir kitaptır. Kitabı okurken kaç kere gözlerimden yaş gelecek şekilde gülme krizlerine girerek elimden bıraktım belli degil. Siz siz olun kitabı sessiz ve kalabalık bir ortamda okumaya kalkışmayın ben o hatayı yaptım otobüs yolculuğunda başladım kitaba ilk 10 sayfayı geçerken artık otobüs içinde kahkahalar atıyordum otobüsü tamamı deli mi bu diye bana baktı :)) Gerçekten harika bir kitap olmuş yine orantısız mizahını konuşturmuş Selçuk Aydemir. Gülmeye ihtiyacınız varsa ( ki bu devirde söylenebilecek çok saçma bir laf itiraf ediyorum) mutlaka bu kitabi edinin. Ben çok keyif aldım okurken size de keyifli okumalar dileğiyle...

Ayşenur Elif Akyüz 
19 Nis 01:32 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Evde ikinci bahar yaşıyor ömrüm şarkısını söyleyerek kıymalı börek arayan bir insandan arkadaşlık hikayeleri dinlemek bana müthiş güzel geldi. Sektörden Arkadaşlar'ı da bekliyoruz Selçuk reyis. Pırıl pırıl Türk zekası kokuyor kitap be

Şevval Sarpbalkan 
 19 May 20:43 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Selçuk'u sevdim arkadaşlarıyla ve ailesiyle olan ilişkisi hem kuvvetli hem de çok komikti. bazı yerlerde gerçekten bol bol kahkaha attım ama ayni zamanda bazı yerlerde fazla espri yapılmaya çalışılmış gibi geldi buda dikkatimi dağıttı burada gülmeli miydim diye düşündüm açıkçası. Ama her şeye rağmen çok güzel ve eğlenceli bir kitaptı. Hayatimin stresli bir zamanına denk geldi ve beni gerçekten gülümsetti. Üçüncü kitabi heyecanla bekliyorum.

Mete ÇALIŞKAN 
21 Haz 10:58 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

“Mahalleden arkadaşlar'ın" devamının, kitabı okuyup bitirdiğim gün olması gerektiğini hissetmiştim. Bu kitabı okumuyorsunuz resmen kelimelerin dansını izliyorsunuz. Kitap mı okuyorsunuz İşler güçler mi, Kardeş payı mı, Leyla ile Mecnun mu izliyorsunuz belli değil. Hele birazcık da espri kabiliyetiniz ve hayal gücünüz varsa çok farklı dünyalara çok farklı kafalara gidebilirsiniz. Umuyorum ki çok kısa bi sürede seriye yeni bir macera daha eklenir...

Evren Erarslan 
15 Nis 09:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mahalleden Arkadaşlar ile birlikte yazarlık kariyerine de atılan Selçuk Aydemir, kuzeni Burak Aksak'ın yeni yayınevinin ilk kitabı olarak Liseden Arkadaşlar'ı çıkardı. Çıktığı gün temin edip ertesi gün okumaya başladım. Kötü çıkacakmış gibi bir his oluşmadı içimde çünkü bir iki iş harici Selçuk Aydemir'in çıkardığı tüm işleri beğenerek izliyor ve okuyorum.
Nitekim beklediğimden de güzel bir kitap çıkmış. Evet, olay kurgu ve durumlardan eser yok ama absürt bir mizah var. Her cümlede bir espri ve hoşluk yer alıyor. Kitabı okurken mizahtan bunalıyorsunuz artık çünkü gerçekten her satırda bir komiklik gizli.
Senaryolarını yazdığı dizilerini takip edenler bilecektir, bir şakaya gülerken başka şakayı kaçırırsınız. Kitap da aynı bu şekilde olmuş.
Güzel de olmuş.
Ayrıca belirtmeden de geçmeyeceğim, efsane yeni kavga tespitleri içeriyor kitap. :)

Savaş 
30 May 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önce uyarımı yapayım da kimse mağdur olmasın,arkadaşlar kitabı yalnız okuyun!Aksi taktirde deli damgası yer Allah muhafaza atıcağınız kahkahalardan,yapacağınız tuhaf hareketlerden dolayı,sinirli ya da oruçlu biri tarafından darp edilme riskiniz var.
Mahalleden Arkadaşlar'dan sonra okumamak olmazdı son kitabını,isabetli bir karar vermişim.
Arkadaşlıkları,mahallesi,okulu... Bizden biri bu adam diyeceksiniz.
Her karakter sizde bir tanıdığınızı hatırlatacak,espirileri karnınızı ağrıtacak.Adam samimi,kendiyle barışık bu da ayrı bir güzellik katıyor. İyi ki varsın Selçuk Aydemir yüzümü güldürdün.

Şiirkolik 
27 Haz 22:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Liseden arkadaşlar ise buradaki selçuk büyümüştür mahalleden arkadaşlardaki selçuk küçüktu buradaki selçuk daha acimasiz daha vurdumduymaz olmuştur mete , serkan ise peşinden ayrılmamıştır buarada yazar ergenlige girmiştir hatta serkanin ablasına aşık olmuştur kitaba gelecek olursak harika bir kitap gülmeye doyamadıydımız bir kitap selçuk aydemir nolur 3.cu kitabı çıkar

Ceyda 
07 Tem 01:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın sonunda bana da böyle arkadaşlıklar lütfen diye bağırmak istedim. Öyle güzel şeyler yaşayıp öyle güzel anlatmış ki Selçuk Aydemir iyi ki okudum dediğim bir kitabım daha oldu. Yarı gülerek bazen şaşırarak, gerisini merak edip sayfaları hızlı hızlı okuyarak bitirdim. Mutsuz günlerde açıp açıp okunası bir kitap.

Tyln Akgln 
01 May 12:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Çok beğendim. Kahkaha ata ata okudum kitabı. Adeta bana o zamanları yaşattı Selçuk Aydemir. Serinin devamını merakla bekliyorum. Alın derim okuyun derim.

2 /

Kitaptan 81 Alıntı

mert güler 
05 May 14:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Koç Ailesi nasıl Koç Ailesi olmuş biliyor musunuz? Çünkü Rahmi Koç bir odadan diğerine giderken mutlaka ışığı söndürürmüş,tasarruf önemli.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 19)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 19)
mert güler 
05 May 14:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk
Öğretmenler; yeni nesli Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır...

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 27)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 27)
mert güler 
05 May 14:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her zaman iyi olmak zorunda değilim, iyi olmam gerektiğinde iyi olayım yeter

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 13)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 13)
mert güler 
08 May 19:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Savaş ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 149)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 149)
mert güler 
05 May 15:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sevdiğinizi belli edin eğer etmezseniz başkalarına fırsat verirsiniz

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 74)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 74)
mert güler 
08 May 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her ne yapacaksan karşılıksız yap insandan en son bekleyeceğin şey yaptığının karşılığıdır

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 143)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 143)
Ceyda 
07 Tem 00:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İşler çığırından çıkmıştı, bayılırım.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 171 - Küsurat)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 171 - Küsurat)
Ayşenur Elif Akyüz 
18 Nis 18:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

''Her ne yapacaksan karşılıksız yap, insandan en son bekleyeceğin şey yaptığının karşılığıdır.'' derdi dedem .

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 143)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 143)
Ceyda 
05 Tem 22:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazıları gerçekten değişir, bazıları ise sadece değiştiğini düşünürmüş.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 86 - Küsurat)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 86 - Küsurat)
Melon Şapka 
02 May 19:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şeytanın bu çocuktan öğreneceği çok şey var hanım. Hatırlat cuma günü Kehf Suresi'nin ilk on ayetini bunun suratına doğru okuyayım. Deccal'e babalık yapmak da varmış kaderimde.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 18)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 18)