Evrenin Ötesi

8,5/10  (47 Oy) · 
92 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.135 gösterim
Geriye sayım tamamlandı! Godspeed kalkışa hazır!

Zamanın ve evrenin ötesinde bir aşk. Sırlar, cinayetler ve yalanlar üzerine kurulu dev bir uzay gemisi.

Amerikan gençliği yeni bir heyecan fırtınasına kapıldı: Evrenin Ötesi. İki hafta içinde The New York Times Bestseller listesindeki yerine oturan roman, zamane kitaplarına hiç benzemiyor... Apaçık bu zamanın dışından! Amazon.com'da Ocak 2011'in Kitabı olarak tanıtılan Evrenin Ötesi, serinin ilk romanı.

Amy'nin genetik uzmanı annesi ve savaş analizi uzmanı babası yeni bir gezegende insanlığın ilk tohumlarını atmak ve yaşam şartlarını uygun hale getirebilmek üzere Finansal Kaynak Borsası tarafından işe alınır. Yeni gezegene varmak 300 yıl süreceği ve Amy sadece on yedi yaşında olduğu için özel bir izin ile o da bu yolculukta ailesine katılır.

Kendilerinin de aralarında bulunduğu 100 kişilik bilim insanı ve savaş uzmanı dondurularak geminin kargo bölümüne 300 yıl sonra yeni gezegene iniş yapıldığında uyandırılmak üzere yerleştirilir. Ama yüzlerce yıl sürecek olan bu yolculuk için evet demeden önce Amy'nin 50 yıl erken uyandırılacağından haberi yoktu... Üstelik kendi kurallarıyla yaşayan cesur yeni bir dünyaya gözlerini açmayı hiç ummamıştı.

Amy uyandırılışının bir teknik arıza olmadığını anladığı andan itibaren onun neredeyse ölümüne sebep olan kişiyi bulmak için zamana karşı bir yarışa girer. Çünkü donma haznesinin fişi çekilmiştir ve şüpheliler listesindeki isimler ise sadece birkaç bin kişilik gemi sakinlerine aittir. Gemide birisi donma haznelerinin fişlerini çekip kaçıyor ve vaktinde çözüldükleri farkedilmeyen kurbanlar dondurucu sıvıda boğuluyor. Eğer Amy hemen bir şeyler yapmazsa ailesi bir sonraki kurbanlar olabilir.

Ama şüpheli listesindeki isimlerden biri Amy için farklı anlamlar ifade ediyor: genç, asi ve zeki Çırak, geminin gelecekteki lideri ve hazırlıksız yakalandığı bir aşk.

"Kurnazca örülmüş bir gerilim... Tutkuyla beğenilerek okunacak."
-The Publishers Weekly-

"Unutulamayacak bir açılış sahnesiyle uzay yolculuğu, sırlar, cinayet ve Realpolitik hakkındaki bu sürükleyici gerilim kalkışa geçiyor."
-Kirkus-

"Kısmen bilim-kurgu, kısmen distopik, ve tamamen göz kamaştırıcı olan ürkütücü ve tadına doyulmaz klostrofobik bir şaheser."
-Kiersten White Paranormalcy- New York Times Bestseller
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786055433307
 • Çeviri:
  Ayça Sağlam
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ceylan 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Evrenin Ötesi üçlemesi kesinlikle hak ettiği ilgiyi görmemiş bir seridir. Okuduğum en yaratıcı ve inanılmaz bilim kurgu serüveniydi. Üç kitabı da soluksuz okudum. Adrenalin ve heyecan kitapta bir bölüm dahi azalmadı. Her bölüm yeni bir olay yeni bir heyecan doluydu. Şaşırtıcı, beklenmedik olaylar ve ters köşeler çok iyiydi. Kesinlikle bilim kurgu sevenlerin okumak isteyecekleri bir kitaptır. Yazarı Beth Revis’in kesinlikle çok yaratıcı ve başarılı bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Kitapta bilim kurgu, distopya, macera, aksiyon, aşk, dram, biraz da edebiyat dolu çok zengin bir kitap. Kitaptaki evreni yaşarken kesinlikle bu ne saçmalık demeyeceksiniz. Bu seri Andy Weir ‘in “Marslı” kitabı, Kass Mogan’ın “The 100” serisi ve sinema filmi olan “Yıldızlararası” filmi gibi bir heyecan ve bilim kurgu tadında. Bu eserlerden eksi kalır bir tarafı kesinlikle yok. Ben bu seriyi çok beğendim. Okurken büyük keyif aldığım kitaplar arasında çok başarılı bir seri olmuş.

Büşra Demir 
09 Nis 20:51 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşk, gizem, cinayet. 300 yıllık bir yolculuk ve 50 yıl erken uyanan Amy.
Sırlarla dolu bir gemi. Sıra sıra işlenen cinayetler, sizi büyük bir yolculuk bekliyor.

Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap bana bile klostrofobik hissettirdi. Uzayda kapana kısılmak... Bence kız delirse yeridir.
Kitapta en azından mantık ve hayal gücü mevcut. Aynı konuları tekrarlayıp önümüze koymadığı için bile sıyrılmayı başarıyor. Yine de karakterlerin ergence davranışları ve bazı olayların önemsizmişcesine hızlandırılması kitabın daha iyi olmasını engellemiş.

Kübra Aykurt 
 13 Ağu 22:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba salt olay olarak bakarsak gençlik aksiyon uzay bilim kurgu olarak tanımlanabilir. Hatta kitaba yine olaylar bazında bakarsak basit bir kurgu bile diyebilirim. Ama okurken kitabın deyimiyle güneş-dunya yani yaşadığımız dunyayla bağdaştırınca derin anlamlar yüklenebilir. Halkın lideri, despotluk, hipnotize edilmiş bir halk gibi kavramları düşündürüyor ki en beğendiğim kısmı bu oldu.

Damla Koşal 
14 Eyl 03:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hikaye olarak heyecan verici ve değişik olduğu için 2 günde elimden düşürmeden bitirdim, olaylar bir adım sonrası açtahmin edilebilir biçimde ilerlese de tahminim doğru mu diye okumaya devam ettirdi zorla kendini... yalnızca sonunu beğenmedim. Daha farklı ve umut dolu, net bir son olabilirdi sanki

sueda ipek 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

gerçekten sürükleyici bir kitap ben 5 günde bitirdim yazar hep ters köşe yapmış şaşırtıcı bir son ama tabii ki bitmiyor bu kitabı okuyan kesinlikle serisin de okuması gerekir tavsiye ederim iyi okurlar...

Reyhan irem yaşa 
10 Haz 15:18 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

E kitap indirmiştim Kapağı beni çekti Okumaya başladım İlk sayfasını okuduğumda kendimi durduramadım Ve bir kaç gün içinde kitap bitmişti Gerektiği ilgiyi göremediğini düşünenlerdenim klasik olmayan farklılaşmış bir konu ve sıkılmadan okunan bir dili akıcılığı var

Kenan ÖZ 
09 Şub 11:28 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harika bir bilim kurgu. İlk 100 sayfa olaya sizi hazırladığı için biraz sıkıcı olabilir. ilk 100 sayfayı okumam 7 gün sürdü. Sonraki 300 sayfa ise 3 gün bile sürmedi. Uzayda bir gemide yaşamak, insanları olaylardan ve sorunlardan uzak tutmak ne kadar da zor. Mutlaka okuyun derim.

Uzay yolcuğu ve sırlarla dolu bir kitap. Okurken keşke daha fazla uzaydan bahsetse diye düşündüm ama meraktan bir solukta bitti. Açık havada okumanız tavsiye olunur

noyan koparan 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

bu kitap konu olarak robert heinlein ın uzayda kaybolanlarının romantik soslusu ama okumak yinede konu ilerde filmi cekilsin diye biraz fazla uzatılmış sanki

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Bėtül 
24 Nis 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Farklılıkları sevmem. Soruna yol açarlar."

Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 114)Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 114)
Ekin 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi kendime işte yıldızların sırrı da bu, dedim. Sonunda, hepimiz yalnızız. Ne kadar yakın görünürseniz görünün, size kimse dokunamaz.

Evrenin Ötesi, Beth RevisEvrenin Ötesi, Beth Revis

Ben de ağlayan bir kızla karşı karşıya olan herhangi bir aklı başında insanın yapacağı şeyi yaptım.
Kaçtım.

Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 98)Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 98)
Kenan ÖZ 
08 Şub 09:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölme zamanlarımı geldi
Asansör içinde beklerken, resepsiyondaki hemşire bıkkın bir ses tonuyla "Adamın derdi nedir?" diye sordu.
"Tuhaf anılar hatırlıyor" Genç kadının sesi bomboş ve monotondu. Duraksadım ve onlara doğru baktım. Eğer ben babamı hastaneye yatırıyor olsaydım sanırım biraz daha duygusal olurdum.
Hemşire,plastik benzeri bir şeyden ince bir parçayı kontrol etti. "Grilerde bu aralar bu tarz şeyleri çok görmeye başladık"
Genç adam kafasıyla onayladı. "Zamanları geldi" Asansör kapısı açıldı ama ben orada durmuş, gözlerimi onlara dikmiştim. Adam yaşlı insanların ölme zamanlarının geldiğini mi anlatmak istiyordu? Eminim öyle değildir.

Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 157 - Olimpos Yayınları)Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 157 - Olimpos Yayınları)

Dünyadaki sorunun kaynağı insanların farklı oluşu değildi. Kölelik, Haçlı seferleri ,soykırım, insan hakları ihlali. Farklılıklar, güneş -dünya nın en büyük insan yapımı felaketlerinin kaynağıdı

Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 173)Evrenin Ötesi, Beth Revis (Sayfa 173)
İrem Karagöl 
09 Eyl 16:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiç aşık olmamaktansa aşık olup, o aşkı kaybetmek daha iyidir."

Evrenin Ötesi, Beth RevisEvrenin Ötesi, Beth Revis