Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi

0,0/10  (0 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
400 gösterim
21 yaşında tahta oturan genç Hakan, daha ilk günlerde devleti ve ordusunu daha büyük hamleler yapacak bir güce ulaştırdı. Şehzadeliğinden beri bir an önce İstanbulu fethetmek ve Hazreti Peygamberin "Konstantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdar ne güzel hükümdar ve onun askerleri ne güzel askerdir." müjdesine mazhar olmak istiyordu. Bu amaçla tarihin kaydettiği ilk büyük ateşli silahlar ve toplar ile ordusunu karşı konulmaz bir güç haline getirdi.

Ayrıca 1000 yıllık tarihi boyunca bütün kuşatmaları ve saldırıları yenilgiye uğratan surları aşmak için seyyar kuleler kurdu. Nihayet 6 Nisanda başlayan kuşatma, 22 Nisanda Fatihin donanmayı Beşiktaştan Haliçe indirmesiyle çok şiddetli bir hale geldi. 29 Mayıs 1453te yapılan son taarruzla şehri alarak Ortaçağa son verip Yeniçağı başlattı.

Fatih Sultan Mehmet bundan sonra, Osmanlı Devletini bir Cihan İmparatorluğu haline getirme ve İslamiyeti bütün dünyaya yayma mücadelesine girdi. Bu amaçla birçok sefer ve fetih yaptı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  307
 • ISBN:
  9786054308736
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selin 
07 Ağu 01:44 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

FSM VE FETİH hakkinda ne kadar kaynak okusakta az kalir bence.... Okuduklarim arasina bunu da severek EKLİYORUM :) Tarihte yasanan buyuk olaylar ve buyuk insanlar.... Aslında çok ETKİLEYİCİ..