Felsefe 101 (Platon ve Sokrates'ten Sartre ve Heidegger'e Düşünce Tarihi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.517
Gösterim
Adı:
Felsefe 101
Alt başlık:
Platon ve Sokrates'ten Sartre ve Heidegger'e Düşünce Tarihi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050206401
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Psych 101: Psychology Facts, Basics, Statistics, Tests, and More!
Çeviri:
Şükrü Alpagut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Felsefe 101
Philosophy 101
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Ders kitapları, felsefenin önemli teorilerini, ilkelerini ve figürlerini filozofları bile çileden çıkaracak kadar sıkıcı metinlere dönüştürebiliyor zaman zaman. Felsefe 101 gereksiz detaylara ve yorucu felsefi kuramlara yer vermek yerine insanın büyüleyici düşünce ve sorgulama tarihinin kapılarını size açıyor; Aristoteles ve Heidegger’den, istenç ve metafiziğe, başka yerde bulamayacağınız yüzlerce ilginç felsefi bilgi ve düşünce sunuyor.

Varoluşçuluğun gizemini mi çözmek istiyorsunuz yoksa sadece Voltaire’in kuşkuculuk hakkındaki düşüncelerini öğrenmek mi? Felsefe 101 merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyor.
296 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Felsefe 101 dünyanın en büyük filozoflarının varoluşçuluğa, doğaya, hakikate ilişkin düşüncelerinin yer aldığı bir kitap.
Kitap; şekiller, resimler ve kısa hikayelerle daha da zengin bir hal almış, fakat felsefeye ilginiz olup, birkaç felsefeye giriş kitabı okumuşsanız bu kitap size yavan gelecektir

Haa ben ezber yapmak istiyorum, diyorsanız.
kesinlikle okuyun iyi bir kaynak.

Ve son söz İsmini hatırlayamadığım bir düşünürden: Bir gün bilgiyi hakikaten anlayacak mıyız?
296 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Sokrates Öncesi yani felsefenin ilk adımlarının atıldığı dönemden Heıdegger'e kadar ki bir çok filozofun, düşünürün yer aldığı kitapta, din ve bilim felsefeleri gibi alanlara da değinilmiş. Elbette 300 sayfalık bir kitapta tüm felsefeyi anlamak mümkün değildir, yazar da zaten bu amacı gütmemiş. Felsefeye doymak için değil sadece felsefeye giriş yapmak daha doğrusu tadımlık bir tat almak ideal bir kitap.
296 syf.
·8 günde·3/10
Kitabın kapağına baktığımızda "herkes için felsefe" ve "bir çırpıda idealizm, materyalizm, metafizik" yazdığını görüyoruz. Yani kitap felsefe ile "ilgilenmeyen", ama neymiş yahu şu felsefe diyen okura hitap ediyor. Bunun için bütün felsefe tarihi ve meselelerini yaklaşık 300 sayfaya sığdırmaya çalışmış Kleinman. Benim bu kitabı okuma nedenim de buydu. Daha önce az buçuk bilgi sahibi olduğum konuların daha akılda kalıcı şekilde kısa ifadesini okumak istedim. Fakat kitabı okurken gördüm ki bu "tüketilmek" için yazılmış bir kitap ve felsefeyle ilgilenmeyen insanlara ortamlarda satmak için hap bilgiler veriyor. Çok acımasız bir giriş mi oldu. Öyleyse olumlu yanlarına bir bakalım.
Bir felsefe tarihi kitabında tarihsel sırasına göre ve bağlı oldukları ekoller üzerinden filozoflar anlatılır. Fakat tabiri caizse magazine girilmez. Mesela Shopenhauer ile Hegel'in üniversitedeki rekabetini okumazsınız. Bu kitabın bir avantajı bu olmuş. Öte yandan dar vakitte sözlük maddesi gibi okuyarak bilgi edinme imkanı sunuyor. Fakat kapakta yazan "bir çırpıda" iddiası yanıltıcı olabilir. Çünkü öyle bir çırpıda okuyamazsınız. 3-4 sayfada bir konu değiştiği için beyninizden dumanlar çıkabilir. Ben bu yüzden defalarca oturdum kalktım, sinir oldum bir yandan. Ama iyi tarafı bol bol düşünme fırsatım oldu. Bu da eleştirel düşünme pratiği oldu. İyi bir düşünce kitabı düşünceyi sistemli olarak sunar ki böylece bilgi sahibi olursunuz. Kitapta benim en çok canımı sıkan mevzu başlıklar arasında hiç bir bağlantının bulunmayıp öylece boca edilmesi. Malumat yığıntısından ibaret olmuş gibi.
Sonuç olarak bence kitabın hedef aldığı "herkesten" iseniz bu kitabı okumayın derim. Gidip Youtube'da video izleyin ya da Wikipedia'da takılın daha iyi. Ortamlarda malumatfüruşluk yapmamış olursunuz. Felsefeden "anlayan" biriyseniz zaten muhtemelen böyle bir kitap hiç ilginizi çekmeyecektir. Benim gibi ikisinin ortasında kalmış biriyseniz o zaman kafanızı toparlamak için işinize yarayabilir.
296 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Felsefeye ilginiz varsa ve bu yönde hiçbir bilginiz yoksa bence güzel bir kitap. Genel kültür olarak günlük hayatta karşılaştığınız felsefi konuşmalara yabancı kalmamanızı sağlıyor. Daha sonrası sizin ilginiz, ihtiyacınız yönünde araştırmanıza kalmış.

Felsefe türünde ilk okuduğum kitap diyebilirim. Şu anda kim kimin öğrencisi, hangi sorulara kim nasıl  cevap aramış gördüğüm ve  bir kaç paradoks örneği okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Eksik yönlerinden bahsedecek olursak, Doğu Felsefesine çok az yer verilmiş ve çok iyi bir çeviriye sahip değil.

Peki felsefe ile ilgili artık nerden devam etmeliyim? Önerisi olan var mı?
296 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı : Felsefe 101
Yazarı : Paul Kleinman
Çeviri : Şükrü Alpagut
Yayınevi : Say yayınları
Baskısı : Nisan 2018/ 288 Sayfa


Felsefe dünyasına adım atmak için önce felsefe terim ve kavramları hakkında kısa ve öz bilgiler edinmek gerekiyor. Düşünce tarihi ve devamında düşünürleri okuduğumuzda, daha verimli bir çalışma yoluna giriliyor böylece. Felsefe hakkında ön bilgi veren okuduğum bu altıncı kitap.
Bazen tekrara da kaçılsa, her yazardan, çevirmenden farklı deneyimler kazanıyor okur. Giriş için güzel bir başlangıç.
Devamında filozof ve diğer düşünürlerin dünyasına büyük bir ilgi ve merakla girmek isteyeceksiniz.
Öncelikle ülkemizin yetiştirdiği düşünürlerden başlamanızı öneririm.
Örneklendirmek gerekirse: Afşar Timuçin, Takiyettin Mengüşoğlu, Ioanna Kuçuradi,
Betül Çotuksöken
Bu kitap felsefeye ısınma turları sayılabilir. Yeni bir fikir, öneri, yöntem geliştirebilmemiz için, düşünceler tarihinde, daha önce ne tür fikirler, tartışmalar ve sonuçlar çıktığını görebilmemiz gerekiyor.
Felsefe terazisi zayıf olan, yaşamda bu eksikliği hissedecektir. Veya kendisi farkında olamasa da çevresine bunu hissettirecektir. Kimiz, burada niçin varız, nasıl olursak başarılı ve mutlu oluruz, başkalarına nasıl faydalı oluruz, toplumsal mutabakatı nasıl sağlarız, diğer evrensel canlı ve ögelerle iletişim ve etkileşimimiz nasıl olmalıdır, bilim, sanat, etik ve estetik anlayışımız nasıl olmalıdır?
Bu ve benzeri sorularda bize, felsefenin bilgi, deneyim ve metafizik dünyası yardımcı olacaktır.
Neyi bilip, neye inanıyorsanız; daha bilinçli, ona daha mutlu sarılacaksınız.
Belli bir istihdam hacmi olan resmi ve özel kurum, şirket ve kuruluşlarda üretim, kalite ve sosyal verimliliği artırmak için; endüstri mühendisi, sosyolog, psikolog ve felsefeci de görevlendirilmesi
Kurumun verim, güven ve mutluluk düzeyini artıracaktır.
İhtiyaca göre bu kadrolar ayrıca idareci, iletişimci, insan kaynakları, etik kurulu üyesi gibi tamamlayıcı görevler de yapabilirler.
Kurum; eğitim, üretim, yönetim, insan kaynakları, planlama ve gelişme süreçlerini bu takım ruhunun da desteği ile sürdürmesi yerinde olur.
Mantık zinciri içerisinde, felsefi bir öngörüye/ilkeye dayanmayan hiçbir öneri/öğreti etik değildir.
Nisan 2018’de dilimize ve kitap dünyamıza kazandırılmış bu kitap ile, yeni bir bakış açısı ile
Tanışacağınıza inanıyorum.
23.05.2018
Ali Rıza Malkoç
#armozdeyis
296 syf.
·Puan vermedi
Kitabın giriş cümlesi şöyle bitiyor: "Ah, felsefe. O şeyi asla kafam almayacak diye düşündüğünüz oldu mu hiç? Olduysa, o zaman korkmayın. Hep isteyip de bulamadığınız yoğun, felsefe eğitimi burada. Gözleriniz kan çanağına dönmeden zihninizi açma olanağına nihayet kavuşacaksınız." Bu cümlelerin sonuna kadar hakkını verdiğini düşünüyorum. Anlamak çok kolay size bir konuyu anlatırken "bir şeyi anlamak için önce ne olduğunu anlamak gerekir" diyerek açıklıyor ve konusuna öyle devam ediyor. Felsefede yer alan önemli insanların hayatlarını, düşüncelerini 2-3 sayfada anlaşılır bir şekilde anlatmış. Bazen çok fazla kendimi kaptırıp "keşke bu kadar kısa anlatmasaydı" dediğim oldu. Kısaca şemalarla, fotoğraflarla, verdiği örneklerle birçok felsefi kavramı hiç sıkılmadan, zorlanmadan öğrenmiş oldum.
296 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Benim için bu kitap belli yönlerden faydalı, belli yönlerden eksik bir kitap. Daha çok ansiklopedik özellik taşımasına rağmen oldukça basit ve bilgilendirici bir kitap. Felsefeye yeni başlayanlar için gayet faydalı. Kitabın hoşuma gitmeyen tarafı, çok önemli konuların çok az yer kaplamış olması. Doğu ve İslam felsefesine sadece 14 sayfa verilmiş. Kitabın ismi "Batı felsefesi 101" olsaydı bu sorunu belirtmezdim ama kitabın ismi "felsefe 101" olunca bu dediğim sorun teşkil ediyor bence. Ama yine de bilgilendirici bir kitap. Hem bazı filozoflar hakkında, hem de felsefenin temelini oluşturan bazı konular hakkında oldukça Açıklayıcı. Dediğim gibi eksik yanı olsa da yeni başlayanlar için faydalı bir çalışma.
%72 (211/296)
·Beğendi·10/10
Felsefeyi insana ders olarak görmeyi biraktirdigi icin tesekkurlerimizi bir borc biliriz felsefe sever olarak ve kesinlikle gunluk zamanda okunabilecek cok eglenceli bir kitap tavsiye en guzelinden edilir. Buyuk ustad da demis ya “Sorgulanmamis bir hayat yasamaya degmez” SOKRATES’ okuyun okutun, bakis aciniz dusunceleriniz zihniniz genislesin, iyi okumalar.
296 syf.
·1/10
Yenı baslayanlara öneririm. Kısa ve öz. Ama bır felsefeci için cok yuzeysel kalır. Rafta kitabı gördüğümde buyuk bir heyecanla aldım. Ama hayal kırıklığı yasadım. Filozofların dusuncelerine daha derin bir şekilde yer verilmeliydi.
296 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Felsefe 101, felsefe hakkında kısa ve net bilgiler almak için okunabilecek bir kitap. Felsefeye giriş için güzel bir kaynak olabilir.
Fakat siz de benim gibi bu kitabı okumak için biraz geç kaldıysanız, yani daha önce felsefe alanında ileri okumalar yaptıysanız bu kitap çerez gibi gelecektir.

Yeni bir şeyler öğrenmedim desem yalan olur elbette, ileri okumalar yapsam da her filozofu okuyup öğrenmiş, hepsini sindirmiş olmam mümkün değil. Felsefe 101 sayesinde daha önce okumadığım filozoflar hakkında kısa bilgiler öğrendim ve kitap haricinde de araştırmalar yaparak listeme yeni kitaplar eklemiş oldum.

Felsefe alanında henüz okumalar yapmamışsanız veya hangi filozofun kitaplarını okusam diye düşünüyorsanız, bence bu kitap güzel bir kaynak olacaktır.

İyi okumalar!
296 syf.
·9 günde·7/10
Felsefeye yeni yeni ilgi duyan biriyseniz kitap sizin için cazip olabilir. Kitapta bazı filozofların kısaca hayatları ile ön plana çıkan özellikleri ve felsefi düşünceleri paylaşılıyor.(Örneğin Nietzsche'nin 'üst insanı' ve Schopenhauer'in 'istenç'i gibi). Bunun dışında bazı meşhur alegori ve paradokslar da kitapta yer alıyor. Ancak felsefe ile ilgili bir altyapıya sahipseniz ya da daha ileri derecede bilgiye sahipseniz kitap size genel bir tekrar ve birkaç ansiklopedik bilgiden ibaret gibi gelebilir. Özetle felsefede yeni biriyseniz giriş için size iyi bir başlangıç olabilir ancak bu seviyenin üstündeyseniz açıkçası sizin için çok da uygun olmayabilir bu kitap.
Hakikat bölük pörçük ortaya çıkmaya başlayınca korkutucu olabilir ve insanlarda geri dönme isteği uyandırabilir.
Algısal görececilik
Aynı gün doğumuna bakacak olsalardı , tamamen farklı 2 şeyin meydana geldiğini düşünürlerdi. Brahe bu olayı güneşin doğması olarak görür. Kepler ise güneşin olduğu yerde durduğunu ve ufkun giderek alçaldığını düşünürdü .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefe 101
Alt başlık:
Platon ve Sokrates'ten Sartre ve Heidegger'e Düşünce Tarihi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Baskı tarihi:
Nisan 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050206401
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Psych 101: Psychology Facts, Basics, Statistics, Tests, and More!
Çeviri:
Şükrü Alpagut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Say Yayınları
Baskılar:
Felsefe 101
Philosophy 101
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Ders kitapları, felsefenin önemli teorilerini, ilkelerini ve figürlerini filozofları bile çileden çıkaracak kadar sıkıcı metinlere dönüştürebiliyor zaman zaman. Felsefe 101 gereksiz detaylara ve yorucu felsefi kuramlara yer vermek yerine insanın büyüleyici düşünce ve sorgulama tarihinin kapılarını size açıyor; Aristoteles ve Heidegger’den, istenç ve metafiziğe, başka yerde bulamayacağınız yüzlerce ilginç felsefi bilgi ve düşünce sunuyor.

Varoluşçuluğun gizemini mi çözmek istiyorsunuz yoksa sadece Voltaire’in kuşkuculuk hakkındaki düşüncelerini öğrenmek mi? Felsefe 101 merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyor.

Kitabı okuyanlar 218 okur

  • Burak Kılınç
  • Salih Güngör Topaloğlu
  • Alish Nazarov
  • Duygu
  • İlayda Yıldırım
  • Hasret Çelebi
  • Eylül Aksoy
  • Eray Kantekin
  • Ercan Hatay
  • Adem Dayangaç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.8 (8)
9
%8.6 (5)
8
%27.6 (16)
7
%19 (11)
6
%17.2 (10)
5
%5.2 (3)
4
%0
3
%5.2 (3)
2
%0
1
%1.7 (1)