Adı:
Fil Tyke Olmak
Baskı tarihi:
16 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052050675
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Tyke henüz küçücükken ailesinden koparılıp, sirklerde eğitilmek üzere yuvası olan Afrika’dan kaçırıldı.

Özgürlüğüne ve ailesine çok bağlıydı ama kaderi onu çok erken esir aldı.

Sevdikleriyle geçirmesi gereken zamanları sirklerde tutsak olarak tamamladı.

Ona verilen komutları hiçbir zaman dinlemedi.

Dinlemediği için birçok kere dövüldü.

Daha fazla canı yanmasın diye yerlere çöktü.

İnsanlar sadece eğlenmek ve para kazanmak için bu manzaraları nasıl yaratabildi?

Güzel Tyke daha fazlasını kaldıramadığı için defalarca sirkten kaçmaya çalıştı. Başaramadı.

Yirmi yaşına geldiğinde öyle bir olay yaşandı ki

Tyke’ı son kere gören herkes,

"Ben size ne yaptım?" diye haykırdığı bakışlarını yıllar sonra bile asla unutmadı.
112 syf.
·6 günde·10/10 puan
Ilk önce kapağına bayıldığım, sonra içeriğinin beni benden aldığı bu güzel kitabı okumaktan büyük bir zevk duyduğumu söylemek istiyorum.  Yediden yetmişe herkesin kendisine bir pay çıkarabileceği bir kitap. 100 sayfalık bir kitapta nasıl oldu da bu kadar hüzünlendim, üzüldüm ve aslında hepimizin görmezden geldiği gerçeklerle yüzleştim anlamak istiyorsanız bunu ancak okursanız anlarsınız.
.
Küçük bir cocuk olan Teem bir gün evde babasına ait  bir fotoğraf ve arkasına yazılmış bir not bulur; "Zaman bir yerde duruyor işte masal orası. " . Teem fotoğrafta gördüğü ,ağlayan ve yüzünden cok üzgün olduğu belli olan bu filin kendisini nasıl bir aydınlanmaya sürükleyeceğinden habersiz, zamanı ve zamanın neresinde bu masalın olduğunu arayışa çıkıyor.  Ne aradığını bilmeden her gün ormana gidiyor. Ormanda karşılaştığı yaşlı bilge , Teem'e sorularının cevaplarını bulmasında yardimci oluyor ve aradığı şeyin aslinda içinde olduğunu gösteriyor. Ve babasından fotoğrafın hikâyesini öğrendiğinde masalın ne olduğunu öğreniyor.
.
Kitabın son sayfalarında hikâyemizde bahsi geçen fil Tyke 'in son fotoğrafları da var. Belki hepimiz haberlerde , internet ortamında görmüşüzdür ama kaçımız umursamışızdır bilmiyorum.  Gittikce cağdaşlaşan toplumumuzda sirkler, hayvanat bahceleri, akvaryumlar, dogal ortamlarından uzaklaştırılan hayvanlar , insanlar gibi kendilerini ifade edemeseler de, insanlarla ortak olan , gözyaşları onların duygularını anlamamız icin tek yol mu gercekten? Küçücük bir çocuk aradığını bulma yolunda pes etmeden ilerlerken sizi de yolculuğuna ortak ediyor.  20 yıllık esareti boyunca kimselere derdini anlatamayan 5 tonluk dev fil  Tyke 'in umuda kaçış yolculuğu maalesef umduğu gibi sonlanmamış, o koca cüssesiyle küçücük insanların ellerinde can vermiş.  Küçücük bir çocukla , kocaman bir filin buluştuğu bu hikâye her yaştan okurlara kendini sevdirecektir, eminim.
.
112 syf.
·Beğendi·8/10 puan
“Zaman bir yerde bir kere duruyor.
İşte masal orası “
Her şey Teem’in üzerinde bu cümlenin yazılı olduğu bir fotoğraf bulmasıyla başlıyor. Fotoğrafta bir fil ve insanlar var. Filin gözleri ise acı dolu bakıyordu. File bakan insanların ise bazısı çaresiz bazısı hırslı görünüyordu. Tıpkı Teem’in babasının gece uyumadan önce anlattığı masallar gibi; bir yanda iyi, bir yanda kötüler. Fotoğrafta fil ağlıyordu . Oysa masallar da hep iyiler kazanırdı. Demek ki bu fotoğrafta iyiler kaybetmişti. Fotoğrafta yazan o cümle Teem için oldukça esrarengizdi. Peki ama zaman ne demekti? Pazartesi , Ekim , Haziran, üç ... Zaman bunlardan hangisiydi? Tam olarak neresiydi? .
.
Hadi o zaman şimdi Teem ile zaman ve masalı bulma vakti geldi.. ️
.
.
Fil Tyke gerçek bir olay. Son sayfalar da fotoğraflar da mevcut. Fil Tyke’nin hikayesini okurken “ah be insanlar sadece eğlenmek ve para kazanmak için bu manzaraları nasıl yaratabilir?” demekten kendimi alamadım. Çok duygulandım. Çok üzüldüm. Ama çok da güzel bilgiler edindim, dersler çıkardım. Güzel, akıcı , kaliteli bir anlatıma sahip bu kitabı ilkokuldan itibaren herkes okumalı. Hatta zaman zaman açıp tekrar okumalı!! .
.
“Tarih yazdı Tyke”
.
.
Bizi birbirimizden ayıran görüntümüz değil; muhabbet,ülfet ve ünsiyet. Dünya hepimize aynı döner ama iç dünya farklı mülkiyet. .
Zaman bir yerde duruyor. İşte masal orası.. Tyke henüz küçükken ailesinden koparılıp, sirklerde eğitilmek üzere yuvasından kaçırıldı. Sevdikleriyle geçirmesi gereken zamanları sirklerde tutsak olarak tamamladı. Ona verilen komutları hiç dinlemedi ve bir çok kere dövüldü. Tyke daha fazla kaldıramayacağını anladığı için defalarca kaçmaya çalıştı, başaramadı.. 20 yaşına geldiğinde sirkten kaçmayı başardı fakat öldürüldü, onu gören herkes "ben size ne yaptım?" diyen haykırışını gözlerinde gördü.. Kendi hayatı sona ererken sirkteki 16 tane filin hayatını kurtardı.. Yani Tyke tarih yazdı..
112 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
İlk başta ismine şaşırıp kaldığım fil Tyk ile başlamam gerektiğini düşünüyorum. Fillerin bu kamplara getirilip esir edilme olaylarını duymuştum daha önceleri fakat bunun bir fil tarafından gerçek olarak yaşanmış olması beni ayrıca hem şaşırtmış hem de sevindirmiş oldu. Tabiki kitabın sonu üzmüş olsa bile. Kitaba dönecek olursa bir masal kitabı gibi görülsede içerisinden çıkarılacak bir cok düşünce ve insanın kendini bulacağı anlar olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu insan zaman ve yaşam kavramlarının böyle güzel bir kitap ve fil Tyk yi örneklendirerek anlatım çok hoş ve gayet başarılı olmuş. Yazara teşekkürlerimi ve tebriklerimi buradan da dile getirmek isterim. Çok güzel bir kitap ve hani bazi şeyler bir nefesliktir ya bu kitapta öyle bir oturuşta bitirmelik bir kitap kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Şeyma Eke
112 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Harika bir kitap okudum. Çok dersler alınacak bir kitap ve hikaye o kadar güzeldi ki bir solukta okudum. Fillerin bambaşka dünyasına konuk olmak bu şeker gibi kitabı okumak çok iyi geldi . Ayrıca kapak tasarımı kitap içindeki resimler ayrı bir güzel olmuş. Tavsiye ederim
112 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
.
”Zaman bir yerde bir kere duruyor, işte masal orası...”
.
Hepimizin hayatında zamanın durduğu ve tekrar başlayana kadar ki olan sürece binbir anının, acının, mutluluğun ve deneyimin sığdığı olmuştur. Martin’in hayatında da bu masalsı süreç Tyke’ı tanıdığı ve ondan ayrıldığı zamana kadardır. Masallar hep güzel biter ama Martin’in masalı hiçte öyle olmamıştır. Martin’in oğlu Teem, o körpecik aklıyla zamanın ne demek olduğunu bulmaya çalışırken öğrenmiştir fil Tyke’ın hikayesini. .
Tyke daha minicikken, bundan sonraki hayatında sirklerde insanları eğlendirmesi ama kendisinin bir ömür ağlaması için yuvasından koparılmış bir fildir. Senelerce dayaklar, işkenceler gördü. Herkes gülsün, Tyke’ı izlemeye gelmek için verdikleri paranın hakkını alsınlar diye. Onun o koca gövdesinin altında kelebek gibi duygusallık, narinlik vardı aslında.
.
”Tarih yazdı Tyke...”
.
1994 yılında Havai’de tarih yazdı. İşlencelere dayanamayıp bir gösteri esnasında insanlardan hınç almak için birkaç tanesini yaralayarak attı kendini sokaklara. Kurtulmak istiyordu artık hepsinden. Ama halk ve bir sürü polis onu yakalamak için peşinden koştu. Onlarca mermiyle yere yıkıldı Tyke. Hepinize bunun hesabını soracağım dercesine melek oldu. .

İnsanlık dışı bu olaydan sonra büyük oranda azaldı fillerin yuvasından alınıp sirklere getirilmesi. Keşke Tyke ölmeden önce yönetimler buna el atsaydı. .
112 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Gitmeyin sirklere gitmeyin! Çocuklarınızın elinden tutupta çok matah bir şey yapıyormuş gibi ,iki üç fotoğraf çekmek için, çocuğunuza çok doğal bir olay gibi ‘’aa bak nasıl da yürüyor ipin üzerinde” diye zavallı maymuncuğu göstermek için gitmeyin.Siz küçücük topun üzerinde dans ediyor musunuz? Ateşin içinden geçiyor musunuz korka korka? Onlar neden bunlara maruz kalmak zorunda? Binlerce kiloluk filin topun üstünde durması çok mu ilginç? Yapmayın Allah aşkına, bir rahat bırakın şu hayvanları yaaa.Çocuklar, işin arka yüzünü bilmez. Yaşanan işkenceleri,aç bırakılmaları,şiddeti anlamaz.Çünkü adı üzerinde onlar çocuk !! Ama sizin her şeye yeten bir aklınız var, biraz düşünme kabileyetinizi kullanın. Ortak olmayın bu kapitalizmin parçasına. Ortada canlar,masum,dilsiz canlar var.Kitaplardan tanıtın hayvanları çocuklara.2020 yılındayız istemediğiniz kadar bilgi,argüman var artık. Onları edinin. Sirke gitmeyin.Yazar o kadar güzel bir iş çıkarmış ki ortaya, son sayfalarda göz yaşlarımı tutamadım. İçim eridi. Bu kitabı kesinlikle önce her yetişkin okumalı ve akabinde çocuklarına okutmalı. Kitabın içerisinde çok fazla altını çizdiğim yer oldu. Resimli görseller barındırması da çok güzeldi. Ellerinize sağlıkHayvanlar konusunda çok hassasımdır. Her konuda anlayışlı olabilirim belki ama hayvanlara bile isteye zarar vereni en sevdiğim bile olsa (ki öyle biri en sevdiğim olamaz) tanımam,haddini bildiririm.Ne yazık ki bu dünyanın başına gelebilecek en kötü şey insanoğlu. Nietzche kırbaçlanan ata sarılıp ağladığında 19.yy bitmemişti daha. Biz bugün bir avuç insan faytonları tartışmaya ancak başlayabildik.Demem o ki hiç bir şeyiniz olmayabilir bu dünyada ama bir kalbiniz var lütfen onu hatırlayın.
112 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar size güzel bir kitap yorumuyla geldim .

Teem diye bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor bu güzel kitap,babasının yaşadığı hüzün dolu bir olayı oğlu Teem'e anlatması .

Fil Tyke'nin nasıl tarih yazdığını bu güzel kitabı okuyun her yaşa hitap eden bir kitap olmuş çünkü gönül rahatlığıyla söylüyorum bir okul öncesi öğretmeni olarak velilerim ilk siz sonra çocuklarınıza okutun. .

Ders verici hem de düşündürücü bir kitap olmuş.

Kitapdaki çizimler kitabın kapağı çok çok güzel olmuş . Zaman bir yerde duruyor.İşte masal orası..
Gerçekten sevmeyi başarırsan.Hakiki mutluluklardan olabilirsin.
Dostun varsa düşmezsin.Düşmanın varsa doğrulamazsın
112 syf.
·Puan vermedi
Acı dolu gözlerle bakan bir filin fotoğrafıyla, içindeki öğrenme arzusunun peşine düşen Teem'in hayatı öğrenmeye başlamasının hikâyesi.. Fotoğrafın sırrını öğrendiğimde içimden bir şeyler koptu. ~
#FilTykeOlmak kitabının çocuklardan önce velilerin ve eğitimcilerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Sirkler, çocuklara hayvanları sevdirmek ve insanları eğlendirmek için varlığını sürdürüyor. Ancak ödenen bedel düşünülünce eğlenceden pek de eser kalmıyor.
~
Ormanların kralı aslan ormanında gezinirken şüphesiz ki ateş çemberinin içinden atlamıyor, dev cüssesiyle insanoğlunu ürküten fil ailesiyle birlikte afrika’da top oynamıyor ya da bisiklete binmiyor. Peki sirkteki hayvanlar “eğlence“ adı altında yaptıkları onca şeyi nasıl yapabiliyor hiç düşündünüz mü?
Şehrimize gelen, hayvanların eğlence aracı olarak kullanıldığı, sirklere paramızı harcamayalım. “Onların” bizim ödediğimizden daha ağır bir bedel ödediğini hatırlayalım.
Tyke'nin hikayesini okuyup, nasıl davranmanız gerektiğine kendiniz karar verin.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Sevgili Gizem öncülüğünde çok güzel bir grupla yazarımız @seymaekee ‘ye ait #filtykeolmak isimli bu güzel kitabı okuduk.
.
Uzun zamandır okuduğum en samimi en güzel en naif bir hikayesi olan kitap Fil Tyke Olmak
Bu kitabı özenle minik oğlum Ömer Mert için saklamayı düşünüyorum, gerçi tüm kitaplarım oğlum için ancak özellikle Martı gibi Küçük Prens gibi oldu bizim için
Hikayesi ise şöyle minik Teem , fil Tyke’nin fotoğrafının arkasında babasından bir söz bulur ve bunun peşine düşer. Arayışı sırasında yaşlı Jacob ile tanışır ve çok güzel bir arkadaşlık kurarlar.
Babasının minik oğlu Teem babasında fil Tyke’nin hikayesini dinler, ve bu hikayenin hüzünlü sonudur.

Fil Tyke’nin hüzünlü gözlerini haberlerden izlediğim zamandan beri hatırlıyorum acı ve hüzünle hatırlıyorum kıpkırmızı gözlerini

Kesinlikle okumanızı öneririm.
Keyifli okumalar dilerim.
112 syf.
·1 günde·10/10 puan
2020 yılbaşı hediyesi olarak almıştım bu kitabı. Göz ucuyla baktığınızda çok sevimli gözüküyor kitap sanki çok mutlu bir hikayeyi anlatıyor gibi... Halbuki kalbe dokunan bir odağı var. Günümüzde insanlara, hayvanlara, doğaya, canlı ve cansız her varlığa zarar veriliyor. Bu kitap çok sade bir dille tek bir odakla birçok şeye değinmiş aslında. Fil Tyke'nin yazdığı tarihe tanık oluyorsunuz. Sirkte eğitilmek üzere yuvası olan Afrika'dan kaçırılan Tyke yıllar boyunca işkencelere maruz kalarak sirklerde çalıştırmış. Nisan 1993'de sirkten kaçmaya çalıştığı sırada polisler tarafından tüfekle vurularak öldürüldü Tyke. Tamı tamına "seksen altı" kere vurdular onu. Ölümü büyük bir ses getirdi. Sirk kapatıldı. Sirkte bulunan 46 hayvan yuvasına geri götürüldü. Ve Tyke tarih yazdı. Bir sürü toplumsal değişime sebep oldu. Ondan geriye kalan ölmeden saniyeler önce çekilen bir fotoğraf var. Tyke, hepimize ders verir gibi bakıyor. Ben size ne yaptım ki diyen o acıklı bakışı... "Zaman bir yerde duruyor. İşte masal orası..." Zaman Tyke öldüğünde durdu. İşte masal orası...
112 syf.
·Puan vermedi
Kitap küçük bir çocuk olan Teemin babasının odasında bulduğu fotoğraf ve arkasında yazan “ Zaman bir terde duruyor işte masal orası “ boyundan sonra zaman ve zamanın neresinde bu masalın olduğunu aramaya başlıyor. Ne aradığını bilmeden her gün ormana gider ve oraya Jocobla tanışır ve hikaye başlar. Teem sorularının cevaplarını ararken aslında aradığı cevapların içinde olduğunu öğrenir. Jocobun Teem için bir yol gösterici bir bilge gibi olması ve en son babasının fotoğrafı ve arkasında ki yazının hikayesini anlatmasıyla masalın ne olduğunu öğreniyoruz.
Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir.
Zaman nereye sığar ki? Hangi taşın altındadır. Hangi ağacın gövdesinde gizlenir zaman? Dokunulabilir bir cisim midir? Katı mıdır yoksa sıvı mı?
“Hayatını her şeyde kusur arayarak geçiren insanlar, kusurun yaradılıştan olduğunu ve kendilerinde de olduğu gibi herkeste bolca bulunduğunu hatırlamalılar. “
“Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fil Tyke Olmak
Baskı tarihi:
16 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052050675
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Tyke henüz küçücükken ailesinden koparılıp, sirklerde eğitilmek üzere yuvası olan Afrika’dan kaçırıldı.

Özgürlüğüne ve ailesine çok bağlıydı ama kaderi onu çok erken esir aldı.

Sevdikleriyle geçirmesi gereken zamanları sirklerde tutsak olarak tamamladı.

Ona verilen komutları hiçbir zaman dinlemedi.

Dinlemediği için birçok kere dövüldü.

Daha fazla canı yanmasın diye yerlere çöktü.

İnsanlar sadece eğlenmek ve para kazanmak için bu manzaraları nasıl yaratabildi?

Güzel Tyke daha fazlasını kaldıramadığı için defalarca sirkten kaçmaya çalıştı. Başaramadı.

Yirmi yaşına geldiğinde öyle bir olay yaşandı ki

Tyke’ı son kere gören herkes,

"Ben size ne yaptım?" diye haykırdığı bakışlarını yıllar sonra bile asla unutmadı.

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • kitapci1kizinguncesi
  • selenay dede
  • Başak
  • Kitapcan
  • Rana Duru Dıramalı
  • Şeyda Yılmaz
  • Merve Fikir
  • Zuhal Arslan
  • Nurefşan Üzülmez
  • Esra dinç

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.7 (5)
9
%31.8 (7)
8
%31.8 (7)
7
%9.1 (2)
6
%4.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0