·
Okunma
·
Beğeni
·
409
Gösterim
Adı:
Fırtınadan Sonra
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Fırtınadan Sonra
Fırtınadan Sonra
Fırtınadan Sonra
285 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Amerikan işçi sınıfı tarihinde 1 Mayıs'ın doğuşuna neden olan olayları ve sonrasını işleyen, hem edebi, hem de belgesel niteliği bakımından gerçek bir başyapıttır.
368 syf.
·58 günde·8/10
1800'lü yıllarda bile J.P Morgan, Rockafeller, Mc Cormik vb. varlıklı ailelerin hükümetleri nasıl istekleri doğrultusunda yönlendirdiği, seçimleri nasıl manipüle ettikleri, çiftçilerin ellerindeki toprakların alınarak nasıl köleleştirildiği, hikaleştirilerek anlatılmış.

Sendikların ve 1 Mayıs'ın ortaya çıkışını, içlerin çalışma sürelerini, işçi haklarını ; Fransız ihtilalinin körüklediği özgürlük, Rusya'da ortaya çıkan komünizm ve sosyalizm rüzgarını da arkasına alarak tüm bunları kapitalizmin beşiği Amerika üzerinden işlemiş, güzel ve bir o kadar da bakış açısı geliştiren bir kitap
Doğru ve yanlış diye bir şey yok dünyada. Bir avuç domuzun çıkarlarına uygun kurallar var, kanunlar var. Bunlara göre yaşıyoruz. Ben de, sen de, onlara hizmet ediyoruz! Bütün dünya onlara hizmet ediyor!
Howard Fast
Sayfa 188 - Oda Yayınları-1974
İnsanların haklarını değil, umutlarını anlatacağım. Çünkü hak denen şeyden nasibimiz kıt, ama umudumuz sonsuz.
Howard Fast
Sayfa 87 - Oda Yayınları-1974
İçinde bulunduğumuz bu pis, kokuşmuş oyunu nasıl oynarsan oyna, nasıl savaşırsan savaş, pislik, gene o pislik. Sıyrılmak istiyorum artık bu pislikten.
Howard Fast
Sayfa 278 - Oda Yayınları-1974
Halkı aldatmak zor değil evet, öyle çok aldatıldı ki bu halk, insana sancılar giriyor bunu düşünürken.
Howard Fast
Sayfa 228 - Oda Yayınları-1974
FISCHER: «(...) Ölüme mahkum edilmemi protesto ediyorum, çünkü cinayet işlemedim. Ancak, Sosyalist olmam sebebiyle öleceksem, bir sözüm yok...»

LINGG: « (...) Sizi tanımıyorum! Sizin kanununuzu, nizamınızı; kuvvete dayanan yetkinizi tanımıyorum! Bu yüzden asın beni!»

FIELDEN: « (...) Bir yanım var ki; öldüremezsiniz...»

ENGEL: «Hakları yalnız imtiyazlı sınıflara göre ayarlayan ve işçilere hiç hak tanımayan hükümete karşı kim saygı duyabilir? Böyle bir hükümete saygım yok benim...»
Howard Fast
Sayfa 159 - Oda Yayınları-1974
Basın onların elinde; kiliseler onların elinde, hatta topraktan çıkan ürün bile onlara ait. Görüyor musun neler öğrenmişim? Aslında, kimi vakit öğrenmez olaydım diyorum kendi kendime. Kimi vakit, keşke o eski, sakin, aptal ama belki daha mutlu Emma Ford olsaydım diyorum kendi kendime.
Howard Fast
Sayfa 275 - Oda Yayınları-1974
Ben ellerimle çalışıyorum! Sen, sen de ellerinle çalışıyorsun. Peki, bizim çalışıp meydana getirdiğimiz serveti bizlerden alacak kadar güçlü eller,güçlerini nerden alıyorlar,nerden?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fırtınadan Sonra
Baskı tarihi:
1988
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Oda Yayınları
Baskılar:
Fırtınadan Sonra
Fırtınadan Sonra
Fırtınadan Sonra

Kitabı okuyanlar 10 okur

  • Çekdar Yaman
  • Nilay bakır

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0