Gece Tayyarede Açıkta

9,4/10  (5 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
798 gösterim
Vecihi Hürkuş bir uçma sevdalısı idi. Uçağın zor bulunduğu bir memleket ve dönemde uçtu. Bununla yetinmeyip Kurtuluş Savaşı'na gökyüzünden katıldı, binlerce askerin gökyüzünde aradığı umut oldu. Kazanılan bağımsızlık sonrası durmadı, ilk Türk yapımı uçağı üretti. Yetinmedi, Türkiye'nin İlk sivil havacılık okulunu kurdu. Türk havacılığının pek çok önemli tarihine imza atmakla geçen bir ömür sonrası insanoğlunun Ay'a ayak basmak için yola çıktığı 16 Temmuz 1969' da yaşama veda etti. Araştırmalarımda Vecihi Hürkuş'un hayatını hep takip ettim.

Orhan Bahtiyar bir yazma sevdalısı. Okurun zor bulunduğu bir memleket ve dönemde üçüncü romanını yazdı. Yetinecek mi? Takip ediyorum. -SUNAY AKIN-

1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm yıkıcılığıyla sarmalanan Anadolu toprakları, adı bilinmeyen sayısız kahramanla dolup taşsa da, içlerinden biri vardır ki, imkânsızı başarmayı kafasına koymuştur. Ülkenin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki tayyarelerinden birini kullanacak ve vatan savunmasında düşmanlara kök söktürecektir, hem de teknolojik yönden üstün son model tayyarelere karşın neredeyse bir hurdayla uçarak yapacaktır bunu.

Azimli bir Türk pilotu olan Vecihi Hürkuş bu imkânsız dileğini gerçekleştirir; daha pek çok imkânsız şeyi de… An gelir, düşmanların hem korku hem de saygıyla andığı bir lakaba da sahip olur: Kara Tehlike.

İşte Gece Tayyarede Açıkta Vecihi Hürkuş'un, namı diğer Kara Tehlike'nin romanıdır; daha doğrusu, onun hayatındaki en tehlikeli, en akıl almaz, en gözü pek ve en tehlikeli yedi yıllık dönemin yarı belgesel içerikteki aktarımı… İnanılmaz kahramanlıklar kadar, uzun süren bir esaretin de yer bulduğu bir destan…

Böyle bir destanı, Vecihi Hürkuş'un hayatına en çok vakıf olan isimlerden Orhan Bahtiyar'ın akıcı kaleminden okumaksa, başlı başına bir keyif.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789944106672
 • Yayınevi:
  AYA
 • Kitabın Türü:
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hepimizin seyrettiği yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi isimlerin rol aldığı 1977 yapımı "Gülen Gözler" filmini hatırlarsınız.

Gülen Gözler filminde Yaşar Usta'nın (Münir Özkul) büyük kızı Fikret'e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) vardır. Vecihi öyle aşıktır ki filmin sonunda uçakla Yaşar Usta'nın evinin içine bile girer.

İşte bu filmde adı geçen Vecihi karakterine ismi, aslında Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Türk pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş'tan esinlenerek verilmiştir.

Bu romanda yazar bize Vecihi Hürkuş'un hayatını, sevdasını ve yaşadıklarını millî mücadele dekorunda süsleyerek ve muhteşem bir kurguyla anlatmış.

Vecihi Hürkuş'u bize tanıttığı ve anlattığı için Orhan Bahtiyar'a ne kadar teşekkür etsek az.

Okuyun ve çocuğunuz belli bir yaşa geldiğinde mutlak okutun.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Orhan Bahtiyar 'ın Vecihi Hürkuş 'un günlüklerinden yola çıkarak yazdığı bu dolu dolu kitabı okurken Kurtuluş Savaşının gizli kahramanlarını da yakından tanıyoruz

gökmen kılıçoğlu 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir öğrencim öğretmenler gününde hediye etmişti. Yaklaşık 6 ay sonra okuyabildim. Vecihi Hürkuş, merak ettiğim bir kişiydi. Yaşamı ibret vericidir. Kitap Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele sırasında yaşadıklarını anlatıyor. Aslında benim en çok merak ettiğim cumhuriyet döneminde yaşadıkları, uçak yapma macerası ve bunun nasıl engellendiği idi. İnşallah onu da yazan biri çıkar. Akıcı bir üslubla yazılmış, sürükleyici bir kitap. Yakın tarihimizi başka bir açıdan, "kuş bakışı" olarak okuyoruz. Yazarın eline sağlık.

Kitaptan 2 Alıntı

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yormuştu yolculuk. Yataklı kompartımanda da olsa tren yolculuğu zordu. Hele bir de üzerine iki gün sürmesi, yolculuğun zorluğuna bir taraftan sıkıcılık da ekliyordu. İşte bu yüzden yanına alabildiği kadar kitap almıştı Vecihi.Etrafını izlemekten sıkıldığı anlarda imdadına yetişiyordu ak sayfalarıyla aydınlanmanın ışıksız fenerleri.

Gece Tayyarede Açıkta, Orhan BahtiyarGece Tayyarede Açıkta, Orhan Bahtiyar
seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öylece baktı elindeki keyif sembolüne. Sanki sigaranın yusyuvarlak gövdesine iki kanat, bir de kuyruk taksa tayyare olup havalanıverecekmiş gibi geldi bir an. Pervanesiz tayyare... Arkasından kırmızı bir alev topu çıkartarak giden bir tayyare... Gülümsedi.
'' Kim bilir ? '' dedi. '' Belki bir gün...''

Gece Tayyarede Açıkta, Orhan BahtiyarGece Tayyarede Açıkta, Orhan Bahtiyar

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız