Gece Tayyarede Açıkta

·
Okunma
·
Beğeni
·
960
Gösterim
Adı:
Gece Tayyarede Açıkta
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944106672
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
AYA
Vecihi Hürkuş bir uçma sevdalısı idi. Uçağın zor bulunduğu bir memleket ve dönemde uçtu. Bununla yetinmeyip Kurtuluş Savaşı'na gökyüzünden katıldı, binlerce askerin gökyüzünde aradığı umut oldu. Kazanılan bağımsızlık sonrası durmadı, ilk Türk yapımı uçağı üretti. Yetinmedi, Türkiye'nin İlk sivil havacılık okulunu kurdu. Türk havacılığının pek çok önemli tarihine imza atmakla geçen bir ömür sonrası insanoğlunun Ay'a ayak basmak için yola çıktığı 16 Temmuz 1969' da yaşama veda etti. Araştırmalarımda Vecihi Hürkuş'un hayatını hep takip ettim.

Orhan Bahtiyar bir yazma sevdalısı. Okurun zor bulunduğu bir memleket ve dönemde üçüncü romanını yazdı. Yetinecek mi? Takip ediyorum. -SUNAY AKIN-

1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm yıkıcılığıyla sarmalanan Anadolu toprakları, adı bilinmeyen sayısız kahramanla dolup taşsa da, içlerinden biri vardır ki, imkânsızı başarmayı kafasına koymuştur. Ülkenin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki tayyarelerinden birini kullanacak ve vatan savunmasında düşmanlara kök söktürecektir, hem de teknolojik yönden üstün son model tayyarelere karşın neredeyse bir hurdayla uçarak yapacaktır bunu.

Azimli bir Türk pilotu olan Vecihi Hürkuş bu imkânsız dileğini gerçekleştirir; daha pek çok imkânsız şeyi de… An gelir, düşmanların hem korku hem de saygıyla andığı bir lakaba da sahip olur: Kara Tehlike.

İşte Gece Tayyarede Açıkta Vecihi Hürkuş'un, namı diğer Kara Tehlike'nin romanıdır; daha doğrusu, onun hayatındaki en tehlikeli, en akıl almaz, en gözü pek ve en tehlikeli yedi yıllık dönemin yarı belgesel içerikteki aktarımı… İnanılmaz kahramanlıklar kadar, uzun süren bir esaretin de yer bulduğu bir destan…

Böyle bir destanı, Vecihi Hürkuş'un hayatına en çok vakıf olan isimlerden Orhan Bahtiyar'ın akıcı kaleminden okumaksa, başlı başına bir keyif.
(Tanıtım Bülteninden)
“Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkunuz olmasın tayyaredir. Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir” Mustafa Kemal ATATÜRK (1936 Eskişehir Tayyare Alayı Ziyaretindeyken…)

Açılışı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kitapta geçen bu sözleriyle yaptıktan sonra, Kurtuluş Savaşının nice bilinmeyen kahramanlarından biri olan makinist, pilot Vecihi Hürkuş’un yaşam öyküsünü anlatmaya çalışacağım. Kitabı iki sene önce almıştım. Necip bey’in / Necip G. önderliğini yaptığı Farklı Türler Etkinliği okumam için beni ateşledi. Tıpkı Vecihi’nin müptelası olduğu biricik uçağı, nazlı kızım dediği Albatros tayyaresini ateşlediği gibi. Necip bey’e de buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.

Evet Vecihi ismi size mutlaka çağrışım yapmıştır. Hepimiz Şener Şen’in o ünlü uçan Vecihi karakteriyle, Münir Özkul’un evine girdiğini, Ayşen Gruda’yı seven ve onunla babası vermediği için evlenemeyen rolüyle hatırlıyoruz :) Filmin ismi Gülen Gözler’dir. Mutlaka izlemişsinizdir ya da karakteri biliyorsunuzdur. İşte bu karakter aslında gerçek Vecihi Hürkuş’tan esinlenilip uyarlanmıştı.

Peki Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve son uçuşu ona nasip olan ya da Rusların ona taktığı isimle Kara Tehlike Vecihi Hürkuş kimdi? O, insanın soyadının hayatı olabildiği özel kişilerden biri. 6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul'da doğdu. Yeşilköy'deki Tayyare Mektebi'ne girerek pilot olarak mezun oldu. Vecihi tam bir tayyareciydi. Ama kökten bir tayyareci. İçini dışını her şeyini bilen, onaran, tasarlayan sözden değil, gönülden bağlı bir uçuş kahramanıydı. Tüm imkansızlıklar, olumsuzluklar, uçak düşürmeleri Onu asla yıldırmaya yetmedi. Evet uçak düşürdü ama sapasağlam hayatta kalabildi. O hep uçtu. Uçmak için doğmuştu. Semaya ait olduğu kadar aziz vatanına da aitti. Önce yaptığı keşif uçuşlarından sonra, gerçek savaşın olduğu göklerde uçmaya başladı Vecihi. Rusları bombalamaya gittiklerinde, Yüzbaşı Şükrü Bey'in “Bu görevde gazilik yok Vecihi, ya şehitsin, ya esir” dediğinde gözünü kırpmadan “Allah şehitliği nasip etsin” diyordu.

Vatanına da uçağı gibi tutkuyla kopmamak üzere bağlanmış biri vardı hep okuduğumda. Vecihi bir yandan vatanı için savaşırken, bir yandan da ölen pilotlar ve diğer insanlar için derin bir üzüntüye kapılıyordu. Hümanist yönünün bu denli güçlü olması, okuyucuyu etkilememesi mümkün değil. Kaç kadını kocasız, kaç çocuğu babasız, kaç anne babayı evlatsız bıraktım diyor, her bombaladığı uçaktan sonra…

Ruslara karşı savaşında uçağı düşürerek, Nargin Adasında yaşadığı esir hayatından da söz ediliyor. Okurken insan tasavvur ettikçe, içinin acımasını önleyemiyor. Esir düşmek Vecihi için zaten ölümden beter. Orada esir düşen Türk askerlerinin çoğu temizlenme imkanı olmadığından kolera salgınından hayatını kaybetmiş. Her yer pislik içinde. Yemek namına hiçbir şey yok. Adada su kaynağı da olmadığı için, şehirden getirilen su önce Ruslara, kalırsa Türk esirlere veriliyordu. Burada tam 6 gün su verilemiyor Türk esirlere! Ne acı, sert, kesif koşullar. Savaş süresince ne beter hayatta kalma direnişleri. Vecihi buradan kaçmak için plan yapıyor. Öleceksem özgürlüğüme giderken öleyim diye kazıyor tüm belleğine, azmine. Pes etmeyi asla kendine yediremediği için yüzerek kaçmayı başarıyor. Kaçmasından önceki yaptığı bir planı ve Ruslara tokat gibi verdiği bir ders var ama onu burada anlatarak okuyacak kişilerin keyfini kaçırmak istemiyorum.

İstanbul’a döndüğünde ise, kaldığı yerden devam etmeye başlıyor bizim kahraman pilotumuz. Yunanlılara da gereken cevabı fazlasıyla veriyor Vecihi. İstanbul İngilizler tarafından resmen işgal ediliyor. Ülkenin o zamanki vahim durumu, Vecihi’yi biran olsun görevinden ayırmıyor. Her zaman yürekten inanıyor ve biliyor ki, bu Vatan kurtulacak! Vatan yeter ki sağ olsun! Çoğu arkadaşını kaybediyor Vecihi. Burada daha çok kişi ve pilotların adı geçiyor ve onlarında hayatlarına bakış atma imkanı sunmuş yazar. Hepsi Kuvayi Milliye’nin adsız, onurlu, cesaretli, aziz vatanperverleri olarak yüreklerde ilelebet yaşayacak.

Vecihi tarihe yazdığı başarılarından dolayı İstiklal Madalyası alıyor. Kendisi o kadar tevazu sahibi biri ki ne zaman bir komutanı tarafından azıcıkta olsa övülse bunu içinde yaşayıp, dillendirmiyordu. Ve hep okuduğumda etkilendiğim gibi, ölen insanların acısı onu daha çok düşündürüyor, ilgilendiriyor.

Kitapta, Vecihi’nin 1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı süresince yaşadıklarını anlatmış. Savaştan sonraki kendi uçağını üretmek için başlattığı girişimden ve bu girişimin defalarca baltalanmasını anlatmıyor. Ben onu da kitapta bulabileceğimi düşünmüştüm! Umarım bu serüvenin bundan sonraki kısmını da okuma imkanım(ız) olur. Çünkü bildiğim kadarıyla kendisinin bu sevdasını tüketmek adına çoğu insanın bu işi sabote ettiği tatsız bir gerçek. Meyve veren ağaç her zaman her yerde taşlanır, taşlanmakla da kalmaz kökünden sökülür!

Kitabın anlatım dili son derece anlaşılır ve akıcıydı. Yazar Orhan Bahtiyar’ın kalemi okuyucuyu kesinlikle sıkmıyor. Ben zamanımın kesintiye uğramasından dolayı on güne yayarak okuyabildim. Yoksa en fazla iki ya da üç günde bitirebileceğiniz bir kitap olmuş.

Okumak isteyenlere “mutlaka” diyor, herkese iyi okumalar diliyorum.
Orhan Bahtiyar 'ın Vecihi Hürkuş 'un günlüklerinden yola çıkarak yazdığı bu dolu dolu kitabı okurken Kurtuluş Savaşının gizli kahramanlarını da yakından tanıyoruz
Hepimizin seyrettiği yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi isimlerin rol aldığı 1977 yapımı "Gülen Gözler" filmini hatırlarsınız.

Gülen Gözler filminde Yaşar Usta'nın (Münir Özkul) büyük kızı Fikret'e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) vardır. Vecihi öyle aşıktır ki filmin sonunda uçakla Yaşar Usta'nın evinin içine bile girer.

İşte bu filmde adı geçen Vecihi karakterine ismi, aslında Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Türk pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş'tan esinlenerek verilmiştir.

Bu romanda yazar bize Vecihi Hürkuş'un hayatını, sevdasını ve yaşadıklarını millî mücadele dekorunda süsleyerek ve muhteşem bir kurguyla anlatmış.

Vecihi Hürkuş'u bize tanıttığı ve anlattığı için Orhan Bahtiyar'a ne kadar teşekkür etsek az.

Okuyun ve çocuğunuz belli bir yaşa geldiğinde mutlak okutun.
Bir öğrencim öğretmenler gününde hediye etmişti. Yaklaşık 6 ay sonra okuyabildim. Vecihi Hürkuş, merak ettiğim bir kişiydi. Yaşamı ibret vericidir. Kitap Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele sırasında yaşadıklarını anlatıyor. Aslında benim en çok merak ettiğim cumhuriyet döneminde yaşadıkları, uçak yapma macerası ve bunun nasıl engellendiği idi. İnşallah onu da yazan biri çıkar. Akıcı bir üslubla yazılmış, sürükleyici bir kitap. Yakın tarihimizi başka bir açıdan, "kuş bakışı" olarak okuyoruz. Yazarın eline sağlık.
Şu ana kadar okuduğum en akıcı kitap diyebilirim.Vecihi HÜRKUŞ tanınması gereken gerçek bir kahraman.Orhan Bahtiyar da gerçekten çok güzel anlatmış kahramanımızı.Sayesinde kurtuluş savaşı hakkında bilinmeyen bir çok şeyide öğrenmiş olduk.Elinize sağlık ayrıca Herkes bu kitabı okumalı. :)
"Bütün emellerini ve düşüncelerini yalnız milliyet sevgisiyle süsle ve besle. İşte o zaman yurdunun sevilen başarıcısı olursun." Vecihi Hürkuş
Yormuştu yolculuk. Yataklı kompartımanda da olsa tren yolculuğu zordu. Hele bir de üzerine iki gün sürmesi, yolculuğun zorluğuna bir taraftan sıkıcılık da ekliyordu. İşte bu yüzden yanına alabildiği kadar kitap almıştı Vecihi.Etrafını izlemekten sıkıldığı anlarda imdadına yetişiyordu ak sayfalarıyla aydınlanmanın ışıksız fenerleri.
Öylece baktı elindeki keyif sembolüne. Sanki sigaranın yusyuvarlak gövdesine iki kanat, bir de kuyruk taksa tayyare olup havalanıverecekmiş gibi geldi bir an. Pervanesiz tayyare... Arkasından kırmızı bir alev topu çıkartarak giden bir tayyare... Gülümsedi.
'' Kim bilir ? '' dedi. '' Belki bir gün...''
"Bu genç adama iyi bakınız. Kendisi sadece yirmi beş yaşındadır. Yüreğindeki vatan aşkına uçma aşkı eşlik eder. Buraya birlikte geldik. Büyük eziyetler çektik, çok üzüntüler yaşadık, ama her defasında kederi mutluluğa, mağlubiyeti zafere çevirmeyi bildik. Kendisi bir gedikli erdir ve Rusların en çekindiği pilottur. Ondan faydalanınız."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gece Tayyarede Açıkta
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944106672
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
AYA
Vecihi Hürkuş bir uçma sevdalısı idi. Uçağın zor bulunduğu bir memleket ve dönemde uçtu. Bununla yetinmeyip Kurtuluş Savaşı'na gökyüzünden katıldı, binlerce askerin gökyüzünde aradığı umut oldu. Kazanılan bağımsızlık sonrası durmadı, ilk Türk yapımı uçağı üretti. Yetinmedi, Türkiye'nin İlk sivil havacılık okulunu kurdu. Türk havacılığının pek çok önemli tarihine imza atmakla geçen bir ömür sonrası insanoğlunun Ay'a ayak basmak için yola çıktığı 16 Temmuz 1969' da yaşama veda etti. Araştırmalarımda Vecihi Hürkuş'un hayatını hep takip ettim.

Orhan Bahtiyar bir yazma sevdalısı. Okurun zor bulunduğu bir memleket ve dönemde üçüncü romanını yazdı. Yetinecek mi? Takip ediyorum. -SUNAY AKIN-

1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm yıkıcılığıyla sarmalanan Anadolu toprakları, adı bilinmeyen sayısız kahramanla dolup taşsa da, içlerinden biri vardır ki, imkânsızı başarmayı kafasına koymuştur. Ülkenin iki elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki tayyarelerinden birini kullanacak ve vatan savunmasında düşmanlara kök söktürecektir, hem de teknolojik yönden üstün son model tayyarelere karşın neredeyse bir hurdayla uçarak yapacaktır bunu.

Azimli bir Türk pilotu olan Vecihi Hürkuş bu imkânsız dileğini gerçekleştirir; daha pek çok imkânsız şeyi de… An gelir, düşmanların hem korku hem de saygıyla andığı bir lakaba da sahip olur: Kara Tehlike.

İşte Gece Tayyarede Açıkta Vecihi Hürkuş'un, namı diğer Kara Tehlike'nin romanıdır; daha doğrusu, onun hayatındaki en tehlikeli, en akıl almaz, en gözü pek ve en tehlikeli yedi yıllık dönemin yarı belgesel içerikteki aktarımı… İnanılmaz kahramanlıklar kadar, uzun süren bir esaretin de yer bulduğu bir destan…

Böyle bir destanı, Vecihi Hürkuş'un hayatına en çok vakıf olan isimlerden Orhan Bahtiyar'ın akıcı kaleminden okumaksa, başlı başına bir keyif.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 15 okur

  • Yavuz Selim ZIK
  • Mehmet Ali
  • İbrahim BASYİGİT
  • gökçe c.
  • musa kara
  • Burçin KAŞTAN
  • Serap Ertaş
  • Kenan Akter
  • ebru
  • Mehmet Yıldırım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (4)
9
%10 (1)
8
%40 (4)
7
%10 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0