Gökbörü’nün İzinde (Kadim Türklerin Topraklarında)

·
Okunma
·
Beğeni
·
668
Gösterim
Adı:
Gökbörü’nün İzinde
Alt başlık:
Kadim Türklerin Topraklarında
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430167
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Onlar varlıklarının anlamını seferde buldular. Nice zamanlar içinde nice mekânlara sahip oldular. Tarifi mümkün olmayan büyüklükteki toprakları bazen ayak sesleriyle bazen de nal sesleriyle aştılar. Kondular, göçtüler… Kurdular, yıkılınca tekrar yaptılar… Hiçbir zaman vazgeçmediler. Ne olacağını değil, daima nasıl olacağını düşündüler. Türkler...

İslam Öncesi Türk Tarihi ve Orta Asya Tarihi alanlarının uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, tarihin peşinden ve Türklerin izinden gidiyor, engin coğrafyaları adımlıyor, Türklerin gizemli tarihini yeniden yazıyor.

20 yılı aşkın bir zamandır Eski Türklerin adım attığı istisnasız her yere gitmiş ve araştırmalar yapmış olan Ahmet Taşağıl; okuyacağınız sayfalar boyunca sizi bozkırın rüzgârı eşliğinde Altay Dağları'na götürecek. Orhun bölgesinde tüm gizemini dinlerken kendinizi bir anda Çin Seddi'nin Yeşim Taşı Kapısı'ndan girerken bulacaksınız. Hanbalık'ta dinlenip, Pekin'den Doğu Türkistan'a ulaşırken kadim bir tarihi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Urumçi, Kaşgar, Fergan ve en sonunda Maveraünnehir derken, Türk tarihinin derinliği karşısında hayret duygunuzu genişleteceksiniz.

Türk isminin kimlere denildiğini, Türklerin nereden geldiklerini, inançlarını, en ilginç geleneklerini, asırlar boyunca taşıdıkları karakteristik özelliklerini, tüm dünyanın imrendiği teşkilatlanma ustalıklarını ve her koşulda nasıl başarılı olabildiklerini tüm boyutlarıyla öğreneceğiniz bu kitapta, kendinizi at sırtında Sibirya, Moğolistan, Kuzey ve Orta Çin, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Afganistan topraklarını geçerken hissedeceksiniz. Her detayı görerek ve tekrar yaşayarak...

GÖKBÖRÜ’NÜN İZİNDE: Kadim Türklerin Topraklarında, Ahmet Taşağıl'ın son derece lezzetli üslubuyla adeta bir seyahatname tadında.
İslamiyet öncesi Türk tarihi ve kültürü üzerine önemli çalışmaları ve yayınları olan Ahmet Taşağıl,
tarihimizin en geç dönemleri hakkında yaptığı araştırmalar ve yayınları ile tanınmaktadır. Türkistan,
Çin ve Moğolistan sahasında yapmış olduğu araştırmalar ile Orta Asya Türk tarihi üzerine birçok eser
ve bildiriler yazmıştır. Gökbörü’nün İzinde Kadim Türk Topraklarında adlı eseri ile yıllardır edindiği
bilgileri ve seyahatlerini içten bir üslup ile aktarmıştır. Doğu Türkistan adının verilişinde itibaren yaşanan siyasi ve askeri olayları anlatan araştırmacı, Doğu
Türkistan’ın tarihi süreç içinde hâkimiyet sahası olduğu devletler ve siyasi oluşumlardan
bahsedilmiştir. Bölgede yetiştirilen ürünlerden, doğal rezervlerinden, mağaralarından ve şehirlerinden
bahsedilmiştir. Kaşgar, Turfan, Hoten, Kulca, Urumçi şehirleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Kırgızistan’a duyduğu merağın etkisi olduğun vurgu yapan araştırmacı, Karahanlı devletinin
kurulduğu bu coğrafyada yaptığı çalışmalardan söz etmiştir. Kırgızistan için Orta Asya’nın damı
tabirini kullanmıştır. Kırgızistan’ın coğrafi ve kültürel özelliklerinde bahsettiği bölümde Türk tarihinin
önemli bir dönemi olan Karahanlı devletinin bölgedeki etkilerine de değinmiştir. Manas destanının
bölgedeki etkisine ve ülkenin ekonomik durumuna değinmiştir. Karahanlı devletinin buradaki etkileri
ile bıraktığı mimari eserlerden bu başlık altında bahsetmiştir. Kırgızistan’daki birçok şehrin adı ve
önemleri aktarılmıştır. Kırgızistan’ın tarihi önemine vurgu yapan araştırmacı, Talas Savaşı Türk- Arap
Karşılaşması ile Türklerin tarihinin dönüm noktalarından olan bir tarihi vakadan bahsetmiştir. kitabı okumanızı tavsiye ederim.. esenle kalın..
ALINTIDIR.
Türk'lerin kökeninden başlayarak yayıldıkları toprakları gezerek arkeolojik bulguların ışığında bir anlatım sergilenmiş. Tarih, Arkeoloji, Coğrafya ve Gezi öğelerinin harmanlandığı TÜRK toplumunun gelip geçtiği ve yaşadığı yerleri anlatan güzel bir kitap.
 • Bozkurtlar
  9.0/10 (758 Oy)774 beğeni1.731 okunma437 alıntı8.884 gösterim
 • Ruh Adam
  8.9/10 (1.164 Oy)1.147 beğeni2.973 okunma1.070 alıntı23.323 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.367 Oy)9.329 beğeni25.924 okunma1.863 alıntı119.985 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.429 Oy)19.194 beğeni43.792 okunma3.061 alıntı184.700 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.624 Oy)8.901 beğeni28.975 okunma864 alıntı140.900 gösterim
 • Türklerin Tarihi
  8.2/10 (397 Oy)410 beğeni1.069 okunma277 alıntı9.531 gösterim
 • Deli Kurt
  8.8/10 (660 Oy)651 beğeni1.873 okunma484 alıntı8.863 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.514 Oy)8.110 beğeni23.005 okunma855 alıntı90.798 gösterim
 • Türk Ülküsü
  8.5/10 (232 Oy)230 beğeni570 okunma490 alıntı5.445 gösterim
 • Beyaz Gemi
  8.3/10 (1.925 Oy)1.766 beğeni6.811 okunma772 alıntı27.922 gösterim
Ahmet Taşağıl hocanın eski Türk izlerini aramak için yaptığı seyahatleri, gözlemlerini ve tarihi bilgilerini anlattığı gezi ve inceleme kitabı. Türklerle bağlantılı olan devlet, boy, aile vb. yapılar hakkında ilginç bilgiler öğreniyorsunuz. Türk dünyasını geçmişten günümüze daha iyi tanımamızı sağlıyor. İnsanın canı o tarihi alan ve mekanları gezmeyi istiyor. Köklü geçmişimizi ve tarihimizi öğrenmek isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.
Türklerin yaşadığı yurtları adım adım gezmiş olan Ahmet hocamız, yazdığı seyahatname tadında bu eserle bizim de elimizden tutup gezdiriyor. Bölgelerin tarihi, coğrafyası, şartları ve bugünü hakkında bilgi verirken Türklerin bıraktığı izleri de okuyucuya gösteriyor. Bence fotoğraflar biraz daha çok ve renkli olsaydı daha güzel olurdu. Kitabın arkasındaki Orta Asya haritası da okurken yardımcı oluyor, güzel düşünülmüş.
Ahmet Taşağıl'ı Göktürkler kitabıyla tanıdım oldukça başarılıydı. Bu kitapta Türklerin yaşadığı coğrafyayı gezdiği yerlerin , şehirlerin Türk tarihindeki önemini anlatmış. Türk coğrafyasını tanımak isteyenler okumalı
Her bulduğum fırsatta 50-100 sayfa okuduğum ve bugün beni sürükleyip beni bırakmayan bu kitap, Kadim Türklerin yaşadığı yerleri anlatan, anlatırken tarih bilgisi veren, kültüre kültür katan Sn. Prof. Taşağıl Hocamın kitabıdır. Okunmasını ve kütüphanenizde bulunmasını ve yeni okuyacaklara arkasında bulunan haritayı her bölümden sonra inceleyip hatta internette oraları görsellerde aratıp görmeyi tavsiye ederim.
Bu Kitabı Yanınızda Türk Dünyası Haritası İle Birlikte Okuyun...
Gerçi Kitapta Harita Var Ama...
Sayfalardan Nal Sesleri Geliyor Adeta...
Ha Unutmadan Kımız Almayı Unutmayın Okurken
Öncelikle Gökbörü ne güzel bir isimdir. Kitaba ara verip okudum biraz uzun sürdü ama ilk 200 sayfa çok güzel betimlemeler ile doluyken devamı pekte öyle değil. Genel özellikler tarihi verilmiş ve sonlara doğru başlarda duyduğum hazzı alamadım. Genel olarak tavsiye ederim Türk coğrafyasını tanımak ve ataların nerelerde at koşturduğunu bilmek hoştu.
İlk sayfasıyla beraber Sibirya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Özbekistan, Türkistan, Afganistan her devleti yeri geldiğinde adım adım yeri geldiğinde at sırtında geziyorsunuz. İslam öncesi Türk tarihi açısından çok başarılı bir kitap.
*İstanbul ve Mimar Sinan Üniversiteleri Tarih kürsülerinden tanıdığım Ahmet Taşağıl, konusunda uzmanlığını ilerletmiş ve araştırmalarına da rehavete kapılmadan devam etmiş az sayıdaki akademisyenden biridir. Eski Çince uzmanıdır.

* Daha önce 3 veya 4 kitabı okudum. Özellikle Göktürkler(3 Cilt) kitabı konusunun temel kaynaklarındandır.

* Bu kitap, bir seyahatname diliyle yazılmış olup Ahmet Taşağıl'ın Servet Somuncuoğlu ile birlikte yaptığı gezilerden(ki bu keşif gezilerinin dönüşünde çok önemli bulgular-fotoğraflar edinilmiş ve yayınlanarak ilgi çekmişti) başlayarak tüm Türkistan'ı kapsar.

* Yazardan beklentim özellikle Kazak, Kırgız, Moğol ve Uygur bölgeleri konusunda uzun uzun bilgi ve tecrübelerini vermesiydi ki yeteri kadar verdiğini düşünüyorum. Bunun yanında Özbekistan, Türkmenistan ve hatta Afganistan bölgeleri hakkında da güzel bilgiler vermiş.

* Rahatlıkla okunabilecek bir dile sahip olması ve anlatılan bölgelerde yazarın (ve merhum Servet Somuncuoğlu'nun) çektiği fotoğraflarını da yayınlamış olması kitaba ayrıca renk katmış.

Bir not daha ekliyorum: Ahmet Hoca'nın adını Youtube'da arayarak onun Kazakistan televizyonları dahil bir çok programda konuşmalarını da bulabilirsiniz.
1926 yılına kadar Ruslar, Kazaklara Kırgız, gerçek Kırgızlara da Kara Kırgız derlerdi.... Dönemin en önemli Rus tarihçileri, Levşin, Karamzin gibi isimler Kırgız - Kazak ayrımını yapamamıştır.
Bozkırda gezerken daima sonsuzluk duygusuna kapılmışımdır. Bazen geniş ufuklara doğru bakıp sanki orada hiçbirşey yokmuş gibi hissederim. Ancak detaylı inceleme yapıldığında oralarda birçok şeyin var olduğunun farkına varılır. Sürekli gezmek ve yeni yerler görmek, bunları tarihsel plana oturtmak bana büyük mutluluk ve keyif veriyor.
Bu bölgede buzdolabının ısınmak için kullanıldığına dair espiri yapılır. Çünkü dünyanın en soğuk yerlerinden biridir.
Gece yarısı girdiğimiz bir restoranda Türk olduğumuzu fark eden Moğollar, Mustafa Sandal'ın Onun Arabası Var şarkısını çalmaya başlayınca çok şaşırdık. Gobi Çölünün ortasında bu müziği dinlemek bizi çok mutlu etmişti
Tarih öncesi devirlerde ırmakların, göllerin hatta bir denizin var olduğunu, ama bunların daha sonra değişerek Gobi Çölü'ne dönüştüğünü biliyoruz.
Kesin bir tarih vermek gerekirse Türk adı, yani Gök Türkler, Çin kaynaklarında ilk defa 542 yılında geçmektedir.
Çin Seddi'nin neden ve kimlere karşı yapıldığı konusu tartışma ve polemik konusu da olmaktadır. Doğru olan tek şey şudur; Türklere karşı yapılmıştır. Türklerin atalarına karşı yani bozkırda yaşayan diğer Türkler, Moğollar ve Mançuları önlemek amacıyla Çinliler tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gökbörü’nün İzinde
Alt başlık:
Kadim Türklerin Topraklarında
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430167
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Onlar varlıklarının anlamını seferde buldular. Nice zamanlar içinde nice mekânlara sahip oldular. Tarifi mümkün olmayan büyüklükteki toprakları bazen ayak sesleriyle bazen de nal sesleriyle aştılar. Kondular, göçtüler… Kurdular, yıkılınca tekrar yaptılar… Hiçbir zaman vazgeçmediler. Ne olacağını değil, daima nasıl olacağını düşündüler. Türkler...

İslam Öncesi Türk Tarihi ve Orta Asya Tarihi alanlarının uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, tarihin peşinden ve Türklerin izinden gidiyor, engin coğrafyaları adımlıyor, Türklerin gizemli tarihini yeniden yazıyor.

20 yılı aşkın bir zamandır Eski Türklerin adım attığı istisnasız her yere gitmiş ve araştırmalar yapmış olan Ahmet Taşağıl; okuyacağınız sayfalar boyunca sizi bozkırın rüzgârı eşliğinde Altay Dağları'na götürecek. Orhun bölgesinde tüm gizemini dinlerken kendinizi bir anda Çin Seddi'nin Yeşim Taşı Kapısı'ndan girerken bulacaksınız. Hanbalık'ta dinlenip, Pekin'den Doğu Türkistan'a ulaşırken kadim bir tarihi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Urumçi, Kaşgar, Fergan ve en sonunda Maveraünnehir derken, Türk tarihinin derinliği karşısında hayret duygunuzu genişleteceksiniz.

Türk isminin kimlere denildiğini, Türklerin nereden geldiklerini, inançlarını, en ilginç geleneklerini, asırlar boyunca taşıdıkları karakteristik özelliklerini, tüm dünyanın imrendiği teşkilatlanma ustalıklarını ve her koşulda nasıl başarılı olabildiklerini tüm boyutlarıyla öğreneceğiniz bu kitapta, kendinizi at sırtında Sibirya, Moğolistan, Kuzey ve Orta Çin, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Afganistan topraklarını geçerken hissedeceksiniz. Her detayı görerek ve tekrar yaşayarak...

GÖKBÖRÜ’NÜN İZİNDE: Kadim Türklerin Topraklarında, Ahmet Taşağıl'ın son derece lezzetli üslubuyla adeta bir seyahatname tadında.

Kitabı okuyanlar 51 okur

 • Oğuz Pala
 • ghyr maeruf (غير معروف)
 • F *
 • Batuhan Aydın
 • Mehmet sırmalı
 • Selda
 • Ercan Kaya
 • Atsizzz
 • Alparslan Manay
 • Barış Kavraz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (7)
9
%20 (6)
8
%23.3 (7)
7
%23.3 (7)
6
%6.7 (2)
5
%3.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0