Gökbörü’nün İzinde (Kadim Türklerin Topraklarında)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1396
Gösterim
Adı:
Gökbörü’nün İzinde
Alt başlık:
Kadim Türklerin Topraklarında
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430167
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Onlar varlıklarının anlamını seferde buldular. Nice zamanlar içinde nice mekânlara sahip oldular. Tarifi mümkün olmayan büyüklükteki toprakları bazen ayak sesleriyle bazen de nal sesleriyle aştılar. Kondular, göçtüler… Kurdular, yıkılınca tekrar yaptılar… Hiçbir zaman vazgeçmediler. Ne olacağını değil, daima nasıl olacağını düşündüler. Türkler...

İslam Öncesi Türk Tarihi ve Orta Asya Tarihi alanlarının uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, tarihin peşinden ve Türklerin izinden gidiyor, engin coğrafyaları adımlıyor, Türklerin gizemli tarihini yeniden yazıyor.

20 yılı aşkın bir zamandır Eski Türklerin adım attığı istisnasız her yere gitmiş ve araştırmalar yapmış olan Ahmet Taşağıl; okuyacağınız sayfalar boyunca sizi bozkırın rüzgârı eşliğinde Altay Dağları'na götürecek. Orhun bölgesinde tüm gizemini dinlerken kendinizi bir anda Çin Seddi'nin Yeşim Taşı Kapısı'ndan girerken bulacaksınız. Hanbalık'ta dinlenip, Pekin'den Doğu Türkistan'a ulaşırken kadim bir tarihi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Urumçi, Kaşgar, Fergan ve en sonunda Maveraünnehir derken, Türk tarihinin derinliği karşısında hayret duygunuzu genişleteceksiniz.

Türk isminin kimlere denildiğini, Türklerin nereden geldiklerini, inançlarını, en ilginç geleneklerini, asırlar boyunca taşıdıkları karakteristik özelliklerini, tüm dünyanın imrendiği teşkilatlanma ustalıklarını ve her koşulda nasıl başarılı olabildiklerini tüm boyutlarıyla öğreneceğiniz bu kitapta, kendinizi at sırtında Sibirya, Moğolistan, Kuzey ve Orta Çin, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Afganistan topraklarını geçerken hissedeceksiniz. Her detayı görerek ve tekrar yaşayarak...

GÖKBÖRÜ’NÜN İZİNDE: Kadim Türklerin Topraklarında, Ahmet Taşağıl'ın son derece lezzetli üslubuyla adeta bir seyahatname tadında.
336 syf.
·Puan vermedi
İslamiyet öncesi Türk tarihi ve kültürü üzerine önemli çalışmaları ve yayınları olan Ahmet Taşağıl,
tarihimizin en geç dönemleri hakkında yaptığı araştırmalar ve yayınları ile tanınmaktadır. Türkistan,
Çin ve Moğolistan sahasında yapmış olduğu araştırmalar ile Orta Asya Türk tarihi üzerine birçok eser
ve bildiriler yazmıştır. Gökbörü’nün İzinde Kadim Türk Topraklarında adlı eseri ile yıllardır edindiği
bilgileri ve seyahatlerini içten bir üslup ile aktarmıştır. Doğu Türkistan adının verilişinde itibaren yaşanan siyasi ve askeri olayları anlatan araştırmacı, Doğu
Türkistan’ın tarihi süreç içinde hâkimiyet sahası olduğu devletler ve siyasi oluşumlardan
bahsedilmiştir. Bölgede yetiştirilen ürünlerden, doğal rezervlerinden, mağaralarından ve şehirlerinden
bahsedilmiştir. Kaşgar, Turfan, Hoten, Kulca, Urumçi şehirleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Kırgızistan’a duyduğu merağın etkisi olduğun vurgu yapan araştırmacı, Karahanlı devletinin
kurulduğu bu coğrafyada yaptığı çalışmalardan söz etmiştir. Kırgızistan için Orta Asya’nın damı
tabirini kullanmıştır. Kırgızistan’ın coğrafi ve kültürel özelliklerinde bahsettiği bölümde Türk tarihinin
önemli bir dönemi olan Karahanlı devletinin bölgedeki etkilerine de değinmiştir. Manas destanının
bölgedeki etkisine ve ülkenin ekonomik durumuna değinmiştir. Karahanlı devletinin buradaki etkileri
ile bıraktığı mimari eserlerden bu başlık altında bahsetmiştir. Kırgızistan’daki birçok şehrin adı ve
önemleri aktarılmıştır. Kırgızistan’ın tarihi önemine vurgu yapan araştırmacı, Talas Savaşı Türk- Arap
Karşılaşması ile Türklerin tarihinin dönüm noktalarından olan bir tarihi vakadan bahsetmiştir. kitabı okumanızı tavsiye ederim.. esenle kalın..
ALINTIDIR.
330 syf.
·33 günde·Beğendi·7/10
Türk'lerin kökeninden başlayarak yayıldıkları toprakları gezerek arkeolojik bulguların ışığında bir anlatım sergilenmiş. Tarih, Arkeoloji, Coğrafya ve Gezi öğelerinin harmanlandığı TÜRK toplumunun gelip geçtiği ve yaşadığı yerleri anlatan güzel bir kitap.
336 syf.
·95 günde·9/10
Ahmet Taşağıl hocanın eski Türk izlerini aramak için yaptığı seyahatleri, gözlemlerini ve tarihi bilgilerini anlattığı gezi ve inceleme kitabı. Türklerle bağlantılı olan devlet, boy, aile vb. yapılar hakkında ilginç bilgiler öğreniyorsunuz. Türk dünyasını geçmişten günümüze daha iyi tanımamızı sağlıyor. İnsanın canı o tarihi alan ve mekanları gezmeyi istiyor. Köklü geçmişimizi ve tarihimizi öğrenmek isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.
336 syf.
·5 günde·Puan vermedi·
Öncelikle bu kitaptan öte bir şey. Turan ülkelerine adeta çok güzel bir seyahate çıkıyorsunuz. Seyahat sırasında o kadar çok yeni bilgi öğreniyorsunuz ki benim dipnotlarım kitap sayfasından çok çıktı siz düşünün :)
336 syf.
·7/10
Türklerin yaşadığı yurtları adım adım gezmiş olan Ahmet hocamız, yazdığı seyahatname tadında bu eserle bizim de elimizden tutup gezdiriyor. Bölgelerin tarihi, coğrafyası, şartları ve bugünü hakkında bilgi verirken Türklerin bıraktığı izleri de okuyucuya gösteriyor. Bence fotoğraflar biraz daha çok ve renkli olsaydı daha güzel olurdu. Kitabın arkasındaki Orta Asya haritası da okurken yardımcı oluyor, güzel düşünülmüş.
336 syf.
·
Dağ taş demeden Türk soyunun olduğu her yeri gezip, yazan büyük kalem...Yalın bir anlatımı var. Önsöze kendisi hakkında yazdıkları insanın idealleri peşinde koşmasının önemini kavratır nitelikte...

İçeriği dolu dolu, bıktırmıyor, baymıyor... tarihi sevdiren kitap...
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İslamiyet öncesi Türk tarihini anlatan, okurken o dönemleri hissettiren bir kitap. Yazarı Ahmet Taşağıl'ın kalemine sağlık. Onu bu kitap ile tanıdım, diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Kitap kapağındaki "gökteki börü" çok güzeldi.
336 syf.
·51 günde·Beğendi·8/10
Ahmet Hocamın seyehatname tarzında yazdığı güzel,anlaşılır bir kitap. Bölümler kısa kısa olduğu için pek fazla sıkmıyor, herkese tavsiye ederim mutlaka okumalısınız
318 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Her bulduğum fırsatta 50-100 sayfa okuduğum ve bugün beni sürükleyip beni bırakmayan bu kitap, Kadim Türklerin yaşadığı yerleri anlatan, anlatırken tarih bilgisi veren, kültüre kültür katan Sn. Prof. Taşağıl Hocamın kitabıdır. Okunmasını ve kütüphanenizde bulunmasını ve yeni okuyacaklara arkasında bulunan haritayı her bölümden sonra inceleyip hatta internette oraları görsellerde aratıp görmeyi tavsiye ederim.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Bu Kitabı Yanınızda Türk Dünyası Haritası İle Birlikte Okuyun...
Gerçi Kitapta Harita Var Ama...
Sayfalardan Nal Sesleri Geliyor Adeta...
Ha Unutmadan Kımız Almayı Unutmayın Okurken
336 syf.
·31 günde·Puan vermedi
Öncelikle Gökbörü ne güzel bir isimdir. Kitaba ara verip okudum biraz uzun sürdü ama ilk 200 sayfa çok güzel betimlemeler ile doluyken devamı pekte öyle değil. Genel özellikler tarihi verilmiş ve sonlara doğru başlarda duyduğum hazzı alamadım. Genel olarak tavsiye ederim Türk coğrafyasını tanımak ve ataların nerelerde at koşturduğunu bilmek hoştu.
336 syf.
Ahmet Taşağıl'ın Türk coğrafyalarında gerçekleştirdiği gezilerin güncesi.

Türk tarihinin kadim olduğunu hep biliriz\bilirdim fakat bunun altı pek dolu değildir genelde. Kitabı okurken bildiklerimin sadece buzdağının görünen yüzü olduğunu farkettim.

Özellikle kitaptaki "Sibirya" bölümü çok çarpıcı bilgiler içeriyor. Onun dışında şahsen "Kazakistan" ve "Kırgızistan" bölümleri ağırlıklı olmak üzere kitabın genelinden çok farklı ve yeni bilgiler öğrendim.

Tüm bunların yanında günlük tarzında yazıldığı ve derlendiği için çok fazla tekrara düşülen ve varsayımlar içeren kısımlar da mevcut.

Güzel, okunası, ufuk açıcı bir çalışma.
Türk ve Sitan kelimelerinin birleşmesinden doğan Türkistan kelimesi Fars kaynaklarında Orta Asya' ya verilen bir isimdir. Yani Türk ve İranlıların nazarında Orta Asya Türk Irani Sir Derya (Seyhun) Irmağ'nın doğusu kastedilmişse de daha sonra bu isim daha kapsayıcı şekilde bütün Orta Asya için kullanılmıştır. 19. yüzyilın 2. yarısinda bölge Ruslar tarafindan işgale başlanınca bu ad daha da kapsayici bir hale gelip sıklıkla kullanılır olmuştur. Nitekim Hindistan üzerinden hakimiyetlerini Orta Asya üzerine doğru genişletmek isteyen İngilizler de Türkistan kelimesini benimsemiş ve kullanmaya başlamışlardır. Daha sonra Rusların işgal ettiği bölgeye Batıi Türkistan, Çinilerin ele geçirdiği topraklara ise Doğu Türkistan denilmiştir.

Orta Asya tabiri ise 1867’de Rus işgalinin ilk dönemlerinde Rusça’dan “sredney azii” diye uydurulmuş ve diğer batı dillerinde kabul görmüştür. Bundan dolayı Türkistan tabiri yerine Central Asia veya L’Asie Central ifadeleri yerleşmiştir. Ülkemizde tarihimizin bu cephesi maalesef bilimsel bir şekilde gelişmediği için Türkistan kelimesi savunulamamış unutturulmaya çalışılmıştır. Aslında Orta Asya tabiri de çok yanlış değildir. Ancak Türkistan adı tarihi gerçekliği taşıması ve Türk tarihinin eski ve yeni tarafını göstermesi bakımından çok önemlidir.
681 yılında meydana gelen bir olayda çok trajik bir şey yaşanmıştır. O da Çin’e karşı bağımsızlık savaşına giren Türklerin açlık yüzünden zor duruma düşmeleri üzerine gidip Çin'e siğınmalarıdır. Daha doğrusu şöyle olur; savaş meydanlarında Türkleri yenemeyen Çinliler, Türk kumandanlarına teslim olmalarını ve teslim olmaları halinde hem öldürülmeyeceklerini hem de onlara yiyecek verileceğini söylerler. Bunun üzerine Türkler teslim olur. Kendileri teslim olmalarına rağmen 54 Gök Türk beyi Çin başkentinin doğu meydanında idam edilir. Bu olay üzerine, onlar öldürmeyeceklerine söz vererek Türkleri teslim alan Çin generali çok üzülüp, kahrolmuştur.
1926 yılına kadar Ruslar, Kazaklara Kırgız, gerçek Kırgızlara da Kara Kırgız derlerdi.... Dönemin en önemli Rus tarihçileri, Levşin, Karamzin gibi isimler Kırgız - Kazak ayrımını yapamamıştır.
Ahmet Yesevi, rivayete göre kendisinden çok sonraları yaşayan Timur'un rüyasına girer ve ona zafer müjdesini verir. Timur zafere erişince... Ahmet Yesevi'nin kabrini ziyaret için Yesi'ye gelir.
Bozkırda gezerken daima sonsuzluk duygusuna kapılmışımdır. Bazen geniş ufuklara doğru bakıp sanki orada hiçbirşey yokmuş gibi hissederim. Ancak detaylı inceleme yapıldığında oralarda birçok şeyin var olduğunun farkına varılır. Sürekli gezmek ve yeni yerler görmek, bunları tarihsel plana oturtmak bana büyük mutluluk ve keyif veriyor.
Orhun Yazıtları...Yaklaşık 130 yıldır dünya tarihinde, Türkolojinin temel kaynakları olarak tanıtılmakta ve okunmaktadır..
Kül Tegin Yazıtı bir yüzü çince, üç yüzü Türkçe olmak üzere 4metreye yakın mermer sütün üzerine kazınmıştır...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gökbörü’nün İzinde
Alt başlık:
Kadim Türklerin Topraklarında
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752430167
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
Onlar varlıklarının anlamını seferde buldular. Nice zamanlar içinde nice mekânlara sahip oldular. Tarifi mümkün olmayan büyüklükteki toprakları bazen ayak sesleriyle bazen de nal sesleriyle aştılar. Kondular, göçtüler… Kurdular, yıkılınca tekrar yaptılar… Hiçbir zaman vazgeçmediler. Ne olacağını değil, daima nasıl olacağını düşündüler. Türkler...

İslam Öncesi Türk Tarihi ve Orta Asya Tarihi alanlarının uzmanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, tarihin peşinden ve Türklerin izinden gidiyor, engin coğrafyaları adımlıyor, Türklerin gizemli tarihini yeniden yazıyor.

20 yılı aşkın bir zamandır Eski Türklerin adım attığı istisnasız her yere gitmiş ve araştırmalar yapmış olan Ahmet Taşağıl; okuyacağınız sayfalar boyunca sizi bozkırın rüzgârı eşliğinde Altay Dağları'na götürecek. Orhun bölgesinde tüm gizemini dinlerken kendinizi bir anda Çin Seddi'nin Yeşim Taşı Kapısı'ndan girerken bulacaksınız. Hanbalık'ta dinlenip, Pekin'den Doğu Türkistan'a ulaşırken kadim bir tarihi yaşadığınızı fark edeceksiniz. Urumçi, Kaşgar, Fergan ve en sonunda Maveraünnehir derken, Türk tarihinin derinliği karşısında hayret duygunuzu genişleteceksiniz.

Türk isminin kimlere denildiğini, Türklerin nereden geldiklerini, inançlarını, en ilginç geleneklerini, asırlar boyunca taşıdıkları karakteristik özelliklerini, tüm dünyanın imrendiği teşkilatlanma ustalıklarını ve her koşulda nasıl başarılı olabildiklerini tüm boyutlarıyla öğreneceğiniz bu kitapta, kendinizi at sırtında Sibirya, Moğolistan, Kuzey ve Orta Çin, Doğu Türkistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Afganistan topraklarını geçerken hissedeceksiniz. Her detayı görerek ve tekrar yaşayarak...

GÖKBÖRÜ’NÜN İZİNDE: Kadim Türklerin Topraklarında, Ahmet Taşağıl'ın son derece lezzetli üslubuyla adeta bir seyahatname tadında.

Kitabı okuyanlar 131 okur

  • Ipek Montanari
  • Ömür Berat ÇALIK
  • Alp
  • Ahmet İlme
  • Yusuf Adıgüzel
  • Oğuz
  • Tolga
  • ULU
  • Esra ARSLAN
  • Ömer Adar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.1 (18)
9
%21.9 (14)
8
%23.4 (15)
7
%15.6 (10)
6
%3.1 (2)
5
%4.7 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.1 (2)