Gökkuşağı 2 cilt takım

9,0/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
789 gösterim
Romandaki olaylar tamamen gerçektir. Ancak kahramanların bazıları hala hayatta olduklarından, adlar değiştirilmiştir.

Gökkuşağı, gerçekle duygunun, heyecan potasında eridiği, ateş gibi yakıcı bir roman olarak hafızalarda yaşayacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  1971
 • Sayfa Sayısı:
  970
 • ISBN:
  -----
 • Orijinal Adı:
  Und Jimmy ging zum regenbogen
 • Çeviri:
  Murat Tanoğlu, Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Mustafa Adem 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 16 günde

J. Mario Simmel, İkinci Dünya Savaşı zamanı casusluk faaliyetleriyle iç içe geçmiş bir hayatı konu alan kitabıyla güzel bir iş çıkarmış. Babası öldürülen kahramanımızın, babasının katilinin yeğeniyle beraber nedenleri araştırmaya başlamasıyla olay örgüsü kurulmaya başlar. İngiliz, Rus, Fransız, Amerikan, hatta Arnavut gizli servisleriyle karışmış bir hikayeyle karşılaşacaksınız. Yine yaşanmış bir olayı anlatması kitabı daha ilginç kılıyor denilebilir. Ancak diğer kitaplarına göre okunmasının daha zor olduğu doğru. Bunun ise tek nedeni karakter ve olay sayısının çok fazla olmasının bazen takibi zorlaştırması. Yine de sürükleyici bir kitap ortaya çıkarmayı başarmış yazar. Sanıyorum Mario Simmel'in her kitabı çok güzel. Yalnızca iki kitabını okumuş olsam da bunu çok rahat söyleyebilirim ki Mario Simmel adını gördüğünüz her kitabı okuyabilirsiniz. Tavsiye ederim..

Kitaptan 2 Alıntı

Mustafa Adem 
 12 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Johannes Mario Simmel
"Kriz geçirmesi yakındır." diye düşündü Groll. Kadının gülüşü asabını büsbütün bozdu. İnsan doğuştan böyle işte; sonradan olma hiçbir şey yok. Bütün araştırmalar bunu gösteriyor. Şimdiye kadar bu odada kriz geçiren binlerce kişi oldu. Hep aynı şey. Buz devrinin mağarada yaşayan insanıyla şimdiki insan arasında gerek psikolojik ve gerekse fizik bakımından hiçbir fark yok. O zamandan bu yana sadece kültür yönünden ilerleme kaydedilmiş. Ama insan, yine aynı insan.
Doğuştan meydana gelen davranışlar hep aynı.
Heyecanlar, o zamanın heyecanlarından farksız.
Ya akıl? Ah, zaten...

Gökkuşağı, J. Mario Simmel (Sayfa 56 - Altın Kitaplar _ 1973)Gökkuşağı, J. Mario Simmel (Sayfa 56 - Altın Kitaplar _ 1973)
Mustafa Adem 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Johannes Mario Simmel
"Valerie Steinfeld babamı niçin öldürdü? Meerswald niçin öldürüldü? Babam niçin toplulukları öldürecek şeyler hazırladı? Bu onun görevi miydi? Mantığı çalışmıyor muydu?"
"Bunun çeşitli nedenleri vardır, hatta bazıları biyolojiktir de." Groll çayını yudumladı. Geceleri evde çalışması gerekirse çok çay içerdi. "Her şey insanın, maymun gibi tırnakları ile değil de elleri ile kavga etmesiyle başlar. Sadece küçük çocuklar kavga ederken karşısındakini ısırır. İnsanlar elleri ile kavga ettiği sürece, birbirlerini öldürmediler. Sonra bazı insanlar sopalar ve taşlarla kavga etmeğe karar verdiler. Bu silahlarla önce hayvanlara, sonra da birbirlerine hücum ettiler." Sigaranın külü, Groll'un kucağına düştü. Bunu görmedi bile. "Böylece insanların ilk silahları sopa ve taşlar oldu. Sonra her şey gelişti. Ok ve mızraktan, tüfeğe, uçak bombalarına, kıtalararası füzelere, mikrop bombaları ve basil zehirlerine ulaşıldı. Düşmanlar birbirlerine her geçen gün daha çok uzaklaşma fırsatını buldular."

Gökkuşağı, J. Mario Simmel (Sayfa 529 - Altın Kitaplar _ 1973)Gökkuşağı, J. Mario Simmel (Sayfa 529 - Altın Kitaplar _ 1973)