Gözgü Sözleri ve Alıntıları

Gözgü sözleri ve alıntılarını, Gözgü kitap alıntılarını, Gözgü en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Çaresizliğin sesini kimse duymaz, biliyorum.
Sayfa 7 - UNUTTURMA SEVGİLİLERİMİZİ...Kitabı okudu
Bütün bozulmalar hep düzelebilir, yeter ki insan bozulmasın.
Sayfa 78 - RÜYADA KALYON GÖRMEK?... HAYIRDIR İNŞALLAH!Kitabı okudu
Reklam
Saffet hamur iyice cıvıdı :)
Eyvah ki, şimdi cehalet diz boyu ve kararan bahtımızın hamurunu gözyaşlarımızla karıyoruz.
Sayfa 87 - UNUTULMUŞ BİRER BİRER ESKİ DOSTLAR, ESKİ DOSTLARKitabı okudu
Oysa ne kadar da ihtiyaçları vardı birbirlerini anlamalarına ve ne kadar da muhtacız şimdi zıtları birleştirmeye.
Sayfa 26 - AKIL İLE GÖNÜLKitabı okudu
Tartışma bitmiştir
Haccac'a sorarlar: - Neden bu kadar zulmediyorsun? Bir millet, der Haccac, ya bilgelikle, ya zulümle idare edilir. Bende bilgelik yok ki!..
Sayfa 113 - KRALLAR VE KÖTÜ KRALLARKitabı okudu
Ben gizli bir hazine idim, bilinmeyi sevdim...
Sayfa 20 - SEVİLENİN MUTLULUĞU SEVENİN GAYRETİYLEDİRKitabı okudu
Reklam
Gerçek şu ki; gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler kör olur.
Sayfa 24 - GÖZ GÖRÜNCE BİR KEZ GERİYE NE KALIR?Kitabı okudu
Örneğin; ismi lâzım değil
... hak etmedikleri yetkileri elden çıkmasın diye yalnızca halkı korkuturlar. Onlar, nefret ettikleri halkın kendilerinden nefret etmelerinden başka bir şeyden korkmazlar ve bunu görmemek, bunu duymamak, bunu öğrenmemek için gerekirse ağızları bağlarlar, dilleri susturur, düşünceleri zindanlara koyarlar. Aydınlık gelişmeler kendi güçlerinin karşısında ilerledikçe ışıkların huzmelendiği her kapının kapatılmasını emrederler.
Sayfa 113 - KRALLAR VE KÖTÜ KRALLARKitabı okudu
Her nefeste iki şükür vardı, ve nefesini alırken şükredenler, verirken unuttular teşekkürü.
Sayfa 87 - UNUTULMUŞ BİRER BİRER ESKİ DOSTLAR, ESKİ DOSTLARKitabı okudu
Bir lokma için emek çekerken kimi, kimi yemek istedi bütün dünyayı; heyhat ki doymadı, doymayacak. Zahirde ve bâtında bütün hastalıklarımız bu yüzden şimdi.
Sayfa 87 - UNUTULMUŞ BİRER BİRER ESKİ DOSTLAR, ESKİ DOSTLARKitabı okudu
Reklam
Gülmeyelim de taşa mı dönelim :)
Bir millet kral için ağlar ama kötü kral yalnızca gülünen bir soytarıdır.
Sayfa 113 - KRALLAR VE KÖTÜ KRALLARKitabı okudu
Söylemesi ne kadar da kolay...
Hiç üzülmeyiniz; siz sahip çıktıkça bu kalyon batmayacaktır. Reisler bazan böyle davranabilir; sevk ve idare kötü olabilir, ambarlar boşalmış, talim bozulmuş olabilir... Bu kalyon kaç yüzyıldır bu denizlerde nice reisler gördü. Gelecek zamanlarda, söz gelimi çeyrek yüzyıl sonraki kaptanlar bu gemiyi elbette çok daha modern donanım ve cihazlarla sevk ve idare edecekler, kalyon içi yönetim düzelip huzur gelecek, ambarlarımız zahireyle dolup bolluk başlayacaktır. Bütün bozulmalar hep düzelebilir, yeter ki insan bozulmasın. İşte bu yüzden sizler, eyyam reisinin dayatma ve icraatlarını fazla da önemsemeyin; öncelikle ruh sağlığınızı koruyun, sinir sisteminizi muhafaza edin. Kendinize zaman ayırın, güzel şeyler düşünüp estetik boyutta kalbinizi ferah tutun. Hobilerinizle ilgilenin, tevekkel davranın, taşkınlık yapmayın. Bozulan şeyler düzeldiği zaman bu gemiye sahip çıkacak gerçek kaptanlar, gerçek tayfalar, gerçek serdümenler yine sizler olacaksınız çünkü. Ve çünkü ben biliyorum ki, bu gemiyi sizin kadar düşünen yok bu gemide. O hâlde kendinize sahip çıkın ve yatırımlarınızın çoğunu zihinsel alanda yapın. Rüzgâr, geminizi savurduğu gibi sizi savuramasın ve kendinize güveninizi yitirmeyin. En iyi yaptığınız iş ne ise onu yapın yahut yaptığınız işi en iyi yapmaya gayret edin.
Sayfa 77 - RÜYADA KALYON GÖRMEK?... HAYIRDIR İNŞALLAH!Kitabı okudu
Ve her yerdeydiler...
Hepimize pek bildik gelen “-mış gibi davranma” uygulamasının bir türüydü bu. Yel nereden eserse oraya göre eğilen dalkavuklar ve kendine büyük misyon atfeden, kerameti kendinden menkul şarlatanlar hep birer eyyam reisi tipine giriyorlardı. Nabza göre şerbet verip karşısındaki kişinin mizacına uygun davranarak menfaatlerini muhafaza edenlerle, hangi dönemde ve nasıl bir ortamda olursa olsun çıkarlarını koruyan ve kendilerini çok önemli işler başarıyormuş gibi gösteren adamlardı bunlar...
Sayfa 75 - RÜYADA KALYON GÖRMEK?... HAYIRDIR İNŞALLAH!Kitabı okudu
Çağı ve ülkeyi de yazsın da Meydan-Larousse de toplatılsın :)
Meydan-Larousse gericiyi şöyle tanımlıyor: "Bir toplumun gelişmesini sağlayacak hiçbir yeniliği istemeyen, her yönüyle eskiyi özleyen ve eski düzeni getirmeye çalışan (kimse)." Cemil Meriç bu tarife bakarak, "tek kusuru bu ucubenin hangi çağda, hangi ülkede yaşadığını söylememesi" diyor Larousse hakkında.
Sayfa 115 - GERİCİ-İLERİCİKitabı okudu
Allah adıyla yapıyorlar
Şimdi parçalıyorlar birbirlerini sırtlan pençeleriyle; veren ellerle savaşı kesenler almak için savaşıyor şimdi kardeşinin elindeki ekmeği. Ne Allah'ın yasaları, ne Kur'an'ın kelimeleri tanınmıyor artık. Adam olana bu ayıp yeter ya!..
Sayfa 88 - UNUTULMUŞ BİRER BİRER ESKİ DOSTLAR, ESKİ DOSTLARKitabı okudu
497 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.