Hayalet Kitap

6,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
457 gösterim
Son romanı Varolmayanlar'la yankı yaratan Doğu Yücel'in ilk romanı Hayalet Kitap, basımının 10. yılında yazarı tarafından gözden geçirilmiş haliyle yeniden okurlarla buluşuyor.

Hayalet Kitap, üniversitede geçen bir hayalet hikâyesi anlatıyor. Aynı zamanda bir aşk hikâyesi bu. Karşılıksız ama ölüme meydan okuyacak kadar büyük bir aşkın hikâyesi...

İktisat fakültesinde okuyan Güldem, bir gün posta kutusunda ona yıllardır âşık olan Gökalp'in intihar mektubunu bulur. Gökalp'in ölümünden bir yıl sonra üniversite kampusunda esrarengiz olaylar baş gösterir...

Hayalet Kitap, sürprizli kurgusu, şaşırtıcı mizahı, platonik aşka dair tespitleri ve ülkemizdeki eğitim sistemine eleştirel bakışıyla yayımlandığı günden beri okuyucudan büyük ilgi gördü. Özellikle gençler arasında kült roman olarak kabul gören Hayalet Kitap, sinemaya uyarlanarak Taylan Biraderler'in yönettiği Okul filmine esin kaynağı olmuştu.

Bu yazdıklarımı bir intihar mektubu olarak görme. Derler ya "Her intihar mektubu bir aşk mektubudur" diye. Aslında "Her intihar mektubu bir aşk romanıdır" aynı zamanda. Yani bu aldığın son mektup sana daha önce yazdıklarımdan farklı değil. Bu da bir aşk mektubu, bu da bir hikâye.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  356
 • ISBN:
  9786050908893
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Mustafa Erdi ATILGAN 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Yazarın, Taylan Biraderler'in yönettiği film için yazdıkları ortak senaryo; kitaba göre çok daha iyidir. Kitaptaki olaylar her ne kadar üniversitede geçse de, film de (çok yerinde bir tercih olarak) lise de geçmektedir.

Hülasa; yazarın değil, yönetmenin bir başarısı söz konusudur ve kitaptan ziyade filmin izlenmesi daha doğru bir tercih olur.

Kitaptan 5 Alıntı

Varoluşun merakına kapılan bir çocuğa
"Seni leylekler getirdi" dendiği gibi
Yokoluşun meraklılarına da
"Önce karanlık bir tünel..." masalını atar ya insanoğlu
Ne kadar gudubet bir yalandır bu!.....

Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 122)Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 122)

"Tamamen çaresiz sayılmayız, Barbara. Şu kitabı okuyorum ve bizim durumumuzdaki insanlar için kullanılan bir kelime var: Hayalet."

Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 1)Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 1)

...Sevgili olma yolunda içtikleri soyut antta "Zenginlikte, yoksullukta, sağlıkta, hastalıkta, iyi espride, kötü espride güleceğime yemin ederim." yazıyordu sanki....

Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 34)Hayalet Kitap, Doğu Yücel (Sayfa 34)