Haydi Dostlar

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
385 gösterim
Haydi Dostlar, Aydın Boysan'ın 39. kitabı... Usta yazar her biri bir ömür özeti olan anılar, anekdotlar ve gezi notlarıyla mizahın kapılarını felsefenin bahçesine açıyor. İnsana ve yaşama, çevreye ve zamana, sanata ve bilime duyulan saygı kitabın her satırında mizahi bir bakış açısıyla renkleniyor. Özlenen tadıyla geçmiş günler ve iyi dileklerle söz edilen gelecek zaman sohbeti fıkralarla, şiirlerle süsleniyor. Aydın Boysan Haydi Dostlar'da yaşamın ne denli ciddiye alınması gerektiğini kahkahalar arasında anlatıyor.

Yahya Kemal'in bir şiiri daha var ki, benim bu şehirdeki çocukluk ve gençlik yıllarımı geçirdiğim Samatya'nın tepesidir. Çocukken oradaki 28. İlkokul'un sahnesinde heyecanla şiir okumuşumdur. Camisinin bahçesindeki ağaçlara tırmanıp çitlenbik koparmışımdır. Şair orasını da anlatırken yine yüreğimi oynatır.
Heey hey! Benim yaşadığım İstanbul'un eski kenar mahalleleri!.. Bahçeler içindeki bir iki katlı ahşap, harapça evleriyle Yedikule tramvay yolunun cennet dekoru!
Nasılsınız?.. İyi misiniz?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786053602255
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Hakan Özdengül 
17 Haz 17:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Fark burada.
Oto tamircisi tanıdığı bir doktorun yeni arabasını tamir etti ve kontrolünü yaptı,hesabı yolladı.Doktor hesabı fazla bularak karşı koydu:''Ama pahalı bir tamir bu!Sen benden bile fazla ücret istiyorsun.Tamirci sakin açıkladı.''Siz doktorlar Havva anamızdan,Adem babamızdan beri aynı model üzerinde çalışıyorsunuz...Herşeyi ezbere bilirsiniz,Bize ise boyuna yeni model geliyor.Fark burada.''

Haydi Dostlar, Aydın Boysan (Sayfa 111)Haydi Dostlar, Aydın Boysan (Sayfa 111)