Züleyha Gülveren

Züleyha Gülveren
@zulikadanismanlik
Daha sık okuyabildiğim gün, benim için güzel bir gündür.
Sabitlenmiş gönderi
256 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Yas, kayıp ve geri dönmek üzerine.
Meghan Devine 2009 yılında eşini boğularak kaybetmiş. Yaşadığı travmayı "yas" üzerine yaptığı çalışmalarla kontrol edebilmiş. Bu kitapta o tecrübesinden yola çıkarak hazırlanmış. Babasının hastalık süreci ve sonrasında yaşadıklarını yas üzerine sıklıkla konuşarak ve araştırmalar yaparak, ülkemizde, adından sıklıkla söz ettiren Zeynep Sevili hoca bu kitabın bize kazandırılmasına da aracı olmuş. Yas sadece ölümle gelmiyor. Kaybettiğimiz hayat tarzı sonrası da yas tutuyoruz diyor bu çalışmalar. Ben geçtiğimiz yıl, iki önemli eşiği geçtiğimden beridir, hayatımda yasın önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. Kitabı edinme sebebim oydu. Çok çabuk okudum. Aslında bu hesabı da kapatmayı düşünürken, geri dönmek için de sebebim olduğunu düşünüyorum. Benim burada olma derdim kitap. Aksiyle gelene ters davranacağım artık.
İyi Hissetmek Zorunda Değilsin
İyi Hissetmek Zorunda DeğilsinMegan Devine · Diyojen Yayıncılık · 202342 okunma
Reklam
Clea
CleaLawrence Durrell
8.2/10 · 219 okunma
Züleyha Gülveren
Bir kitabı okumayı düşünüyor
Varoluşçular Kahvesi
Varoluşçular KahvesiSarah Bakewell
8.8/10 · 221 okunma

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
256 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
İyi Hissetmek Zorunda Değilsin
İyi Hissetmek Zorunda DeğilsinMegan Devine
8.4/10 · 42 okunma
Reklam
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Buzdolabı Vatandaşları
Engin Geçtan üzerine mesaiye bir soluk getirelim. Bakalım ben çıkana kadar bitecek mi? Buradan bir kalemle tanışmak beni çok heyecanlandırıyor desem, abartmış olur muyum?
Emre Turan
Emre Turan
Emre Turan
Emre Turan
Buzdolabı Vatandaşları
Buzdolabı VatandaşlarıEmre Turan · Fihrist Kitap · 2023104 okunma
Buzdolabı Vatandaşları
Buzdolabı VatandaşlarıEmre Turan
9.2/10 · 104 okunma
184 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
İnsan olmak
Engin hoca, başlı başına bir "başyapıt" hazırlamış. Elbette okuyun diyerek başlayacağım. Alandan olmanız gerekmiyor. Sadece kendi çıkarını düşünen ve haz odaklı olmaya giden toplum için, herkese sesleniyor ve "insan olmak" üzerine çok güzel farkındalıklar katıyor. Bir ustayı uzun uzun analiz etmek haddime değil. Sadece bu kitap popülerliğini kaybetmemeli ve herkese, zorunlu olarak, okutulmalı, demek istiyorum..
Engin Geçtan
Engin Geçtan
İnsan Olmak
İnsan OlmakEngin Geçtan · Metis Yayınları · 201922bin okunma
184 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
İnsan Olmak
İnsan OlmakEngin Geçtan
8.7/10 · 22bin okunma
Yaşamak
"Dünyada iki tür insan vardır: yaşayanlar ve yaşayanları seyredip eleştirenler. Seyretmek ölümü, katılmak ise yaşamı simgeler. Yaşamak, kendisi olabilmeyi ve yaşama etkin bir biçimde katılabilmeyi tanımlar. Bu, insanın kendi sorumluluğunu, bir başka deyişle, hayatına anlam katma sorumluluğunu içerir. Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür insan daha az korkar, onun için sevebilir!"
Sayfa 161 - Metis KitapKitabı okudu
Reklam
Eş olmak
"Aslında evliliğin eşlerin kişisel gelişim olanaklarını engellememesi gerekir. Ancak içinde yaşadığımız toplum yapısında bu gerçekleştirilmesi oldukça güç bir durumdur. Çünkü toplum genel olarak hala, evlilik içerisinde eşlerin bireyleşme çabalarını evlilik kurumuna bir tehdit olarak algılamakta ve gerçeğin bunun tam zıttı bir durum olduğunu değerlendirmemektedir." Toplumsal yapıyı; yeniden ve Engin hoca gibi ustaların bakışıyla inşa edebilsek keşke!
Sayfa 142 - Metis KitapKitabı okudu
598 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.