İhtiras Oyunu

5,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
489 gösterim
İhtiras Oyunu, Kosinski’nin en romantik ve enerjik kahramanı Fabian’ın öyküsüdür. Bu modern şövalye ruhlu adam, barınağı, taşıtı ve iki atı için ahır olan el yapımı Karavan’ında Amerika’yı dolaşır. Geçimi polo oyunudur; polo onun için zenginlerin gördüğü gibi bir takım oyunu değil çarpışan atlıların hayatı tehdit eden düellosudur. Onun için buradaki ödül, para ve şöhretten daha fazla olan, bedenin ve zihnin, tehlikedeki adamın ve atın başvurduğu her olanağın farkında olmaktır.

İhtiras Oyunu, dünyanın en büyük yazarlarından biri tarafından şiddet, aşk ve baştan çıkarma üzerine yazılmış bir yenilgi şaheseridir.
(Arka Kapaktan)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789753901819
 • Orijinal Adı:
  Passion Play
 • Çeviri:
  Hulusi Özaykun
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

İnsanlar, başarısız oldukları zamanlarda bile profesyonel olduklarını düşünmeyi severler

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 68)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 68)
Black 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Anahtar deliklerinden bakmaz, bir başkasının mektuplarını okumaz, bir başkasının özel eşyalarını karıştırmazdı; tıpkı bir başkasının parasını çalmayacağı gibi.Bir başkasının yaşamına davetsizce girmek, Fabian için, kişiliğinin bütünlüğünü inkar etme tehlikesi taşıyordu.

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 325 - e yayınları)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 325 - e yayınları)
Black 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Fabian'ı kitapçı dükkanında kitapları incelemeye yönelten şey, Karavan'ına götürdüğü kitapların ona, imgeleminin henüz keşfetmemiş olduğu bir dünya sunuyor olmasıydı.

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 172 - e yayınları)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 172 - e yayınları)

"Senin televizyonun değilim!" diye yeniden bağırdı Fabian. "Kendinden başka hiçbir şeyin yok," diye bağırmaya devam etti."Hiç kendin hakkında şöyle bir düşündün mü?" Kendine bir baktın mı? Kendine kulak verdin mi? Yaşamdan ne istediğini,ya da yaşamın sana neler verebileceğini gösterecek ne bir kitap okudun,ne bir iş yaptın." Ormanda öfkeyle yankılanan sesini duyabiliyordu Fabian. "Hiçbir şey üzerine kafa yorduğun yok.Hiçbir şeyi görmüyorsun.Hiçbir şeyi anlamıyorsun." Soluğu kesilmişti ama devam etti. "Karşındakine verebileceğin ya da paylaşabileceğin hiçbir şey yok..........
..............................................................
Sen ancak televizyonunla arkadaş olabilirsin, benimle değil."

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 203)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 203)
bastianikalesindekipisi 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kibar bir şantajcıydı yoksulluk: Tüm seçimleri kurbanına bırakıyordu."

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 103)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 103)

Bilim, kişinin dışında kalan gücünün muazzam düzeni ve teknolojisiyle,yalnızca belli bir sınıfa giren olguları açıklayabiliyordu.

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 21)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 21)

Gelgelelim, amaca giden yolla yaşam yolunu birbiri içine sokunca,yaşam labirentini basitleştirdiğini sanırdı insan.Oysa,çok geçmeden, labirenti oluşturan tuzaklardan birine yakalanırdı ;kesinlikle kaçınılmaz olan tuzaklardan birine.Böylece kendi ustalığının ve cesaretinin kurbanı olurdu.

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 44)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 44)
bastianikalesindekipisi 
 27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Başkalarının yapabileceklerine inanmadığımız zaman, sonunda kendi yapabileceklerimize de inanmaz hale gelebiliriz.Bizler hayal kurmadaki başarısızlığımız dolayısıyla işte böyle cezalandırılıyoruz."

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 273)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 273)

"Bu konuyu bilmek başkadır, bu konuda eyleme geçmek başka," dedi Coolidge. "Bütün bu insanları bir araya toplamak,onlara birer avukat bulmak,varlığından haberleri bile olmayan bir yasayı çiğnedikleri için teker teker yargıç önüne çıkarmak,onların dediklerini İngilizce'ye, yasanın dediklerini Voodooca'ya çevirmek,suçlu olduklarını kanıtlamak,savunmalarını dinlemek,sonra tekrar yargılamak,her birini Haiti'ye, Mexico'ya ya da Kolombiya 'ya geri göndermek için yasanın yeterli adamı ve olanağı yok.

İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 26 - undefined)İhtiras Oyunu, Jerzy Kosinski (Sayfa 26 - undefined)