İki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam

6,3/10  (3 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
653 gösterim
Mansur haşin ve asık suratını yüzüme çarparcasına bana baktı ve ayağa kalkıp dedi ki: 'Hoş geldin, Ya Ebu Hanife, otur yanıma' Güç-bela ilerleyip yanına oturdum. Teşrifatçıyı çağırıp ona sevik getirmesini istedi. Sevik getirildiğinde kadehi bana uzattı: 'Hadi, iç! ' Sevik zehirliydi. Bunu fark etmiştim. Mansur beni zehirleyerek öldürecekti. 'Hayır, içmeyeceğim. Bana bunu içirtemezsin! ' 'Hey askerler, gelin buraya. Bu adama şu seviki içirin zorla. İçmezse boğazından dökün! ' 'Gerek yok, ver seviki, kendim içerim! ' Seviki içtikten sonra öfke ve gazapla kalktım yanından. Boş kase dermansızlıktan titreyen ellerimden yere düştü, bin parçaya bölündü. Sevikteki zehir tüm vücudumu cayır cayır yakmaya, midemi, bağırsaklarımı kurutmaya başlamıştı bile. Allah'a vuslat çok yakındı, bunu ta derinden hissediyordum. 'Hey, Ebu Hanife, nereye gidiyorsun? ' 'Nereye olacak, senin göndermek istediğin yere gidiyorum. Sen saltanatınla kal bu dünyada, gözünü zulümler doyursun! Fani saltanatınla avun dur, ben asıl saltanat sahibi olan Allah'ımın yanına gidiyorum, onurumla, imanımla...' (Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786054309412
 • Yayınevi:
  Uğur Tuna Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
 04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Tat Kaçıran/Spoiler

İmam-ı Azam'ın hayatını anlatan eser. Ancak birinci ağızdan yazılması kitaba okunaksı bir hava katmış.

Öğütlerle başlayan kitap Azam'ın hayatıyla devam ediyor. Aslında kitap Azam'ın hayatı çevresinde İslamı anlatmayıda amaç edinmiş. Peygamberlerle geçen konuşmalar, yanlış yolda olan kişiler ile münakaşalar, hikayeler size hep öğüt verici şekilde. Dil çok sade.

Okuduğum güzel kitaplardan biriydi. İçinde İmamı Azam ile ilgili güzel şeyler anlatılıyor. Yalnız kurgusu biraz fazla olmuş. Böyle bir din adamını, bir kadın peşinde koşan biri gibi göstermesi pek hoşuma gitmedi.

Musa Kocakiren 
15 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

son zamanlarda okuduğum güzel bir kitap.şaşırtıcı oldu benim için içinde ki bilgiler

Kitaptan 5 Alıntı

Aşk cihana sığmazken kelama ve kaleme nasıl sığabilirdi? Ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep olsa, bu mukaddes duyguyu ifadeye yetebilir miydi?

İki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filizİki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filiz

Kalbime bir filiz düşmüştü. Ona su versem tüm kalbimi kaplayacaktı. Susuz bıraksam kuruyup gidecekti. Demek ki gözyaşlarımdan damla damla sulayıp kurumasına izin vermeyecektim. Bu, ismiyle cismiyle aşk denilen şeydi.

İki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filizİki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filiz
EMRE YAMAN 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Adaletsizlik kimden gelirse gelsin,karşı çıkın,susmayın.Bu günahın imanla telafisi yoktur.Çünkü adaleti olmayanın ne imanı ne nikahı meşru değildir."

İki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filiz (Sayfa 7)İki Aşkın Zülfikarı İmam-ı Azam, Şahin Filiz (Sayfa 7)