İnsanın Dört Zindanı

Ali Şeriati

İnsanın Dört Zindanı Sözleri ve Alıntıları

İnsanın Dört Zindanı sözleri ve alıntılarını, İnsanın Dört Zindanı kitap alıntılarını, İnsanın Dört Zindanı en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
"Dün komşumuz açlıktan öldü, bugün cenazesinde kurban kestiler."
Dün komşumuz açlıktan öldü, bugün cenazesinde kurban kestiler.
Reklam
Bugünün medenisi geliyor, öldürüyor ve "Ben barış yapmaya geldim." diyor.
Herkes bir ölçüde ve bir dereceye kadar insan olabilmiştir.
Anı yaşa bunun doğru olduğunu bile bile yapamamak çok acı
Reklam
İnsan yaşamının en büyük sorunu bizzat 'insan' sorunudur.
Ama bugünün medenisi geliyor, öldürüyor ve “ Ben barış yapmaya geldim.” diyor. Bugünkünün konuşma, yalan söyleme ve meşrulaştırma tarzı gelişmiştir…
Ali Şeriati’nin duası (bir kısmı)
Allah’ım! Bana yenilgide çabalama, umutsuzlukta sabretme, yoldaşsız yürüme, silahsız savaşma, ödülsüz çalışma, dünyasız din, isimsiz yücelik, ekmeksiz hizmet, riyasız iman, gösterişsiz iyilik, hevessiz aşk ve halkın kalabalığı arasında yalnızlık nasip et.
Son sayfaKitabı okudu
Reklam
İnsana özgü olan en üstün var oluş, " başkaldırıyorum o halde varım"dır.
Sartre
"İnsan kendine bırakılmış, terkedilmiş bir varlıktır."
Bir öğretmen öğrencisine: "Tembel adam, iki yıldır aynı sınıfta kalmaya utanmıyor musun?" der. Öğrenci şöyle cevap verir: "Asıl sen utan; sen yirmi beş yıldır aynı sınıfta kalmışsın."
Sayfa 13 - İşaret yayınlarıKitabı okudu
Fakat ben yalan söylememek için yalan söylemiyor ve kendi zararıma da olsa böyle davranıyorsam, hiçbir karşılık da beklemiyorsam, doğruyu, mahvoluşum pahasına da olsa söylüyor ve hiçbir karşılık beklemiyorsam, üstelik her şeyimi yitiriyorsam, işte burada ‘ben’i görüyoruz: ‘İnsan’ın ortaya çıkışı muştusudur bu! Hangi insanın? İçindeki korkunç dördüncü zindandan da kurtulabilen ve iman ve aşk güneşi altında insan olma yönünde doğru adım atmaya başlayan insanın!
Fecr YayınlarıKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.